Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-16 10:10
iz / jasnagora.com

Spotkaj się z Królową

Rozmowa z o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry na łamach „Naszego Dziennika”

Autor/źródło: wikipedia

Jubileusz 300-lecia a Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi to szczególny czas. Jak Jasna Góra go przeżywa?


Obecny jubileusz dla Jasnej Góry, ale w szerszym kontekście dla całej naszej Ojczyzny, ma wyjątkowe znaczenie. Tym bardziej że objęty jest okolicznościowymi uchwałami Sejmu i Senatu ogłaszającymi rok 2017, na poziomie państwowym, Rokiem Jubileuszu 300-lecia Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej. Przeżywamy go jak swoistą kontynuację 1050-lecia Chrztu Polski.


Należy podkreślić, że 300-cie koronacji obchodzimy już w wolnej Polsce. Wcześniej 100-lecie i 200-lecie koronacji Cudownego Obrazu przeżywane były pod zaborami w okresie zniewolenia. Dlatego obecnie mamy okazję do dziękczynienia Maryi za Jej Królowanie nad naszym Narodem również w wymiarze odzyskanej wolności. Oczywiście jubileusz jest dla nas wielkim świętem szczególnie w wymiarze religijnym. Wyraża się to w ożywionym pielgrzymowaniu np. dzieci i różnych grup parafialnych. Popularnością wśród pielgrzymów cieszą się Jasnogórskie Wieczory Maryjne „Moja Mama jest Królową”. A dodatkowo Ojciec Święty Franciszek obdarzył pielgrzymów jasnogórskich łaską - możliwością zyskania odpustów w roku jubileuszowym, od 8 XII 2016 do 8 XII 2017 roku.


Od września ruszyła inicjatywa Żywa Korona dla Maryi, jaki mą odzew niemal na półmetku?


Żywa Korona Maryi to inicjatywa, którą obejmujemy wszystkich tych, którzy nie tylko pielgrzymują na Jasną Górę, ale też duchowo łączą się z naszym sanktuarium.


Jaki jest jej cel? Maryja w Jasnogórskim Wizerunku posiada już materialne, piękne złote korony. My poprzez tę jubileuszową inicjatywę duszpasterską chcemy wprowadzić w nasze życie to, co te materialne korony oznaczają. A są one zaproszeniem do wejścia w duchowe doświadczenie królowania. My, jako synowie i córki Boga, poprzez konkretny duchowy dar, duchowy wysiłek pracy nad sobą możemy budować koronę Maryi. Zatem inicjatywa Żywa Korona Maryi to dzieło ewangelizacyjne.


Niejednokrotnie pielgrzymi pytają nas, jaki dar duchowy mogą złożyć Matce Najświętszej. My zachęcamy, by każdy spojrzał we własne wnętrze. Może trzeba, byś usiadł, zatrzymał się w biegu wydarzeń, posłuchał, a Ona - Maryja przypomni ci, co możesz zmienić, naprawić. Może jest ktoś, z kim nie rozmawiałeś już bardzo długo, zerwałeś kontakt, może podejmiesz decyzję pracy nad swymi wadami, słabościami, które od lat wymagają uporządkowania...


To ma być coś, co będzie krokiem w kierunku prawdziwego nawrócenia. I tak ty sam przez zmianę życia staniesz się pięknym klejnotem dla Jej korony wyniesienia i chwały.


Ile w ramach inicjatywy zostało nadesłanych zdjęć?


Otrzymaliśmy już ponad 7 tys. różnych zdjęć: rodzinnych, wspólnotowych, parafialnych czy indywidualnych, na których wypisane były duchowe dary dla Matki Bożej. Fotografie, które napływają, są różnorodne: ludzi starszych, młodych, dorosłych czy dzieci, zdjęcia klas szkolnych, wspólnot czy grup parafialnych. Zdarzają się zdjęcia osób w szpitalach, na wakacjach, podczas uroczystości rodzinnych czy zwykłe, małe zdjęcia paszportowe. Do tego należy doliczyć dary duchowe dzieci złożone podczas Rorat 2016 r. Wiele z nich, bo 26 tysięcy, już nadesłano czy złożono na Jasnej Górze. Są to różne prośby, podziękowania i postanowienia dzieci - nieraz bardzo wzruszające.


Trzeba jeszcze zaznaczyć, że w kwietniu rozpoczniemy zbieranie duchowych darów - zdjęć w formie elektronicznej. Będzie je można nadsyłać poprzez stronę internetową www.koronamaryi.pl. Z nich utworzymy Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej - każdy, kto nadeśle zdjęcie, będzie mógł siebie odnaleźć w Obliczu Maryi. Akcja ta nazywać się będzie Selfie dla Maryi.


Jakie duchowe dary wypisane na zdjęciach przeważają?


Dary składane Maryi są różnorakie. Począwszy od bardzo osobistych, o których przez szacunek nie chcemy mówić, poprzez postanowienia pojednania w rodzinie, zerwanie z nałogiem, przebaczenie...


Często są to postanowienia pogłębienia życia duchowego poprzez np. systematyczne czytanie Pisma Świętego, modlitwę różańcową, modlitwę za bliską mi osobę...


Czy duże jest zainteresowanie aplikacją maryjną na smartfona?


