Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-12 12:25
RV/mm

Nowy początek dialogu

- Nie było to odosobnione wydarzenie, ale nowy początek w dialogu między siostrzanymi Kościołami – stwierdzili kard. Kurt Koch i metropolita Hilarion we wspólnie udzielonym wywiadzie w pierwszą rocznicę spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w Hawanie.

Kard. Kurt Koch
Autor/źródło: Andreas Faessler/Wikimedia Commons/ CC BY-SA 4.0

Dziś odbędzie się konferencja, w czasie której przedstawiciele obu Kościołów będą mówili o postępach i o drodze zbliżania się Rzymu i Moskwy.

 

Dla przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan spotkanie to nie było „zwyczajną rozmową”, którą można zapisać jako „wydarzenie z przeszłości”, ale „nowym początkiem, skierowanym ku przyszłości, ku jedności oraz głębszym i bardziej intensywnym relacjom”. Ukazuje ono także nowy sposób stawiania czoła „wielkim wyzwaniom współczesnego świata”, takim jak sprawa uchodźców, terroryzmu, wojen, prześladowania chrześcijan.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego zauważył natomiast, że nie należy ukrywać różnic i unikać rozmów na „trudne tematy”. Jednak ta dyskusja nie powinna nas powstrzymywać od wspólnego działania dla dobra naszych wspólnot na całym świecie. Dlatego – powiedział metropolita Hilarion – „musimy podjąć wszelkie wysiłki w obronie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy pragną pozostać tam, gdzie się urodzili i gdzie chrześcijaństwo istnieje już od dwóch tysięcy lat”.

pp/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-12 08:59:57
miniaturka

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

"Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia" jest wydaniem krytycznym, uzupełnionym i poprawionym pierwszej Karty z roku 1994. Została ona oficjalnie zaprezentowana 6 lutego 2017 r. w Watykanie w związku ze Światowym Dniem Chorego.
2017-02-12 10:46:55
miniaturka

Bp Greger: pomoc chorym to Ewangelia przełożona na konkret życia

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.
2017-02-12 12:21:13
miniaturka

Kard. Tagle w Krakowie: męstwo to miłość

"To miłość dała Jezusowi odwagę do cierpienia i do śmierci, bo to ona czyni człowieka odważnym. W Jezusie męstwo i siła to miłość” – mówił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach kard. Luis Antonio Tagle podczas rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”.
2017-02-12 13:22:52
miniaturka

Wisła: narciarskie mistrzostwa Polski kleryków i księży

Ok. 30 duchownych wzięło udział w XX mistrzostwach Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się 11 lutego na Stożku w Wiśle-Łabajowie. Wystartowali głównie duchowni z archidiecezji katowickiej, krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.
2017-02-12 13:52:46
miniaturka

Papież: nie bądźmy "fasadowymi"chrześcijanami

- Bądźmy prawdziwymi wyznawcami Chrystusa i dajmy się prowadzić Duchowi Świętemu, abyśmy mogli wszystko czynić z miłością i w ten sposób pełnić wolę Bożą - zachęcał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.
2017-02-12 17:28:42
miniaturka

Jordania: katolicy i luteranie razem na dziękczynnej liturgii

Katolicy i protestanci Ziemi Świętej spotkają się dziś o godz. 19.00 na wspólnej liturgii dziękczynnej.