Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-14 13:11
AC / Radio Watykańskie / bz

300 tys. dzieci-żołnierzy walczy w 23 konfliktach

O zaprzestanie werbowania dzieci-żołnierzy zaapelował Papież Franciszek na Twitterze.

Autor/źródło: photogenica.pl

Ojciec Święty podkreślił, że : „godność dzieci trzeba szanować” i zachęcił do modlitwy, „aby na całym świecie wykorzeniono tę formę niewolnictwa, jaką jest werbowanie dzieci-żołnierzy”. 12 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy.

Przy tej okazji przypomniano, że sytuacja najmłodszych wciąż najbardziej dramatyczna jest w Afryce. Bieda, brak dostępu do nauki, a co za tym idzie niemożność znalezienia pracy sprawiają, że tysiące nieletnich (od 7. do 17. roku życia) siłą zaciąganych jest do wojska. Wykorzystywani są do bezpośredniej walki, ale także jako szpiedzy, kucharze, tragarze i niewolnice seksualne. Od 1998 r. dzięki międzynarodowym działaniom udało się uwolnić i przywrócić do normalnego życia ok. 100 tys. dzieci-żołnierzy, mimo to obecni są oni wciąż np. w Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga czy Sudanie Południowym. Działania fundamentalistów pokazują, że dzieci wykorzystuje się coraz częściej jako żywe bomby. Ma to miejsce np. w Nigerii, Somalii czy Iraku. Szacuje się, że obecnie ok. 300 tys. dzieci-żołnierzy walczy w 23 konfliktach.  Kościół od początku stoi na pierwszej linii walki z tym haniebnym procederem, dążąc nie tylko do uwolnienia dzieci-żołnierzy, ale i prowadząc dla nich specjalistyczne ośrodki pomocy, w których mogą odzyskać odebrane im dzieciństwo.

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy po raz pierwszy obchodzono w 2002 r. na pamiątkę wejścia w życie Fakultatywnego Protokołu do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Do Protokołu przystąpiło już ok. 150 krajów, zakazując tym samym udziału osób poniżej 18 lat w konfliktach zbrojnych. Nabór lub wykorzystanie w działaniach zbrojnych dzieci poniżej 15 roku życia uznano za zbrodnię wojenną. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-14 11:33:46
miniaturka

Franciszkanin wydał płytę z muzyką do modlitwy różańcowej

Płytę „Tobie” m.in. z muzyką do modlitwy różańcowej wydał właśnie franciszkanin o. Łukasz Buksa. To dar zakonnika dla Maryi za jego powołanie a także odpowiedź na wiele próśb od ludzi.
2017-02-14 12:25:13
miniaturka

Płock: herma św. Walentego chętnie oglądanym zabytkiem

Siedemnastowieczna herma św. Walentego jest jednym z tych eksponatów Muzeum Diecezjalnego w Płocku, które budzą szczególne zainteresowanie zwiedzających
2017-02-14 12:33:22
miniaturka

Walentynki po karmelitańsku

O tym, że „walentynki” to nie tylko święto czysto laickie, ale prawdziwe święto miłości, przypomniał karmelita o. dr. hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD.
2017-02-14 13:50:10
miniaturka
play

Czym jest miłość? Dorośli vs dzieci [wideo]

Zapytano dzieci i dorosłych, co myślą o miłości. Zobaczcie ich zaskakujące odpowiedzi
2017-02-14 13:58:22
miniaturka

Bp Bronakowski: Polska jest coraz bardziej „browarna” niż solidarna

Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, grozi wielką narodową katastrofą. Stajemy się coraz bardziej wyznawcami proalkoholowej mentalności
2017-02-14 14:53:48
miniaturka

Portugalia: postulator procesu beatyfikacyjnego s. Łucji spokojny o jego zakończenie

Ks. Romano Gambalunga, postulator procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej siostry Łucji dos Santos, jednej z trzech uczestniczek objawień maryjnych w Fatimie z 1917 r. uważa, że ogłoszenie portugalskiej karmelitanki błogosławioną powinno nastąpić w stosunkowo krótkim czasie. Przyznał, że jest spokojny o zakończenie procesu beatyfikacyjnego portugalskiej zakonnicy.