Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-14 14:53
iz / KAI

Portugalia: postulator procesu beatyfikacyjnego s. Łucji spokojny o jego zakończenie

Ks. Romano Gambalunga, postulator procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej siostry Łucji dos Santos, jednej z trzech uczestniczek objawień maryjnych w Fatimie z 1917 r. uważa, że ogłoszenie portugalskiej karmelitanki błogosławioną powinno nastąpić w stosunkowo krótkim czasie. Przyznał, że jest spokojny o zakończenie procesu beatyfikacyjnego portugalskiej zakonnicy.

Autor/źródło: wikipedia

Ks. Gambalunga odnotował, że proces wymaga intensywnych studiów w Watykanie, które będą stanowić “okazję do pogłębionej refleksji teologicznej i duchowej”. - Dla wielu osób siostra Łucja już jest świętą. Stała się nią nie poprzez swój udział w objawieniach, ale poprzez swoje doświadczenie duchowe w karmelu – powiedział postulator.


W poniedziałek w diecezji Coimbra zakończył się oficjalnie diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji. Portugalska diecezja, na terenie której 13 lutego 2005 r. wizjonerka zmarła, otworzyła proces beatyfikacyjny wizjonerki trzy lata po jej śmierci. Dokumenty liczące ponad 15 tys. stron zostały już skierowane do Stolicy Apostolskiej. Zawierały one analizę 11 tys. listów napisanych przez zakonnicę podczas swojego życia w karmelu oraz 61 świadectw osób, które znały zmarłą w wieku 98 lat karmelitankę.


Wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego, siostra Angela Coelho poinformowała, że diecezjalna faza przedłużyła się z uwagi na bogate zbiory materiałów dotyczących wizjonerki. Przyznała, że życie siostry Łucji obfitowało w wiele wydarzeń i zasługuje na to, aby było szczegółowo przeanalizowane. - Konieczne było przestudiowanie bogatego zbioru korespondencji jaką prowadziła zarówno z wiernymi z całego świata, jak też papieżami, kardynałami i ambasadorami – dodała s. Angela Coelho.


Łucja dos Santos (1907-2005) była jedną z trojga dzieci, którym w 1917 r. przez sześć miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc o modlitwę o pokój na świecie i pokutę w intencji nawrócenia grzeszników. Pozostała dwójka: Hiacynta (1910-1920) i Franciszek (1908-1919) Marto, została już wyniesiona na ołtarze w 2000 r. Łucja, która została karmelitanką, przez ostatnie 57 lat żyła w klasztorze św. Teresy w Coimbrze.


Benedykt XVI zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego s. Łucji już 13 lutego 2008 r., w trzecią rocznicę jej śmierci, mimo że prawo kościelne wymaga upływu co najmniej pięciu lat od zgonu kandydata na ołtarze.

mz (KAI/AE) / Coimbra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-14 13:14:55
miniaturka

300 tys. dzieci-żołnierzy walczy w 23 konfliktach

O zaprzestanie werbowania dzieci-żołnierzy zaapelował Papież Franciszek na Twitterze.
2017-02-14 13:50:10
miniaturka
play

Czym jest miłość? Dorośli vs dzieci [wideo]

Zapytano dzieci i dorosłych, co myślą o miłości. Zobaczcie ich zaskakujące odpowiedzi
2017-02-14 13:58:22
miniaturka

Bp Bronakowski: Polska jest coraz bardziej „browarna” niż solidarna

Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, grozi wielką narodową katastrofą. Stajemy się coraz bardziej wyznawcami proalkoholowej mentalności
2017-02-14 15:20:10
miniaturka

Sekretarz Generalny Episkopatu: Jesteśmy misjonarzami na mocy chrztu

– Słowa skierowane do apostołów przed dwoma tysiącami lat niezmiennie dotyczą dziś każdego z nas, niezależnie czy żyjemy w Polsce, czy pojedziemy do innego kraju, bo każdy chrześcijanin na mocy chrztu świętego jest powołany do tego, aby świadczyć o Chrystusie – mówił bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP do uczestników uroczystej Mszy św. z okazji święta Cyryla i Metodego.
2017-02-14 15:50:49
miniaturka

Warszawa: Obrady Rady Prawnej Episkopatu

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 13 lutego obradowała Rada Prawna pod kierunkiem jej przewodniczącego ks. bpa Ryszarda Kasyny.
2017-02-14 16:11:20
miniaturka

Caritas: Spotkanie dla osób opiekujących się chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi

Caritas Polska zaprasza na spotkanie dla osób opiekujących się chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi. Celem spotkania jest pomoc w wypełnianiu codziennych zadań – proponujemy Państwu konkretną pomoc duchową, psychologiczną, socjalną, opiekuńczą i doradczą.