Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-19 07:17
RV/mm

Kard. Müller: federalizm doktrynalny to nie Kościół

"Uważam, że nie służy to zbytnio sprawie, jeśli każdy biskup z osobna komentuje papieskie dokumenty chcąc wytłumaczyć, jak on je subiektywnie rozumie” – powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem Rheinische Post kard. Gerhard Müller.

Autor/źródło: Wikipedia

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się do wydanego niedawno (1 lutego) przez episkopat Niemiec komentarza do posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia”, w którym biskupi tego kraju przedstawiają możliwość udzielania w niektórych wyjątkowych przypadkach Komunii św. rozwodnikom.

Kard. Müller zaznaczył, że to nie w jego stylu krytykować publicznie wytyczne episkopatów, ale „nie może być tak, że sformułowana przez Papieża i powszechnie obowiązująca nauka Kościoła interpretowana jest odmiennie, a nawet sprzecznie z nią w Kościołach lokalnych. Fundamentem Kościoła jest jedność w wierze” – stwierdził kard. Müller i dodał, że „nikt nie może według własnego uznania zmieniać sakramentów jako skutecznych znaków łaski, tak aby na przykład w sakramencie pojednania mogło być udzielane rozgrzeszenie bez żalu za grzechy i bez mocnego postanowienia poprawy”.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się też do kwestii autorytetu Papieża w dzisiejszych czasach. „Papież nie jest szefem światowej instytucji, ale pierwszym świadkiem Ewangelii” – powiedział niemiecki kardynał i tłumaczył, że dziś, w czasach relatywizmu i nihilizmu, dogmat o nieomylności Papieża jest trudny do zrozumienia, jednak nie chodzi w nim o nieomylność w kwestiach intelektualnych i moralnych, ale o „szczególny charyzmat przekazywania zgodnie z prawdą i w pełni Bożego Objawienia”.

W obszernym wywiadzie prefekt Kongregacji Nauki Wiary tłumaczył też rolę kobiety w Kościele. Jak stwierdził, „kobiety zawsze były ważne dla życia Kościoła – w obszarze wychowania i szkolnictwa, w nauce, w administracji kościelnej, a także w małżeństwie i rodzinie. W tych obszarach są zbędne i niemożliwe święcenia kapłańskie kobiet w stopniach diakona, prezbitera i biskupa. Wskazują na to różne badania Kongregacji Nauki Wiary” – stwierdził kard. Müller.

T. Kycia, Berlin/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-18 17:39:03
miniaturka

Papież do marianów: wierność charyzmatowi, odwaga i prostota

Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji uczestników trwającej w Rzymie kapituły generalnej Zgromadzenia Księży Marianów.
2017-02-18 18:12:11
miniaturka

Biskupi USA do Trumpa: trzeba chronić wolność religijną

Episkopat USA zaapelował do administracji Donalda Trumpa o wydanie rozporządzenia wykonawczego chroniącego wolność religijną w Stanach Zjednoczonych.
2017-02-18 18:35:40
miniaturka

Inauguracja roku sądowego w Państwie Watykańskim

Reformy wprowadzone czy dopełnione w sądownictwie Watykanu podczas obecnego pontyfikatu dotyczą głównie prawa karnego – powiedział na inauguracji roku sądowego Trybunału Państwa Watykańskiego prof. Gian Piero Milano.
2017-02-19 07:40:17
miniaturka

Bratysława: konferencja o migracji z perspektywy wiary

Problem migracji widziany z perspektywy chrześcijańskiej to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 lutego w Bratysławie.
2017-02-19 08:08:52
miniaturka

Jasna Góra: VIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Muzycy zgromadzeni na Jasnej Górze modlili się z bp Piotrem Gregerem oraz bp seniorem Stefanem Cichym z Legnicy. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Idźcie i głoście Ewangelię”, nawiązujące do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
2017-02-19 08:34:42
miniaturka

Bp Lechowicz: młodzież i rodzina głównym wyzwaniem duszpasterstwa Polonii

– Wzmocnienie duszpasterstwa młodzieży oraz małżeństw i rodzin to obecnie główne wyzwania stojące przed duszpasterstwem polonijnym – powiedział bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.