Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-15 10:24
iz / KAI

Mazowsze: 300 tys. zł na leczenie niepłodności metodą naprotechnologii

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 300 tys. zł na leczenie niepłodności metodą naprotechnologii. Z programu skorzysta około 120 par.

Autor/źródło: pixabay

Przez najbliższe trzy lata Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie realizował "Program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców Województwa Mazowieckiego metodą naprotechnologii" w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz przedstawiciele Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego – prezes zarządu Teresa Bogiel oraz wiceprezes Wiesław Malicki.


Główne założenia projektu to przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom województwa mazowieckiego, bezskutecznie starającym się o potomstwo, możliwości skorzystania ze wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Warunkami uczestnictwa są m.in. stwierdzona niepłodność lub nieskuteczne, zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej, leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu oraz potwierdzenie płacenia podatków na terenie województwa mazowieckiego. Stan zdrowia pary powinien być potwierdzony dokumentacją medyczną. Zakwalifikowane do projektu pary będą objęte działaniami edukacyjnymi w obszarze metody naprotechnologii, a także opieką lekarzy specjalistów z ginekologii i położnictwa, psychologa, dietetyka oraz instruktorów nauki systemu CrMs (Creighton Model FertilityCare System).


Naprotechnologia polega na diagnozie oraz terapii lekarskiej, opartej na monitorowaniu i poprawie ogólnego zdrowia kobiety, a także leczeniu, w przypadku zaburzeń zdrowia prokreacyjnego. W tej technice wykorzystuje się wszystkie znane i dostępne we współczesnej medycynie metody terapii farmakologicznej i leczenia chirurgicznego.


– Niepłodność jest problemem coraz powszechniejszym. Borykają się z nim ludzie, którzy nie zawsze wiedzą gdzie szukać pomocy. Warto więc zwiększyć dostęp i możliwość leczenia naturalną metodą walki z niepłodnością, czyli naprotechnologią. Liczymy, że dzięki tym działaniom więcej par będzie mogło cieszyć się rodzicielstwem, a przyrost naturalny na Mazowszu wzrośnie – powiedział marszałek Adam Struzik.


Niepłodność jest narastającym problemem społecznym i zdrowotnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, u co czwartej pary w krajach rozwiniętych występują problemy z zajściem w ciążę. Niepłodność dotyczy w równym stopniu zarówno mężczyzn (45 proc.), jak i kobiet (45 proc.). Przyczyn pozostałych 10 proc. przypadków nie można ustalić. Szacuje się, że niepłodność w Polsce dotyczy 15–20 proc. par, co przekłada się na około 1 mln związków. Jedynie około 20 proc. niepłodnych par szuka pomocy u lekarzy[1].


Program skierowany jest do mieszkańców województwa mazowieckiego w wieku 18–40 lat w przypadku kobiet oraz 18-65 lat w przypadku mężczyzn. Będzie realizowany przez placówkę dwuetapowo. Skorzysta z niego około 120 par. Podczas pierwszego etapu prowadzona będzie szeroka akcja informacyjna oraz rekrutacja uczestników. Drugi etap zakłada działania edukacyjno-diagnostyczne.

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-15 07:30:59
miniaturka

Amerykański ksiądz do Trumpa: daj mój paszport uchodźcy z Syrii

Wietnamski ksiądz z amerykańskim obywatelstwem postanowił odstąpić swój paszport syryjskiemu uchodźcy. 42-letni ks. Choung Hoai Nguyen zadeklarował to w liście do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pisze w nim wprost, że prosi Donalda Trumpa, by „jego obywatelstwo” przeniósł na potrzebującego Syryjczyka.
2017-02-15 08:07:11
miniaturka

Afganistan: rekordowa liczba ofiar wojny wśród ludności cywilnej

Według raportu misji pomocowej ONZ w Afganistanie liczba cywilów, którzy zginęli w wyniku działań wojennych, osiągnęła w roku 2016 tragiczny, rekordowy wynik w historii trwającego tam konfliktu. Z tego prawie jedna czwarta, 3,5 tys. osób, stanowią niepełnoletni.
2017-02-15 09:54:57
miniaturka

Komisja KEP rozpoczęła prace nad nowym programem katechezy

Prace nad nową podstawą programową katechezy rozpoczęła dziś Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi m.in. o większy nacisk na przekazanie konkretnej wiedzy religijnej – ujawnił w rozmowie z KAI członek Komisji ks. prof. Piotr Tomasik.
2017-02-15 10:42:39
miniaturka

Bp Greger do krwiodawców: wasz dar to wielki znak troski o bliźniego

Bielsko-żywiecka Caritas zainaugurowała po raz piąty diecezjalną edycję ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa „Podaruj kroplę miłości”.
2017-02-15 10:54:47
miniaturka

„Między piekłem a niebem” – rekolekcje o pieniądzach

Rekolekcje wielkopostne „Między piekłem a niebem” odbędą się w Gródku nad Dunajcem, w dniach 3-5 marca. Prowadzący ks. Wojciech Węgrzyniak.
2017-02-15 11:12:06
miniaturka

Rozpoczął się postulat dla braci w paulińskim zakonie

Jest taki dzień w życiu każdej wspólnoty zakonnej, w którym w sposób szczególny dziękuje się Bogu za dar powołań i za konsekrację zakonną. Jest to dzień, w którym nowi kandydaci do życia zakonnego przekraczają furtę zakonną.