Z przesłaniem jubileuszu pragniemy dotrzeć do każdego, dlatego też stworzyliśmy darmową aplikację do pobrania na smartfona „Diament z Korony”. Każdego wieczoru tuż przed Apelem Jasnogórskim wysyłamy krótką maryjną myśl, która ma na celu zmotywować nas do modlitwy i pogłębienia więzi z Matką Bożą. Do tej pory skorzystało z niej ok. 2700 osób. Oczywiście, chcielibyśmy, aby było ich więcej...


Jakie jeszcze wydarzenia zaplanowano na Rok Jubileuszowy?


Wymienię tylko te bardziej znaczące: 2 maja - otwarcie wystawy „Regina mundi, Regina Poloniae”. Regalia Matki Bożej. Dalej: 3 maja - uroczystość ku czci Królowej Polski, 13 maja planowana jest Msza św. i koncert z modlitwą uwielbienia w 100. rocznicę objawień fatimskich, który poprowadzi Marcin Pospieszalski i Jan Budziaszek; 31 lipca do 12 września - wystawa z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Zamku Królewskim w Warszawie, 17-25 sierpnia - nowenna przed uroczystością NMP Częstochowskiej.


Główne uroczystości jubileuszowe z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych przypadną na 26 sierpnia, czyli w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 7-8 września - Ogólnopolski Kongres Różańca Świętego na Jasnej Górze i zakończenie obchodów jubileuszowych. Mszy św. zamykającej Rok Jubileuszowy, 8 września, będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Ryłko - archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.


Warto dodać, że planowane są różne publikacje, wydawnictwa jubileuszowe, a także emisja kolekcjonerskiego banknotu NBP na 300-lecie koronacji Obrazu Jasnogórskiego oraz emisja okolicznościowego znaczka przez Pocztę Polską.


Dziękuję za rozmowę.


Sławomir Jagodziński


artykuł w: „Nasz Dziennik” 15 lutego 2017 r., nr 38/5791, s. 9


*


Modlitwa jubileuszowa

na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu

Matki Bożej Częstochowskiej


Bogurodzico Dziewico Maryjo,

nasza Matko i Królowo, wyniesiona na wyżyny nieba.

Ty nieustannie otaczasz troską i miłością naród polski.

Prosimy, by jubileusz 300-lecia koronacji

Twojego Jasnogórskiego Wizerunku odnowił w każdym z nas

cześć i ufność wobec Boga – Ojca i Syna, i Ducha Świętego.


Ty, Matko, jesteś nam wzorem zaufania

oraz uległego poddania się Jemu we wszystkim.

Niech nasze przemienione życie stanie się

żywym diamentem Twej korony wyniesienia i chwały.


Chcemy z naszymi duchowymi darami stanąć w bliskości Boga

i stać się świadkami Jego wielkiego miłosierdzia.

Pragniemy – odnowieni w wierze, nadziei i miłości,

żyjąc według zasad Ewangelii – razem z Tobą

uwielbiać Trójcę Przenajświętszą. Amen.


http://www.jasnagora.com


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-16 08:25:41
miniaturka

Ukraina: wizyta nuncjusza w ostrzeliwanej Awdiejewce

Nuncjusz apostolski na Ukrainie odwiedził miasto Awdiejewka i jego okolice, które w ostatnim czasie cierpiały pod ostrzałem rakietowym. Abp. Claudio Gugerottiemu towarzyszył charkowsko-zaporoski biskup pomocniczy Jan Sobiło.
2017-02-16 08:59:10
miniaturka

List izraelskiego jezuity w sprawie dzieci filipińskich migrantów

Wikariusz łacińskiego patriarchatu Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego wystosował list otwarty do izraelskiego ministra spraw wewnętrznych Aryeh Deri w sprawie czternastu 11-letnich chłopców, urodzonych w Izraelu jako dzieci filipińskich imigrantów zarobkowych.
2017-02-16 09:53:41
miniaturka

Abp Ozorowski: Powtarzajmy zawsze „Jezu, ufam Tobie!”

Do ufności w Boże miłosierdzie pomimo zła obecnego w świecie i Europie, w której jest wciąż wiele konfliktów i sporów, zachęcał 15 lutego, w liturgiczne wspomnienie ks. Michała Sopoćki, w białostockim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego abp Edward Ozorowski.
2017-02-16 10:33:57
miniaturka

Młodzi potrzebują wyraźnych autorytetów - przedpremierowy pokaz filmu „Zerwany Kłos”

„Potrafiła od siebie wymagać oraz poniosła najwyższą ofiarę za wierność temu, co czyste i wartościowe” - tak o bł. Karolinie Kózkównie mówi reżyser Witold Ludwig. W jednym z bydgoskich kin odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Zerwany Kłos”.
2017-02-16 11:09:17
miniaturka

Odwiedziny misjonarzy w Tanzanii i Madagaskarze

W dniach od 18 do 30 stycznia br. bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wraz z delegacją odwiedzał polskich misjonarzy i misjonarki w Tanzanii i Madagaskarze. Spotkał się także z biskupami diecezji, w których pracują oraz dokonał poświęcenia szkoły im. Maksymiliana Kolbego.
2017-02-16 11:25:46
miniaturka

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto

Myśli dotyczące rozbudowy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto pojawiały się wraz z nasilającym się napływem pielgrzymów po Roku Jubileuszowym 2000.