Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-16 18:37
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Somalia: nadzieja na lepszą przyszłość

Sytuacja w Somalii wciąż jest bardzo trudna. Mieszkańcy tego jednego z najuboższych krajów Afryki zaczynają jednak widzieć światełko w tunelu.

Autor/źródło: EwaRatynska, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Przed tygodniem udało się pokojowo wyłonić nowego prezydenta Somalii, a Bank Centralny zapowiedział, że po raz pierwszy od 1991 r. zacznie bić własną monetę. „Wyzwaniem jest rzeczywiste odrodzenie instytucji państwa i wznowienie dialogu ze wspólnotą międzynarodową” – podkreśla bp Giorgio Bertin, administrator apostolski somalijskiej stolicy Mogadiszu, będący jednocześnie ordynariuszem sąsiedniego Dżibuti.

„Sytuacja wciąż jest trudna. Wybory odbyły się jednak zaledwie tydzień temu. Na ulicach Mogadiszu zapanowała wielka euforia, tak samo zresztą jak w innych rejonach Somalii oraz we wspólnocie międzynarodowej – mówi Radiu Watykańskiemu bp Bertin. – Nowy prezydent wydaje się zdolnym człowiekiem, pełnym dobrej woli; sprawował już odpowiedzialne funkcje w rządzie. Teraz musi panującą euforię przekuć na konkretne zobowiązania. Wyzwaniem pozostaje również nawiązanie zawieszonego w minionych latach dialogu ze wspólnotą międzynarodową. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że musi ona nie tyle patrzeć na własne interesy, co na dobro mieszkańców Somalii i całego kraju”.

Bp Bertin wskazuje, że poważnym wyzwaniem dla nowych władz pozostaje zwalczenie islamskich fundamentalistów z al-Szabab. Podkreśla, że trzeba tego dokonać na drodze działań militarnych, ale i większej troski o samych Somalijczyków. Ludzie potrzebują bezpieczeństwa, opieki medycznej i edukacji – zaznacza hierarcha.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-16 17:11:20
miniaturka

Papież do Olimpiad Specjalnych: budujecie świat bez barier

"Sport pomaga budować w świecie kulturę spotkania i solidarności. Pokazuje, że nie istnieją bariery ani przeszkody, których nie można pokonać."- powiedział Ojciec Święty.
2017-02-16 17:39:56
miniaturka

Papież na Mszy: Obyśmy mogli powiedzieć „Skończyła się wojna”

Obyśmy mogli wreszcie powiedzieć: „Na świecie skończyła się wojna”. Tego życzył Papież podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-02-16 18:09:50
miniaturka

Biskupi USA i Meksyku: wsłuchajmy się w krzyk migrantów

Amerykańscy i meksykańscy biskupi zobowiązali się do udzielania duchowej, prawnej i materialnej pomocy migrantom, którzy boleśnie doświadczają skutków pęknięcia systemu imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.
2017-02-17 07:17:33
miniaturka

Ukraina: papieska solidarność dla Awdiejewki

Wschodnia Ukraina potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. W leżącej w tym rejonie Awdiejewce zakończyła się właśnie dwudniowa wizyta nuncjusza apostolskiego abp. Claudio Gugerottiego i bp. Jana Sobiły, koordynatora akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.
2017-02-17 07:30:03
miniaturka

Egipt: imam i patriarcha o odzyskiwaniu wartości moralnych

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wartości religijne i moralne są konieczne do budowania jedności narodowej Egiptu i obrony tamtejszego społeczeństwa przed rosnącym zagrożeniem fundamentalizmu i terroryzmu. Wskazali na to zwierzchnicy dwóch największych wspólnot religijnych tego kraju, wielki imam kairskiego uniwersytetu al-Azhar Ahmed al-Tajjeb i koptyjski patriarcha Aleksandrii Tawadros II.
2017-02-17 08:11:21
miniaturka

Mosul: muzułmanie odbudowują zniszczony kościół

To ma być wołanie o pokój, a jednocześnie zachęta dla chrześcijan Mosulu, by zechcieli wrócić do swych domów, z których zostali wygnani przez islamskich fundamentalistów.