Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-17 15:41
iz / KAI

Ukraina: Biskupi greckokatoliccy o palącej potrzebie reform w kraju

Ukraińcy pragną widzieć rezultaty walki o godne życie, za co nasz naród zapłacił i nadal płaci najwyższą cenę krwi - piszą członkowie synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w swym niedawnym orędziu do narodu. Proszą przy tym Ukraińców, aby wytrwali w dalszej walce i nie upadali na duchu.

Autor/źródło: pixabay

Synod biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wystosował w ubiegłym tygodniu orędzie do rządzących, klasy politycznej i społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy. Szczególny niepokój Kościoła wywołują sygnały o blokowaniu reform, których wymaga i potrzebuje Ukraina. Biskupi stwierdzili, że dziś "gołym okiem wyraźnie widać, jak bardzo w społeczeństwie wzrasta poziom rozczarowania, frustracji i lęku".


Biskupi UKGK przypominają, że dziś Ukraina potrzebuje liderów zdolnych do wzięcia odpowiedzialności za realizację aspiracji Ukraińców.


"My, jako duszpasterze - głosi orędzie - podzielamy opinię naszych wiernych i społeczeństwa o palącej potrzebie reform, które w swojej istocie powinny stać się gwarancją sprawiedliwości socjalnej i realizacji marzeń Ukraińców o godnym życiu dla siebie i swoich potomków."


"Nieuzasadnione opóźnianie, albo odkładanie reform, wstrzymuje rozwój naszego społeczeństwa" - czytamy w orędziu. "Jeszcze większe zagrożenie dla rozwoju niosą interesy korupcyjne i działania niektórych polityków i grup, zabijają one bowiem wiarę Ukraińców w możliwość niezbędnych zmian. Rujnują zaufanie społeczeństwa do samej instytucji władzy, co w obecnej sytuacji działa na korzyść naszych wrogów" - z niepokojem konstatują biskupi i ostrzegają stwierdzając: "Społeczeństwo ukraińskie pragnie widzieć rezultaty swojej walki o godne życie, za co nasz naród zapłacił i nadal płaci najwyższą cenę krwi na Majdanie i na Wschodzie Ukrainy".


Biskupi UKGK ostrzegają władze państwa przed stosowaniem podwójnych standardów: "Kiedy naród płaci krwią na placu boju za niepodległość państwa, niedopuszczalne jest przekreślanie jego heroicznego wysiłku przez hamowanie przemian, wewnętrznymi draki i targowanie jego dobrym imieniem we wspólnocie międzynarodowej. Społeczeństwo oczekuje od władzy nowych i uczciwych reguł, których władza powinna się trzymać, a także działań odpowiedzialnych i transparentnych, które stworzą podstawy zaufania i nadziei".


Istotą orędzia biskupów do obecnych władz Ukrainy jest wezwanie, aby one: "nie stawiały interesów osobistych, biznesowych i partyjnych ponad interesami ogólnonarodowymi. Troska o dobro wspólne i kierowanie wszystkich zdrowych sił na obronę godności człowieka i umocnienie sprawiedliwości społecznej w narodzie ukraińskim muszą stać się czynnikami konsolidującymi dla całego społeczeństwa i jego kierownictwa. "Dziś nastąpił ostatni moment dla dokonania przemiany świadomości władzy - piszą biskupi - aby móc przejść przez punkt krytyczny od którego dopiero możliwe będzie nieodwracalne budowanie naprawdę niezależnego kraju, bez rujnujących go następstw postradzieckich traum".


Biskupi zwracają się też do całego ukraińskiego narodu: «Drodzy rodacy! Po Majdanie, w warunkach agresji wojskowej przeciw naszemu państwu z zewnątrz, nasze społeczeństwo nie ma prawa przekształcać się w społeczność rozczarowaną ani zrozpaczoną. Byłoby to największą porażką dla nas wszystkich. Niezbędne jest zachowanie chłodnego umysłu i spokoju, aby jakimiś nierozważnymi działaniami, czy gorączkowymi krokami nie zmarnować zdobyczy, które dostały się nam za ogromną cenę".


Na zakończenie, biskupi wzywają wiernych do usilnej modlitwy za "swój naród, władze oraz ukraińskie wojsko".

pp / Kijów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-17 14:00:08
miniaturka

Wesprzyj misjonarza w Wielkim Poście

Po raz czwarty rozpoczyna się ogólnopolska inicjatywa „Misjonarz na Post”. Jej celem jest duchowe wsparcie polskich misjonarzy. Na całym świecie pracuje ich 2007.
2017-02-17 14:38:20
miniaturka

Tarnów: dzień otwartych drzwi u sióstr józefitek

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa przeżywa Rok Powołaniowy. Jedną z inicjatyw jest dzień otwartych drzwi. Zostanie on zorganizowany w domach zakonnych w całej Polsce i na świecie. W Tarnowie taka okazja będzie już 21 lutego.
2017-02-17 15:04:22
miniaturka

Dzieło Pomocy Ad Gentes

W roku 2016 misjonarze zgłosili 169 projektów. Dzieło Pomocy Ad Gentes przeznaczyło na ich sfinansowanie 150 000 euro.
2017-02-17 16:11:27
miniaturka

Francja: zalegalizowano prawo kneblujące usta obrońcom życia

To we Francji smutny dzień dla prawa do życia i wolności słowa – w ten sposób stowarzyszenia rodzin katolickich określają decyzję tamtejszego parlamentu, który definitywnie zalegalizował wczoraj ustawę kneblującą usta obrońcom życia. Zabrania ona publikowania w internecie treści, które miałyby odwieść kobietę od zamierzonej aborcji.
2017-02-17 17:05:57
miniaturka

Watykański sekretarz stanu o papieskiej dyplomacji

W wywiadzie udzielonym francuskiemu portalowi internetowemu Famille Chrétienne, kard. Pietro Parolin wyjaśniał czym różni się dyplomacja papieska od tej prowadzonej przez państwa świeckie.
2017-02-17 17:24:45
miniaturka

Kenia: biskupi apelują o pomoc w związku z suszą

Przyłączając się do apelu o pomoc, prezydent Kenii Uhuru Kenyatta stwierdził, że dla wsparcia cierpiących potrzebnych jest 105 mln dolarów.