Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-17 07:09
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ukraina: papieska solidarność dla Awdiejewki

Wschodnia Ukraina potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. W leżącej w tym rejonie Awdiejewce zakończyła się właśnie dwudniowa wizyta nuncjusza apostolskiego abp. Claudio Gugerottiego i bp. Jana Sobiły, koordynatora akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.

Autor/źródło: pixabay

Awdiejewka, 35-tysięczne miasto od ponad dwóch tygodni jest pod obstrzałem prorosyjskich separatystów.

Wizyta nuncjusza apostolskiego na Ukrainie na terenach tzw. strefy ATO (Operacji Antyterrorystycznej) miała na celu przekazanie papieskiego błogosławieństwa i była gestem solidarności z mieszkańcami miasta Awdiejewka. Abp Claudio Gugerotti chciał także poznać potrzeby miejscowej ludności celem jak najlepszego wykorzystania środków rozdzielanych w ramach papieskiej akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.

Towarzyszący mu bp Jan Sobiło tak relacjonuje sytuację w mieście Awdiejewka i jego najbliższej okolicy: „Mieliśmy okazję zobaczyć uszkodzone ostrzałami bloki mieszkalne. Wszędzie widać żołnierzy. Sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna. To jest wielkie zadanie dla wszystkich organizacji humanitarnych. W szczególności konieczna jest opieka nad dziećmi, które przeżyły ostrzał. To był wielki stres i dzieci te już różnią się od swoich rówieśników, którzy żyją w miejscach, gdzie jest spokojnie. Także osoby starsze są tutaj zdesperowane. Nie mają gdzie wyjechać i żyją z dnia na dzień. Mówią: przeżyliśmy dzień, nie było obstrzałów, dzięki Bogu! Czekamy na następny dzień”.

Bardzo trudna sytuacja jest w wioskach leżących bezpośrednio na linii działań zbrojnych. Brakuje tam przede wszystkim pomocy medycznej i żywości. W strefie ATO odnotowuje się wielkie zubożenie ludności, bo nie działa tam większość zakładów pracy, a zatem ludzie nie mają środków potrzebnych do utrzymania.

M. Krawiec SSP, Ukraina/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-16 17:39:56
miniaturka

Papież na Mszy: Obyśmy mogli powiedzieć „Skończyła się wojna”

Obyśmy mogli wreszcie powiedzieć: „Na świecie skończyła się wojna”. Tego życzył Papież podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-02-16 18:09:50
miniaturka

Biskupi USA i Meksyku: wsłuchajmy się w krzyk migrantów

Amerykańscy i meksykańscy biskupi zobowiązali się do udzielania duchowej, prawnej i materialnej pomocy migrantom, którzy boleśnie doświadczają skutków pęknięcia systemu imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.
2017-02-16 18:38:38
miniaturka

Somalia: nadzieja na lepszą przyszłość

Sytuacja w Somalii wciąż jest bardzo trudna. Mieszkańcy tego jednego z najuboższych krajów Afryki zaczynają jednak widzieć światełko w tunelu.
2017-02-17 07:30:03
miniaturka

Egipt: imam i patriarcha o odzyskiwaniu wartości moralnych

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wartości religijne i moralne są konieczne do budowania jedności narodowej Egiptu i obrony tamtejszego społeczeństwa przed rosnącym zagrożeniem fundamentalizmu i terroryzmu. Wskazali na to zwierzchnicy dwóch największych wspólnot religijnych tego kraju, wielki imam kairskiego uniwersytetu al-Azhar Ahmed al-Tajjeb i koptyjski patriarcha Aleksandrii Tawadros II.
2017-02-17 08:11:21
miniaturka

Mosul: muzułmanie odbudowują zniszczony kościół

To ma być wołanie o pokój, a jednocześnie zachęta dla chrześcijan Mosulu, by zechcieli wrócić do swych domów, z których zostali wygnani przez islamskich fundamentalistów.
2017-02-17 08:59:59
miniaturka

Biskup z DR Konga: niewyobrażalna przemoc wobec cywilów

„Wobec spokojnych obywateli dopuszczono się przemocy i niewyobrażalnych okrucieństw” – alarmuje w komunikacie przesłanym Agencji Fides ordynariusz diecezji Luiza w Demokratycznej Republice Konga.