Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-12 13:11
KAI/mm

Wisła: narciarskie mistrzostwa Polski kleryków i księży

Ok. 30 duchownych wzięło udział w XX mistrzostwach Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się 11 lutego na Stożku w Wiśle-Łabajowie. Wystartowali głównie duchowni z archidiecezji katowickiej, krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

Autor/źródło: pixabay.com

Po raz kolejny w historii zawodów wręczono Puchary św. Jana Pawła II. Nagrody przyznano w kilku kategoriach wiekowych. Najszybciej trasę 800-metrowego slalomu gigant pokonał ks. Damian Copek – duszpasterz akademicki archidiecezji katowickiej, który od wielu lat jest współorganizatorem zawodów wraz z ks. Szymonem Kosem.

Znakomitą formą błysnął ks. prałat Władysław Nowobilski – urodzony w Białce Tatrzańskiej 75-letni duchowny, proboszcz parafii i budowniczy słynnego, wzniesionego w jeden dzień kościoła w Ciścu na Żywiecczyźnie. W kategorii powyżej 65 lat musiał jedynie uznać wyższość ks. Jana Nowaka – pochodzącego z Zagórnika koło Andrychowa, który na stoku nie zapomniał przypomnieć o postaci apostoła Kazachstanu, bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

W konkurencji rodzinnej „duety do mety” udział wzięli członkowie najbliższej rodziny, uprawiający narciarstwo w sposób amatorski. Start odbywał się wyznaczonych przez siebie parach. Liczył się łączny czas przejazdu członków danej rodziny. Rywalizowano także w kategorii szafarzy i katechetów świeckich.

Zanim rozpoczęto rywalizację na stoku, odbył się widowiskowy i oczekiwany przez fotoreporterów zjazd księży w sutannach.

Historia narciarskich zawodów kleryków i księży sięga początku lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to w Szczyrku alumni ze Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego organizowali podobne zawody, walcząc o puchar przechodni. Później organizacją mistrzostw zajmowali się franciszkanie z Katowic-Panewnik, a od pewnego czasu robi to grupa księży – miłośników jazdy na deskach.

rk / Wisła

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-12 10:46:55
miniaturka

Bp Greger: pomoc chorym to Ewangelia przełożona na konkret życia

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.
2017-02-12 12:21:13
miniaturka

Kard. Tagle w Krakowie: męstwo to miłość

"To miłość dała Jezusowi odwagę do cierpienia i do śmierci, bo to ona czyni człowieka odważnym. W Jezusie męstwo i siła to miłość” – mówił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach kard. Luis Antonio Tagle podczas rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”.
2017-02-12 12:46:37
miniaturka

Nowy początek dialogu

- Nie było to odosobnione wydarzenie, ale nowy początek w dialogu między siostrzanymi Kościołami – stwierdzili kard. Kurt Koch i metropolita Hilarion we wspólnie udzielonym wywiadzie w pierwszą rocznicę spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w Hawanie.
2017-02-12 13:52:46
miniaturka

Papież: nie bądźmy "fasadowymi"chrześcijanami

- Bądźmy prawdziwymi wyznawcami Chrystusa i dajmy się prowadzić Duchowi Świętemu, abyśmy mogli wszystko czynić z miłością i w ten sposób pełnić wolę Bożą - zachęcał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.
2017-02-12 17:28:42
miniaturka

Jordania: katolicy i luteranie razem na dziękczynnej liturgii

Katolicy i protestanci Ziemi Świętej spotkają się dziś o godz. 19.00 na wspólnej liturgii dziękczynnej.
2017-02-12 17:43:04
miniaturka

Petersburg: władze miasta wspierają remont kościoła katolickiego

Zwrócony katolikom kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Cmentarzu Wyborgskim w Petersburgu powraca do stanu godnego miejsca kultu. Zakończył się pierwszy etap jego remontu.