Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-19 07:52
jasnagora.com/mm

Jasna Góra: VIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Muzycy zgromadzeni na Jasnej Górze modlili się z bp Piotrem Gregerem oraz bp seniorem Stefanem Cichym z Legnicy. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Idźcie i głoście Ewangelię”, nawiązujące do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Autor/źródło: jasnagora.com/

„Nasza pielgrzymka jest już ósma, aczkolwiek moja pierwsza w tej nowej roli – mówi bp Piotr Greger, nowy przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej przy Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów KEP - Ta pielgrzymka wpisuje się w to, co jest programem duszpasterstwa Kościoła w Polsce w tym roku, a więc ‘Idźcie i głoście’. Nie chcielibyśmy tej misji zagubić gdzieś po drodze”.

Jak podkreśla o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych i organizator pielgrzymki, „celem tej pielgrzymki jest integracja całego środowiska muzycznego, a więc organistów, dyrygentów, chórów, scholi liturgicznych, zespołów wokalno-instrumentalnych, abyśmy mogli w tym świętym miejscu ‘przypatrzeć się naszemu powołaniu’”. Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki, o. Nikodem Kilnar podkreśla: „Muzycy głoszą Ewangelię poprzez śpiew, poprzez piękną liturgię, którą przygotowują, i kształt naszego przeżywania zależy od naszej relacji z Bogiem. Jeśli chcemy poruszać serca ludzi, musimy być najpierw wewnętrznie sami poruszeni przez Boga. I my również doświadczamy tego poruszenia poprzez piękną liturgię, poprzez śpiew, poprzez uroczyste celebracje, w których możemy uczestniczyć. To jest nasze powołanie, to jest nasze działanie, abyśmy w ten sposób mogli głosić Ewangelię, zapraszać do wspólnot naszych chórów, scholi, zespołów – ludzi młodych, którzy pragną poświęcić się służbie Bożej poprzez muzykę”.

Na pielgrzymkę zaproszony został bp Stefan Cichy, długoletni przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej przy Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów KEP. Jak stwierdził, mimo że jest już na emeryturze, z radością przyjął zaproszenie na jasnogórską pielgrzymkę. „To jest zawsze podkreślenie i zaakcentowanie wartości muzyki w liturgii – mówi o bp Cichy znaczeniu Pielgrzymki Muzyków Kościelnych – Bo jak przypominał prof. Ireneusz Pawlak, nie ma pięknej liturgii bez pięknej muzyki. I dlatego ta ogólnopolska pielgrzymka ma zmobilizować muzyków z całej Polski do zwiększonych wysiłków, aby się o poziom tej muzyki starali, bo to różnie nieraz wygląda w różnych kościołach. Są kościoły, gdzie jest na bardzo wysokim poziomie, ta muzyka podnosi ducha do Pana Boga, gdzie się czuje, że kto dobrze śpiewa, albo dobrze gra, ten się podwójnie modli. Niektórzy upraszają to powiedzenie św. Augustyna, i mówią, że kto śpiewa, podwójnie się modli. Ja mówię – nie, to nie jest prawda - kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli. I dlatego to jest taka zachęta do wspólnego, dobrego śpiewania, do wychwalania Pana Boga, do wyrażenia piękna liturgii właśnie w muzyce”.

„Myślę, że nie jest najgorzej z poziomem muzyki kościelnej w Polsce – dodaje bp Piotr Greger – Cieszę się z tego, że nie traktują tego tylko jako zawodu, że siadają za instrumentem czy ubogacają jakieś środowisko swoim głosem, ale potrafią tą łączyć z formacją duchową, co jest dla mnie istotne. I po to jest ta pielgrzymka”.

„Myślę, że dla muzyków kościelnych pielgrzymka jest bardzo istotna, ponieważ cały czas służymy liturgii, i przebywając z świętością, i jakby tworząc też tę liturgię, jesteśmy bardzo często znieczuleni, bo angażujemy się w sprawy, które są związane z liturgią – podkreśla Jarosław Jasiura, jasnogórski organista i dyrygent – Tutaj mamy możliwość uczestniczenia w liturgii w ten tradycyjny sposób, tak jak każdy wierny, kiedy nie mamy już obowiązków śpiewaczych czy organistowskich. Myślę, że to jest bardzo ważne, abyśmy tak na nowo potrafili spojrzeć na piękno liturgii, ale nie od strony naszego warsztatu zawodowego, ale od strony uczestnika liturgii, którym każdy z nas mimo wszystko jest”.

