Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-17 11:14
Anna Bajon / Kopalnia Soli "Wieliczka"

Podziemny debiut specjalistycznego robota medycznego

Pod nazwą LUCAS kryje się profesjonalny robot medyczny wykonujący masaż serca. Od stycznia to ratujące życie urządzenie jest na wyposażeniu Kopalni Soli „Wieliczka”.

Komora Janowice
Autor/źródło: Archiwum Kopalni Soli "Wieliczka"

„Wieliczka”  stała się tym samym pierwszym na świecie turystycznym obiektem posiadającym LUCAS-a, a także pierwszą kopalnią przechowującą go pod ziemią.

Bezpieczeństwo jest w Kopalni Soli „Wieliczka” priorytetem. Kopalnia nieustannie podnosi standardy - dysponuje m.in. defibrylatorami AED, posiada na powierzchni oraz pod ziemią dobrze wyposażone punkty sanitarne, a od stycznia również LUCAS.  Urządzenie umożliwia nieprzerwany masaż serca, również podczas transportu chorego, co w warunkach podziemnych wyrobisk ma niebagatelne znaczenie. W ratowaniu ludzkiego życia każda minuta ma znaczenie. Im szybciej chory dotrze do szpitala, tym lepiej, a dzięki LUCAS-owi efektywna nieprzerwana resuscytacja może być prowadzona m.in. w drodze windą na powierzchnię.

– Każdego roku po solnych szlakach wędruje ponad 1,5 mln turystów – wyjaśnia Damian Konieczny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. – Jesteśmy odpowiedzialnym gospodarzem, dlatego regularnie szkolimy naszych pracowników z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz uzupełniamy wyposażenie nawet o tak specjalistyczny sprzęt – podkreśla Prezes Konieczny.

LUCAS to profesjonalny sprzęt stosowany przez zespoły ratownictwa medycznego, urządzenie można również spotkać na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Niewątpliwą zaletą robota jest jego stosunkowo łatwa obsługa, dzięki czemu sprawdzi się również w rękach odpowiednio przeszkolonych pracowników Kopalni Soli „Wieliczka”.

W Polsce pracuje około 460 tego typu urządzeń. – LUCAS-y pomagają na co dzień już w wielu polskich szpitalach i oddziałach ratunkowych – potwierdza Dominik Orchel z firmy Physio Control, dystrybutora sprzętu medycznego, w tym robotów do automatycznej kompresji klatki piersiowej. – Urządzenia trafiły także do zespołów górniczego ratownictwa medycznego w Lublinie. Jednak dotąd żadne nie było bezpośrednio zainstalowane w samej kopalni - dodaje. „Wielicki” LUCAS jest przechowywany pod ziemią na Trasie Turystycznej.

Robot typu LUCAS uciska klatkę piersiową ze stałą częstotliwością i siłą. W ciągu minuty wykonuje około 100 ucisków głębokich na 5 cm, co pozostaje w zgodzie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC). Resuscytacja krążeniowo-oddechowa wymaga dużego wysiłku fizycznego. Ratownik może ją w efektywny sposób prowadzić tylko przez 2 minuty. Potem powinna go zastąpić inna osoba. Robot ma tę oczywistą przewagę nad człowiekiem, że nie męczy się, lecz pracuje bez przerwy. Co więcej LUCAS waży niecałe 8 kg i jest mobilny: mieści się w plecaku. Źródłem zasilania jest akumulator. LUCASA można też wpiąć do standardowego gniazdka.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-17 10:24:02
miniaturka

Gabon: biskupi znów nawołują do pokoju

„Stoimy przed kryzysem o wielu twarzach i w wielu sektorach, rozpoczętym już przed laty” – czytamy w dokumencie, który Konferencja Episkopatu Gabonu wydała po swoim zebraniu nadzwyczajnym.
2017-02-17 10:30:52
miniaturka

Singapur: po trzech latach remontów przywrócono kult w katedrze

Najstarszy kościół Singapuru, XIX-wieczna katedra Dobrego Pasterza, po 3 latach koniecznych prac restauracyjnych został ponownie konsekrowany w tym tygodniu.
2017-02-17 11:12:05
miniaturka

Warszawa: spotkanie prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Dziś rozpoczyna się w Warszawie spotkanie prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obrady dotyczyć będą m. in. kongresów nowej ewangelizacji w środowiskach polonijnych oraz omówienia innych najważniejszych problemów duszpasterskich polskiej diaspory.
2017-02-17 12:21:00
miniaturka

Poznań: pierwsza ogólnopolska konferencja blogerów chrześcijańskich

Zdaniem organizatorów ważnym aspektem konferencji będzie wymiana doświadczeń między katolickimi blogerami oraz osobami, które aktywnie działają w Internecie lub badają te zjawiska od strony naukowej
2017-02-17 12:37:12
miniaturka

W Tłusty Czwartek o godz. 19.00 integracyjne Rozmowy - na offie

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie dziennikarzy i ludzi mediów w czwartek 23 lutego o godz. 19.00.
2017-02-17 13:01:02
miniaturka

Po co czekać? - IV Debata Walentynkowa

KSM Archidiecezji Katowickiej zaprasza na IV Debatę Walentynkową, której temat brzmi: "Po co czekać? Rzecz o czystości przedmałżeńskiej".