Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-15 15:54
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Irak, Syria: chrześcijanie wracają do Mosulu, Aleppo się podnosi

Chociaż walki o duże części Mosulu wciąż trwają, cywile przenoszą się już do wschodnich dzielnic tego irackiego miasta, wyzwolonych spod władzy tzw. Państwa Islamskiego. Wracają także chrześcijanie.

Autor/źródło: pixabay

W ostatnich dniach co najmniej trzy ormiańskie rodziny znalazły się na powrót w swoich domach pomimo ciągłego zagrożenia tym, co może je czekać. Dochodzi tam bowiem cały czas do samobójczych zamachów, w których zginęło do tej pory przynajmniej 9 cywilów.

Wyznawców Chrystusa zmuszono do opuszczenia Mosulu po czerwcu 2014 r., czyli praktycznie zaraz po zdobyciu miasta przez bojowników Państwa Islamskiego. Ostatnią grupę chrześcijan wygnano pół roku później – było to 10 starszych ludzi, którzy nie zgodzili się na zmianę wiary.

Tak jak obecnie w Iraku, również w syryjskim Aleppo po prawie 5 latach walk warunki życia powoli się polepszają, choć ciągle wielu mieszkańców nie ma dostępu do wody, prądu i pracy. Bardziej zniszczona pozostaje wschodnia część miasta, którą kontrolowali rebelianci, w tym bojówki islamistyczne. Choć cały czas technicy rosyjscy rozbrajają w niej miny, pozostali tam cywile również rozpoczynają powrót do normalności, czego znakiem może być ponowne otwarcie 23 szkół.

tm/ rv, fides, ankawa.org, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-15 14:36:08
miniaturka

Syryjskie Aleppo wciąż potrzebuje pomocy

Przed nami nie tylko zadanie podniesienia Aleppo z gruzów, ale i wyzwanie budowania na nowo międzyreligijnych relacji. nadwyrężonych wojenną przemocą. Wskazuje na to melchicki ordynariusz tego miasta.
2017-02-15 15:11:42
miniaturka

Warszawa: spotkanie diecezjalnych duszpasterzy prawników

Przygotowania do ogólnopolskiej pielgrzymki prawników na Jasną Górę oraz omówienie całorocznego programu formacyjnego były tematem spotkania diecezjalnych duszpasterzy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, które odbyło się w dziś w Sekretariacie Episkopatu Polski.
2017-02-15 15:54:39
miniaturka

Coraz liczniejsi uchodźcy z Burundi uciekają do sąsiednich krajów

Z Burundi, gdzie negocjacje pokojowe utknęły w martwym punkcie, stale nasila się napływ uchodźców do sąsiednich krajów tego regionu Afryki, zwłaszcza Tanzanii, Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy czy Ugandy. Od kwietnia ub. r. do początku lutego b. r. przybyło ich tam już 386.493 i szacuje się, że w roku 2017 liczba ta przekroczy 0,5 mln.
2017-02-15 16:33:29
miniaturka

Papież na Twiterze ponad barierami

Franciszek na swoim koncie napisał dziś o tym, że wszyscy jesteśmy braćmi.
2017-02-15 17:10:59
miniaturka

Papież na audiencji: czym mamy się chlubić? Miłością Boga

„Od najmłodszych lat uczono nas, że niedobrze się przechwalać. I słusznie, bo chlubienie się tym, czym jesteśmy, czy też tym, co posiadamy, zdradza nie tylko pychę, ale także brak szacunku wobec innych” - mówił Papież na audiencji ogólnej.
2017-02-15 17:37:15
miniaturka

O. Giulio Michelini OFM papieski rekolekcjonista 2017

Ojciec Święty poprosił mnie telefonicznie o poprowadzenie tegorocznych rekolekcji watykańskich i po wahaniach z mojej strony przekonał mnie – powiedział o. Giulio Michelini OFM.