Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-15 11:18
iz / caritas.pl

Caritas Polska: Wsparcie dla Indii

Caritas Polska wsparła w 2016 roku szereg projektów w stanach Tamil Nadu i Andhra Pradesh w Indiach. Zakończyły się właśnie trzy projekty infrastrukturalne, jeden projekt z zakresu zapewnienia środków utrzymania i jeden projekt zakupu sprzętu komputerowego dla szkoły.

Autor/źródło: pixabay

W ramach projektów infrastrukturalnych, Caritas Polska sfinansowała montaż systemu solarnego w Sierocińcu im. św. Józefa w Saravanampatty, w którym mieszka 368 dzieci. System solarny rozwiązał problem z przerwami w dostawie prądu, co w tym rejonie jest bardzo częstym zjawiskiem. Stały dostęp do elektryczności jest bardzo ważny ze względu na zajęcia szkolne i rzemieślnicze, jest niezbędny do czerpania wody ze studni służącej do gotowania, prania i kąpieli oraz jest potrzebny do obsługi urządzeń. Elektryczność jest konieczna także w porze nocnej, aby działały wiatraki, a także małe światło do odpowiedniej opieki nad małymi dziećmi.


Caritas Polska wsparła ponadto budowę toalet i zaplecza sanitarnego w Szkole Najświętszego Serca Jezusa w Selliampatty, do której uczęszcza 1200 dziewcząt w wieku od 10 do 18 lat oraz w Szkole Podstawowej Najświętszej Maryi Panny w Hosur, w której uczy się 950 dziewcząt w wieku 5-18 lat. Dotychczasowe toalety były zniszczone i praktycznie nie nadawały się do użytku, więc dzieci zmuszone były wychodzić na zewnątrz. Brak odpowiednich warunków sanitarnych był przyczyną częstych zachorowań wśród tamtejszych uczennic. Budowa toalet przyczyniła się do poprawy standardów higieny, a tym samym zmniejszenia zagrożenia chorobami. Dziewczęta uczęszczające do szkoły mają lepsze warunki do nauki, dzięki czemu uzyskują lepsze wyniki. Wpłynęło to również na podniesienie morale wśród uczennic i nauczycieli. Stworzono również komisję złożoną z 10 dzieci, która jest odpowiedzialna za codzienne utrzymanie czystości w toaletach.


Projekt w Centrum Animacyjnym i Szkole im. św. Józefa w Kolundirampattu dotyczył zakupu 20 komputerów i projektora LCD.  Beneficjentami jest 1496 dzieci w wieku 10-18 lat, które uczęszczają do szkoły z internatem. Większość dzieci pochodzi z niskiej kasty, z odległych wiosek i z grup znajdujących w się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Rodzice tych dzieci pracują jako robotnicy i pracownicy gospodarstw rolnych, bez prawa do ziemi. Wśród uczniów jest też wiele niepełnosprawnych dzieci. Dzięki zakupowi komputerów polepszył się standard i warunki nauki w szkole, a także jakość życia dzieci. Uczniowie mają lepsze perspektywy, gdyż komputer jest jedną z najważniejszych pomocy dydaktycznych w obecnym programie nauczania. Korzystanie z komputerów jest niezbędne w zdobywaniu wiedzy, a także w przygotowaniu do zdobycia pracy w przyszłości, która zapewni godne życie.


Caritas Polska wsparła za pośrednictwem Centrum Usług Społecznych Diecezji Eluru 75 rodzin w parafii Mullakunta w T. Narsapuram Mandal. Celem projektu było wsparcie drobnej przedsiębiorczości wśród ubogich mieszkańców poprzez przekazanie maszyn do szycia i środków finansowych na uruchomienie małego sklepu. Pracownicy Centrum w pierwszej kolejności zebrali informacje na temat potencjalnych beneficjentów i sytuacji w wiosce, a następnie spotykali się bezpośrednio z rodzinami, aby poznać ich problemy. Kolejnym etapem była organizacja trzech spotkań dla beneficjentów, podczas których uczestnicy zdobyli wiedzę na temat prowadzenia małych biznesów. Po przeszkoleniu nastąpiła dystrybucja maszyn do szycia dla 25 gospodarstw domowych, dzięki którym rodziny mogą krawiectwem zapewnić sobie niezbędne środki utrzymania. Ponadto 50 rodzin otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 10 tys. rupii na założenie małego biznesu.


Łączne wsparcie ze strony Caritas Polska wyniosło 36 400 euro.

http://www.caritas.pl/wsparcie-dla-indii/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy