Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-16 11:24
iz / loretanki.pl

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto

Myśli dotyczące rozbudowy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto pojawiały się wraz z nasilającym się napływem pielgrzymów po Roku Jubileuszowym 2000.

Autor/źródło: loretanki.pl

Rozwój kultu loretańskiego przyczynił się do tego, że ówczesny ordynariusz Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, na podstawie, którego jego następca Ks. Abp Henryk Hoser SAC, dnia 7 września 2008 r. ukoronował cudowną figurę Matki Bożej Loretańskiej. Podczas tej uroczystości Ks. Kard. Józef Glemp Prymas Polski, zwrócił się do zebranych, zauważając, że w loretańskim sanktuarium od lat rozrasta się modlitwa i uświadomił siostrom loretankom, diecezji i wszystkim obecnym obowiązek budowania w Loretto kościoła.

I tak, po kilku latach dzięki Bożej Opatrzności pojawili się Ofiarodawcy, którzy wyszli z propozycją wybudowania kościoła w Loretto, przeznaczając na ten cel owoce własnej pracy i posiadane środki finansowe. W ten sposób w Roku Wiary 2012/2013, gdy w diecezji warszawsko-praskiej trwała peregrynacja kopii cudownej figury Matki Bożej Loretańskiej w Loretto rozpoczęła się budowa świątyni ku Jej czci.

Wygląd projektowanego kościoła inspirowany jest architekturą kościołów włoskich takich jak kościoły w Asyżu: Św. Franciszka i Św. Klary, a także klasztor benedyktynów na Monte Cassino. Kościół zaprojektowano w układzie trzynawowej bazyliki z transeptem i prezbiterium. W części północnej nad kruchtą i częściowo nad nawami znajduje się chór z miejscem na organy. Obok frontu kościoła po stronie wschodniej zlokalizowano wolnostojącą wieżę dzwonnicy, która połączona jest z kościołem zabudowanym łącznikiem w poziomie chóru. Także po stronie wschodniej zaprojektowano wirydarz. Na ten wewnętrzny dziedziniec prowadzi przejście w cokole wieży dzwonnicy. Przestrzeń wirydarza jest ograniczona od strony wschodniej budynkiem plebanii i księgarni. Zamknięcie po stronie południowej i północnej stanowi mur.

Budynek kościoła jest budynkiem jednokondygnacyjnym, dzięki czemu osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózku inwalidzkim, będą mogły z niego bez przeszkód korzystać. Przewidywana liczba osób mieszczących się w kościele wynosi maksymalnie 500 osób. Chór na antresoli jest przeznaczony do przebywania 48 osób.

http://www.loretanki.pl/Kosciol


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-16 10:13:04
miniaturka

Spotkaj się z Królową

Rozmowa z o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry na łamach „Naszego Dziennika”
2017-02-16 10:33:57
miniaturka

Młodzi potrzebują wyraźnych autorytetów - przedpremierowy pokaz filmu „Zerwany Kłos”

„Potrafiła od siebie wymagać oraz poniosła najwyższą ofiarę za wierność temu, co czyste i wartościowe” - tak o bł. Karolinie Kózkównie mówi reżyser Witold Ludwig. W jednym z bydgoskich kin odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Zerwany Kłos”.
2017-02-16 11:09:17
miniaturka

Odwiedziny misjonarzy w Tanzanii i Madagaskarze

W dniach od 18 do 30 stycznia br. bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wraz z delegacją odwiedzał polskich misjonarzy i misjonarki w Tanzanii i Madagaskarze. Spotkał się także z biskupami diecezji, w których pracują oraz dokonał poświęcenia szkoły im. Maksymiliana Kolbego.
2017-02-16 12:17:46
miniaturka

List na Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich

Te grzeszne i zbrodnicze czyny głęboko nas wszystkich zawstydzają i upokarzają – napisał biskup płocki Piotr Libera
2017-02-16 12:45:10
miniaturka

Unia Europejska: paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko

Od nowego roku na opakowaniach z papierosami pojawiły się nowe ostrzeżenia. Palacze mogą m. in. nabyć paczkę ze zdjęciem i napisem: „Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko”.
2017-02-16 13:34:24
miniaturka

Muzyczne dobro: African Music School w Republice Środkowej Afryki już działa!

13 lutego 2017 roku w RŚA rozpoczęła działalność szkoła muzyczna. W ciągu kilku dni uczniowie robią wielkie postępy. Tak, mają talent... i świetną nauczycielkę!