*  

Mszy św. o godz. 13.30 w bazylice przewodniczył bp senior Stefan Cichy z Legnicy. Kazanie wygłosił bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej przy Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Zebranych na Mszy św. witał o. Sebastian Matecki, paulin, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Podziękował w imieniu wszystkich uczestników pielgrzymki biskupowi Stefanowi Cichemu za długoletnią posługę muzykom kościelnym w Polsce.

„Muzyka sakralna jest szczególną formą głoszenia. To jest nadanie słowom Bożym, słowom świętym wielkiej rangi, wielkiej wagi, uwznioślenie jeszcze tych słów poprzez muzykę. To szczególny rodzaj głoszenia, za który jesteśmy Panu Boga właśnie wdzięczni. Jak wiele ludzi wyznało, że odnaleźli swoje miejsce przy Bogu w Kościele dzięki pięknu muzyki sakralnej” – powiedział o. Matecki.

Podczas Mszy św. miało miejsce zawierzenie Matce Bożej wszystkich muzyków kościelnych w Polsce.

Po Eucharystii w bazylice odbył się koncert w wykonaniu zespołu „Młody Duch i Przyjaciele” z Górna w diec. rzeszowskiej pod dyrekcją Dariusza Kosaka, dedykowany biskupowi Stefanowi Cichemu w podziękowaniu za Jego posługę.

W tym roku śpiewy i oprawę muzyczną przygotowali muzycy kościelni diec. rzeszowskiej. W organizację włączyli się kapłani - duszpasterze muzyków z diec. rzeszowskiej: ks. dr Andrzej Widak, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie i Duszpasterz Muzyków Diec. Rzeszowskiej oraz ks. dr Lucjan Dyka, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie i Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie.

Pielgrzymka rozpoczęła się przed południem w Sali o. Kordeckiego, gdzie zebranych powitał o. dr Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. Następnie rozpoczęła się liturgia pokutna połączona z sakramentem spowiedzi. Konferencję pt. „Po co jest muzyka?” wygłosił ks. dr Lucjan Dyka, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie i Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie.

Wśród uczestników pielgrzymki, obok pielgrzymów indywidualnych, warto wymienić:

- Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie, dyrygent: Marcin Lorenc,

- Zespół „Młody Duch i Przyjaciele” z Górna w diec. rzeszowskiej, dyrygent: Dariusz Kosak,

- Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, dyrygent Jarosław Jasiura,

- Chór Katedralny z Sandomierza - dyrygent s. M. Konopka, opiekun ks. prał. Czesław Murawski,

- Diecezjalne Studium Organistowskie w Sandomierzu,

- Stowarzyszenie Śpiewacze Pochodnia przy Rzemiośle Częstochowskim, dyrygent: Anna Łuszczyk-Matyja.


o. Stanisław Tomoń 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-18 18:35:40
miniaturka

Inauguracja roku sądowego w Państwie Watykańskim

Reformy wprowadzone czy dopełnione w sądownictwie Watykanu podczas obecnego pontyfikatu dotyczą głównie prawa karnego – powiedział na inauguracji roku sądowego Trybunału Państwa Watykańskiego prof. Gian Piero Milano.
2017-02-19 07:28:51
miniaturka

Kard. Müller: federalizm doktrynalny to nie Kościół

"Uważam, że nie służy to zbytnio sprawie, jeśli każdy biskup z osobna komentuje papieskie dokumenty chcąc wytłumaczyć, jak on je subiektywnie rozumie” – powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem Rheinische Post kard. Gerhard Müller.
2017-02-19 07:40:17
miniaturka

Bratysława: konferencja o migracji z perspektywy wiary

Problem migracji widziany z perspektywy chrześcijańskiej to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 lutego w Bratysławie.
2017-02-19 08:34:42
miniaturka

Bp Lechowicz: młodzież i rodzina głównym wyzwaniem duszpasterstwa Polonii

– Wzmocnienie duszpasterstwa młodzieży oraz małżeństw i rodzin to obecnie główne wyzwania stojące przed duszpasterstwem polonijnym – powiedział bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.
2017-02-19 12:17:53
miniaturka

Bp Janocha: najważniejszym zadaniem sztuki jest pomoc w odkrywaniu Boga

- Najważniejszym zadaniem sztuki jest pomóc odkryć obraz Boga w człowieku - podkreślił bp Michał Janocha. W liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów, w stołecznym kościele św. Dominika na Służewie odbyła się uroczysta msza św. w intencji ludzi kultury.
2017-02-19 12:21:47
miniaturka

DYKTANDA DLA DZIECI I DOROSŁYCH W OLSZTYNIE

20 i 21 lutego dzieci i dorośli zmierzą się z ortografią w Planecie 11 - bibliotece multimedialnej w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Wstęp jest wolny! Imprezy odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna- dr inż. Piotra Grzymowicza.