Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-13 17:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Brazylia: nota biskupów w związku ze strajkiem policji

Narasta fala przemocy w mieście Vitória, stolicy brazylijskiego stanu Espírito Santo, w którym od 4 lutego b.r. trwa strajk policji.

Autor/źródło: pixabay.com

Konstytucja Brazylii zabrania policjantom strajkować, jednak rodziny uniemożliwiają wyjazd wozów policyjnych z koszar, domagając się podwyżki poborów dla swoich synów czy ojców. Rząd federalny zamierza tam przerzucić 2 tys. żołnierzy w celu przywrócenia porządku na ulicach.

W Vitórii zamordowano już ponad 100 osób. Złodzieje rabują sklepy. Zamknięto ośrodki zdrowia i szkoły. W sytuacji, kiedy na ulicach miast nie ma policji, społeczeństwo ogarnia lęk.

Kościół nie pozostaje bierny. Biskupi czterech diecezji stanu Espírito Santo: Vitória, Cachoeira de Itamemirim, Colatina i São Mateus, opublikowali notę, w której zachęcają do dialogu, zachowania spokoju i wyrzeczenia się przemocy. Rząd federalny obawia się, że strajk dotknie innych stanów, takich jak São Paulo, Rio de Janeiro czy Rio Grande do Sul. 

W nocie skierowanej do społeczeństwa biskupi konstatują: „W tym momencie, budzącym zaniepokojenie wszystkich, odczuwamy słabość i zagrożenie wprowadzone przez imperium przemocy. Bezpieczeństwo publiczne jest prawem wszystkich i winno być budowane na szerokim dialogu między przedstawicielami władz stanowych, organizacjami społecznymi i wszystkimi obywatelami. Wiemy, że przemoc rodzi przemoc, lecz prawda jest taka, że wszyscy pragniemy pokoju i zgody” – piszą hierarchowie kierujący diecezjami stanu Espírito Santo.

W dalszej części noty biskupi proszą wszystkich o modlitwę w rodzinach, aby wypraszać u Boga spokój, opiekę i sprawiedliwość dla całego stanu. „Prosimy także Pana, aby nie dominowała siła, lecz dobre samopoczucie, dialog, porozumienie, aby dojść do mądrych decyzji, które ubogacą nasze społeczeństwo. Niech Bóg oświeci i da mądrość sprawującym władzę i ludziom mającym autorytet” – proszą biskupi wspomnianego stanu.

Również metropolita Vitórii, abp Luiz Mancilha Vilela w wideo zamieszczonym 9 lutego br. w witrynie internetowej archidiecezji www.aves.org.br wyraża szacunek policji za jej ofiarną pracę oraz zachęca wszystkich do modlitwy i promowania przymierza pokoju.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-13 16:08:15
miniaturka

Przedmowa Papieża do książki ofiary pedofilii księdza

„Komuś, kto padł ofiarą pedofila, trudno jest opowiedzieć to, co przeszedł, opisać urazy, jakie po latach nadal trwają. Dlatego świadectwo Daniela Pitteta jest konieczne, cenne i odważne” – podkreśla Papież.
2017-02-13 16:19:38
miniaturka

„Szkoła Modlitwy” - rekolekcje ks. Krzysztofa Kralki SAC w Sokółce

W dniach 10-12 lutego w Sokółce odbyły się rekolekcje „Szkoła modlitwy”, które zgromadziły około 600 osób. Wygłosił je ks. Krzysztof Kralka SAC, dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji i moderator generalny Wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca”.
2017-02-13 17:12:52
miniaturka

USA: Krajowy Tydzień Małżeństwa

W Stanach Zjednoczonych trwa Krajowy Tydzień Małżeństwa. Jego organizatorzy to koalicja złożona z walczących o umocnienie małżeństwa grup, które należą do różnych wyznań chrześcijańskich i religii.
2017-02-13 18:08:39
miniaturka

Papież w Domu św. Marty: powstrzymać urazy, bo niszczą braterstwo

Zniszczenie rodzin i narodów rozpoczyna się od małych zawiści i zazdrości, trzeba więc od razu odrzucić urazy, które niszczą braterstwo – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.
2017-02-13 18:37:58
miniaturka

Pokój, sprawiedliwość i przebaczenie wzajemnie się uzupełniają

„Pokój, sprawiedliwość i przebaczenie wzajemnie się uzupełniają: nie ma pokoju bez sprawiedliwości, ale także nie ma prawdziwej sprawiedliwości bez przebaczenia” – powiedział stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie.
2017-02-14 07:15:17
miniaturka

Biskupi Kostaryki u Papieża

Najpilniejszym zadaniem wciąż pozostaje dla nas głoszenie miłości Boga każdemu człowiekowi. Wskazują na to biskupi Kostaryki, których Papież Franciszek przyjął na specjalnej audiencji w ramach ich wizyty ad limina Apostolorum.