Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-02-13 08:58
ek / episkopat.pl

Konferencja przed Narodowym Kongresem Trzeźwości

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski oraz Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości zapraszają na konferencję prasową zapowiadającą Narodowy Kongres Trzeźwości

Autor/źródło: pixabay

Konferencja odbędzie się we wtorek 14 lutego 2017 r. o godz. 11.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (Skwer Kard. Wyszyńskiego 6, Warszawa).


Kongres zaplanowano na czerwiec (część modlitewna) i wrzesień br. (część studyjna). Przygotowaniem do tego wydarzenia będą m.in. obchody jubileuszowego 50. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpocznie się 26 lutego br.


W konferencji prasowej przed Narodowym Kongresem Trzeźwości wezmą udział:


Bp Tadeusz Bronakowski
Wprowadzenie

Prof. Krzysztof Wojcieszek
Narodowy Program Trzeźwości

Ks. dr Marek Dziewiecki
Odpowiedzialność rodziny i Kościoła za trzeźwość Narodu

Dyr Krzysztof Brzózka
Odpowiedzialność państwa i samorządu za trzeźwość

P. Małgorzata Zwiercan i p. Krystyna Wróblewska
Inicjatywy w Sejmie w Roku Narodowego Kongresu Trzeźwości

Ks. Marek Sędek, p. Maciej Zdziarski
Rola ruchów i inicjatyw oddolnych w krzewieniu trzeźwości

***

Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski  zwraca uwagę na fakt, że według statystyk Polak wypija w ciągu roku ponad 10 litrów czystego alkoholu. 1 milion osób jest uzależnionych od napojów wysokoprocentowych.

    – Te statystyki nie oddają jednak bólu, cierpienia tych osób, które towarzyszą nadużywającym alkoholu. Dlatego hasło kongresu ("„Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”) jest tak bardzo wymowne – że każdy z nas jest odpowiedzialny za trzeźwość narodu. Jest odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa. Wiemy dobrze, że przy życzliwości i zrozumieniu tego tematu, można w sposób natychmiastowy, bezkosztowy ograniczyć spożycie alkoholu w naszej ojczyźnie poprzez likwidację reklamy, poprzez fizyczne i ekonomiczne zmniejszenie alkoholu.

Bp Bronakowski podkreśla, iż jeśli Narodowy Kongres Trzeźwości ma wydać błogosławione owoce w postaci otrzeźwienia Polaków, potrzebna jest nieustanna modlitwa w tej intencji, gorliwe zaangażowanie się w przygotowanie i przeprowadzenie  Kongresu,  zjednoczenie  wszystkich  grup,  ruchów  i  stowarzyszeń  trzeźwościowych. Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: alkoholizm, uzależnienie, Narodowy Kongres Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski