Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-02 09:32
S.Wiśniewski

Uroczystość Wszystkich Świętych w Gliwicach

W uroczystość Wszystkich Świętych we wszystkich kościołach diecezji gliwickiej wierni zbierali się na Mszach św. Tradycyjnie w tym dniu udawali się także na cmentarze na groby swoich bliskich.

Autor/źródło: pixabay

W uroczystość Wszystkich Świętych księża przypominali wiernym o radosnym wydźwięku uroczystość, gdyż wspominamy ludzi, którzy wypełnili już wolę Pana Boga na ziemi, a Kościół podaje ich jako przykład do naśladowania. W wielu kościołach już w wigilię dzisiejszej uroczystości organizowano procesje i pochody świętych. Między innymi w Gliwicach, Bytomiu, Lublińcu  wierni zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór, żeby uczestniczyć w uroczystych nieszporach, a następnie w procesjach w czasie których były niesione relikwie świętych, przeszli do innych kościołów. W Gliwicach procesja przeszła z katedry do kościoła Wszystkich Świętych, w Bytomiu nabożeństwo rozpoczęło się w kościele Mariackim przy rynku i zakończył w kościele Trójcy Świętej.


Kiedy coraz więcej ludzi daje się wciągnąć w obchody Halloween, nabożeństwa w których wspomina się świętych, stają się okazją do przypomnienia prawdziwej wartości chrześcijańskiego życia oraz szacunku do tajemnicy śmierci człowieka.


W uroczystość Wszystkich Świętych w wielu parafiach po uroczystych nieszporach ruszyły natomiast procesje na cmentarze, gdzie modlono się za zmarłych. W Gliwicach centralnym uroczystościom przewodniczył biskup tej diecezji Jan Kopiec. Procesja na cmentarz centralny wyruszyła z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na cmentarzu obrzędy rozpoczęły się nabożeństwem Słowa Bożego, w czasie którego biskup mówił min., że po dziś dzień wszelkie religie czy nawet ideologie, które dalekie są nadprzyrodzonych wyobrażeń o życiu, głoszą, że śmierć jest nie do przezwyciężenia.


„Światu trudno jest dziś uwierzyć – mówił dalej -  że poza granicą śmierci może być inne życie i dalszy ciąg tego, co Pan dla nas przewidział. A to nie jest jedynie materiał na sprzedaż, słowo taniej pociechy.” Biskup Kopiec zwrócił także uwagę na to, że zgromadzenie na modlitwie w takim miejscu jak cmentarz ma uzmysłowić ludziom, że musimy się uwolnić od błędnego myślenia o tym, że człowiek musi sobie poradzić sam na drogach swojego życia. „Wspólne dążenie przez życie ma nam dać poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że śmierć wyrywa nas z tych lęków.”


2 listopada, kiedy Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych rozpocznie się szczególny czas modlitwy za zmarłych. W wielu parafiach, w kościołach lub na cmentarzach, rozpoczną się nabożeństwa za zmarłych z tradycyjnymi wypominkami.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: