Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-13 13:20
Anna Bajon / KAI

Zapalmy światełko pamięci dla bohaterów Armii Krajowej

Z okazji przypadającej we wtorek, 14 lutego, 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, w 150 punktach w Warszawie zapłoną znicze pamięci. - To światełko będzie wyrazem naszej wdzięczności i pamięci.

Autor/źródło: pixabay

Zwracamy się z apelem do społeczeństwa, by 14 lutego pamiętano o tamtym pokoleniu, które nie pytając „po co?” i „za ile?” gotowe było oddać Rzeczypospolitej swoje zdrowie i życie - podkreślił Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Akcja „Światełko dla Armii Krajowej” to jeden z elementów centralnych obchodów 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowy Związek Żołnierzy AK, nad którymi patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Znicze zapłoną w miejscach związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego. Wspólnie z harcerzami akcję zainaugurują przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Leszkiem Żukowskim i p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem, zapalając znicze przed tablicą upamiętniającą Akcję pod Arsenałem.


Inauguracja akcji „Światełko dla Armii Krajowej” rozpocznie się jutro o godzinie 10:00 przy tablicy upamiętniającej Akcję pod Arsenałem, na ul. Długiej 52, w Warszawie.

Następnie, o godzinie 11:00 zaplanowano sesję naukowa pt. "Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia, poprzez właściwą formę przekazu etosu Polskiego Państwa Podziemnego" w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie (pl. Bankowy 1).

O godzinie 14:00 odbędzie się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” (ul. Fryderyka Chopina). O 14:30 zaplanowano oddanie hołdu przed pomnikiem Polskiego

Państwa Podziemnego (ul. Jana Matejki).

Wieczorem, o godzinie godz. 18:30 rozpocznie się koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Teatrze Polskim w Warszawie (ul. Kazimierza Karasia 2).

Msza św. w intencji poległych oraz żyjących żołnierzy Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 lutego o 10:00.

14 lutego 2017 r. przypada 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej – największej organizacji zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego.

ar / UdSKiOR / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-13 11:30:08
miniaturka
play

O bezdomności w każdym z nas...

"Różnica" to projekt, który zachwyca zarówno najwyższą artystyczną jakością obrazów, jak i psychologicznym wymiarem pojawiających się w nim historii. Wobec tego dzieła trudno przejść obojętnie!
2017-02-13 12:38:49
miniaturka

Kraków: puchar Kamila Stocha na aukcji charytatywnej

Puchar, który Kamil Stoch wywalczył 22 stycznia 2017 roku w Zakopanem, został sprzedany na aukcji charytatywnej za 5 tys. złotych. Wszystko za sprawą koncertu charytatywnego zorganizowanego Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, który 12 lutego odbył się w Krakowie.
2017-02-13 12:42:30
miniaturka

„Płockie Walentynki” dla szukających miłości

Przedstawienie odkłamanej historii św. Walentego i wspólna modlitwa dziękczynna znajdą się w programie pierwszych „Płockich Walentynek”, odbywających się pod hasłem „Szukający miłości”.
2017-02-13 13:02:43
miniaturka

Światowy Dzień Chorego w licheńskim hospicjum

Ks. prałat Sławomir Kasprzak, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku, przewodniczył Mszy św. sprawowanej w Hospicjum stacjonarnym im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym. Okazją do wspólnej modlitwy był obchodzony 11. lutego Światowy Dzień Chorego.
2017-02-13 14:22:23
miniaturka

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej ws. artykułu w portalu Swidnica24.pl

W oświadczeniu Świdnicka Kuria Biskupia ubolewa, że zostały naruszone dotychczasowe dobre relacje Kościołów - luterańskiego i katolickiego.
2017-02-13 14:42:23
miniaturka

Święte Walentynki edycja Kraków

Święte Walentynki, to one 2 lata temu w Warszawie były przyczyną powstania strony Chrześcijańscy Single.