Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-14 15:49
iz / episkopat.pl

Warszawa: Obrady Rady Prawnej Episkopatu

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 13 lutego obradowała Rada Prawna pod kierunkiem jej przewodniczącego ks. bpa Ryszarda Kasyny.

Autor/źródło: flickr.com

– W czasie zebrania omawiane były następujące kwestie: ostateczna redakcja i przekazanie do decyzji Zebrania Plenarnego KEP dekretu ogólnego o przygotowaniu do małżeństwa; zatwierdzenie i przekazanie do dalszego procedowania dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego sporządzania i modyfikacji aktu chrztu w związku z adopcją – podsumował bp Ryszard Kasyna.


Dyskutowano także o regulacjach dotyczących powierzania parafii zakonom i zgromadzeniom zakonnym. Omówiono również kwestie dotyczące przygotowania nowego tłumaczenia Kodeksu Prawa Kanonicznego na język polski.


Rada Prawna jest gremium konsultacyjnym, przygotowującym – na prośbę Zebrania Plenarnego lub innych organów Konferencji Episkopatu Polski – m.in. opinie prawne wszelkiego rodzaju aktów prawnych powstających w ramach Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, bądź też przedstawionych Zebraniu Plenarnemu lub organom Konferencji Episkopatu Polski do poparcia, zaopiniowania albo zatwierdzenia.


Do kompetencji Rady Prawnej można także zaliczyć przygotowanie projektów prawa partykularnego Konferencji Episkopatu Polski, zawsze za jej zgodą lub na jej prośbę, w zakresie przewidzianym przez prawo powszechne lub określonym w szczególnym poleceniu Stolicy Apostolskiej, wydanym przez nią z własnej inicjatywy, bądź na prośbę Konferencji Episkopatu Polski.


Kolejne posiedzenie Rady Prawnej KEP odbędzie się 8 maja.


BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-14 13:58:22
miniaturka

Bp Bronakowski: Polska jest coraz bardziej „browarna” niż solidarna

Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, grozi wielką narodową katastrofą. Stajemy się coraz bardziej wyznawcami proalkoholowej mentalności
2017-02-14 14:53:48
miniaturka

Portugalia: postulator procesu beatyfikacyjnego s. Łucji spokojny o jego zakończenie

Ks. Romano Gambalunga, postulator procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej siostry Łucji dos Santos, jednej z trzech uczestniczek objawień maryjnych w Fatimie z 1917 r. uważa, że ogłoszenie portugalskiej karmelitanki błogosławioną powinno nastąpić w stosunkowo krótkim czasie. Przyznał, że jest spokojny o zakończenie procesu beatyfikacyjnego portugalskiej zakonnicy.
2017-02-14 15:20:10
miniaturka

Sekretarz Generalny Episkopatu: Jesteśmy misjonarzami na mocy chrztu

– Słowa skierowane do apostołów przed dwoma tysiącami lat niezmiennie dotyczą dziś każdego z nas, niezależnie czy żyjemy w Polsce, czy pojedziemy do innego kraju, bo każdy chrześcijanin na mocy chrztu świętego jest powołany do tego, aby świadczyć o Chrystusie – mówił bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP do uczestników uroczystej Mszy św. z okazji święta Cyryla i Metodego.
2017-02-14 16:11:20
miniaturka

Caritas: Spotkanie dla osób opiekujących się chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi

Caritas Polska zaprasza na spotkanie dla osób opiekujących się chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi. Celem spotkania jest pomoc w wypełnianiu codziennych zadań – proponujemy Państwu konkretną pomoc duchową, psychologiczną, socjalną, opiekuńczą i doradczą.
2017-02-14 17:05:33
miniaturka

Rosja: „Kobiety za życiem” przeciwko aborcji

W dzień św. Walentego w Rosji podjęto międzyregionalną akcję w obronie życia dzieci nienarodzonych. Zorganizował ją ruch „Kobiety za życiem”.
2017-02-14 17:26:35
miniaturka

Papież na Mszy: odwaga, modlitwa i pokora głosicieli Słowa

Odwaga, modlitwa i pokora to trzy cechy wyróżniające wielkich głosicieli Słowa, którzy przyczynili się do wzrostu Kościoła na świecie jako jego misjonarze – tak mówił Papież na porannej Mszy, odnosząc się do postaci patronów dzisiejszego dnia, świętych Cyryla i Metodego.