Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-15 10:38
rk

Bp Greger do krwiodawców: wasz dar to wielki znak troski o bliźniego

Bielsko-żywiecka Caritas zainaugurowała po raz piąty diecezjalną edycję ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa „Podaruj kroplę miłości”.

Bp P. Greger i krwiodawcy
Autor/źródło: rk

Bp Greger do krwiodawców: wasz dar to wielki znak troski o bliźniego

„Grono krwiodawców stanowi niezaprzeczalny dowód, że przykazanie miłości bliźniego wyrażone troską o jego życie i zdrowie jest sprawą priorytetową” – przypomniał bp Piotr Greger, który modlił się w bielskiej kaplicy kurialnej wraz z krwiodawcami z całego Podbeskidzia. Bielsko-żywiecka Caritas jednocześnie zainaugurowała po raz piąty diecezjalną edycję ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa „Podaruj kroplę miłości”.

Podczas modlitwy w czasie Eucharystii bp Greger zwrócił uwagę, że wielkość każdego daru polega między innymi na tym, że jest on niepowtarzalny, unikatowy, jedyny w swoim rodzaju. W tym kontekście zauważył, że krew jest jedną z tych nielicznych substancji, której nie można zastąpić niczym innym, gdyż nie można jej wytworzyć w warunkach laboratoryjnych i nie może mieć żadnego zamiennika.

„Krew jest bezcenna, można ją przekazać tylko jako dar człowieka ofiarowany drugiemu człowiekowi” – podkreślił biskup i przyznał, że przed dwoma laty miał okazję tego doświadczyć niemal osobiście, ponieważ jego mama zmagała się z poważnym stanem anemii, co wymagało transfuzji. „Ktoś okazał się dawcą, dzięki czemu moja mama żyje do dziś i – jak na swój wiek – czuje się naprawdę dobrze. Zdaniem lekarzy gdyby nie dar krwi, byłbym już dawno po jej pogrzebie” – zwierzył się.

„Bez ducha ofiary, bez ewangelicznego zaparcia się samego siebie, nie można prawdziwie i w pełni włączyć się w służbę na rzecz jedności. Chrystus uczy, że z ucztą eucharystyczną ściśle wiąże się postawa służby, czyli pokornej dyspozycyjności wobec bliźnich” – dodał bp Greger, dziękując krwiodawcom w imieniu własnym oraz tych, którzy zostali obdarowani darem krwi.

„Grono krwiodawców stanowi niezaprzeczalny dowód, że przykazanie miłości bliźniego wyrażone troską o jego życie i zdrowie jest sprawą priorytetową” – podkreślił, zwracając uwagę, że bezinteresowny dar, jaki składają krwiodawcy, jest zarazem anonimowy.

„Jako dawcy nie wiecie, komu, kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebna wasza krew, którą dobrowolnie pragniecie oddać. Liczy się człowiek bez względu na wyznanie, religię czy reprezentowany światopogląd. Czy można sobie wyobrazić większe znaki?” – pytał retorycznie w nawiązaniu do czytania dnia z Ewangelii.

Dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas i diecezjalny koordynator akcji „Podaruj kroplę miłości” zauważył, że inaugurowana po raz kampania zatacza w diecezji coraz większe kręgi.

„W tym roku zaprosiliśmy do współpracy nie tylko bielskie koła krwiodawców, ale także koła z całej diecezji. Chcemy w ten sposób pokazać, że to dzieło jest ważne. Nieważne, czy to się dzieje pod sztandarem Caritas czy PCK, kluczowe jest to, że sprawa krwiodawstwa jest szalenie ważna”– zaznaczył kapłan.

Tylko w ramach akcji krwiodawców diecezjalna Caritas uzbierała dotąd ponad 500 litrów krwi. W tym samym czasie na terenie diecezji odbywały się też inne zbiórki krwi organizowane przez PCK lub parafialne kluby krwiodawców.

Spotkanie krwiodawców, które uświetnił występ młodzieży z parafii w Trzebini koło Żywca wraz ze swym wikariuszem ks. Krzysztofem Ciurlą, zorganizowali diecezjalna Caritas i Rejonowa Rada Honorowych Dawców Krwi PCK w Bielsku-Białej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-02-15 08:07:11
miniaturka

Afganistan: rekordowa liczba ofiar wojny wśród ludności cywilnej

Według raportu misji pomocowej ONZ w Afganistanie liczba cywilów, którzy zginęli w wyniku działań wojennych, osiągnęła w roku 2016 tragiczny, rekordowy wynik w historii trwającego tam konfliktu. Z tego prawie jedna czwarta, 3,5 tys. osób, stanowią niepełnoletni.
2017-02-15 09:54:57
miniaturka

Komisja KEP rozpoczęła prace nad nowym programem katechezy

Prace nad nową podstawą programową katechezy rozpoczęła dziś Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi m.in. o większy nacisk na przekazanie konkretnej wiedzy religijnej – ujawnił w rozmowie z KAI członek Komisji ks. prof. Piotr Tomasik.
2017-02-15 10:25:35
miniaturka

Mazowsze: 300 tys. zł na leczenie niepłodności metodą naprotechnologii

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 300 tys. zł na leczenie niepłodności metodą naprotechnologii. Z programu skorzysta około 120 par.
2017-02-15 10:54:47
miniaturka

„Między piekłem a niebem” – rekolekcje o pieniądzach

Rekolekcje wielkopostne „Między piekłem a niebem” odbędą się w Gródku nad Dunajcem, w dniach 3-5 marca. Prowadzący ks. Wojciech Węgrzyniak.
2017-02-15 11:12:06
miniaturka

Rozpoczął się postulat dla braci w paulińskim zakonie

Jest taki dzień w życiu każdej wspólnoty zakonnej, w którym w sposób szczególny dziękuje się Bogu za dar powołań i za konsekrację zakonną. Jest to dzień, w którym nowi kandydaci do życia zakonnego przekraczają furtę zakonną.
2017-02-15 11:20:09
miniaturka

Caritas Polska: Wsparcie dla Indii

Caritas Polska wsparła w 2016 roku szereg projektów w stanach Tamil Nadu i Andhra Pradesh w Indiach. Zakończyły się właśnie trzy projekty infrastrukturalne, jeden projekt z zakresu zapewnienia środków utrzymania i jeden projekt zakupu sprzętu komputerowego dla szkoły.