Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-12 07:51
RV/mm

Episkopat USA: solidarność z Bliskim Wschodem

„Chrześcijanie i wszyscy ludzie na Bliskim Wschodzie potrzebują solidarności amerykańskiego Kościoła katolickiego” – czytamy w oświadczeniu episkopatu USA, wydanym 10 lutego.

Autor/źródło: pixabay.com

Koncentrowanie uwagi na dramacie chrześcijan i mniejszościach społecznych nie oznacza ignorowania cierpienia innych – zaznaczają biskupi. „Skupiając się na nich, pragniemy raczej umocnić tkankę społeczną, aby chronić prawa wszystkich” – dodają. Odwołując się do doświadczeń i obserwacji delegacji episkopatu Stanów Zjednoczonych, która niedawno odbyła podróż do Iraku, pytają: „Co może zrobić nasz naród?”.

Naród amerykański może zaakceptować i przyjąć przypadającą na niego część rodzin uchodźców najbardziej narażonych na cierpienia, pochodzących z wszystkich religii i grup etnicznych. Szczególną uwagę należy skierować na ofiary ludobójstwa i okrucieństwa.

Ameryka, zdaniem biskupów, powinna przekonać rząd Iraku i władze innych krajów tego regionu do ochrony ludności i do umocnienia przepisów prawnych. Ich podstawę powinna stanowić równość obywateli. Biskupi uważają, że Stany Zjednoczone mogłyby pomóc w ulepszeniu systemu sądowniczego, jak również udzielić hojnej pomocy humanitarnej uchodźcom i przesiedleńcom w Iraku i Syrii.

Odwołując się do niedawnej podróży delegacji episkopatu do Iraku, biskupi potwierdzili swoje uprzednie stanowisko. Stwierdzili, że to, co z rąk tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii spotyka chrześcijan, jazydów, szyitów i inne mniejszości, jest ludobójstwem.

A. Pożywio, Chicago, USA/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-11 19:28:08
miniaturka

Dzień Chorego w legnickim „Samarytaninie”

11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w legnickim ośrodku opiekuńczo – leczniczym „Samarytanin”, prowadzonym przez Caritas, Mszy św. w intencji chorych przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.
2017-02-12 07:27:51
miniaturka

Włochy: przygotowania do wizyty Franciszka w Mediolanie

"Spotkać się twarzą w twarz z Papieżem to coś niezwykłego” powiedział kard. Angelo Scola podczas spotkania 11 lutego z 800 osobami, które pomagają w organizacji mszy w trakcie wizyty Franciszka w Mediolanie.
2017-02-12 07:40:36
miniaturka

Poznań: abp Gądecki odwiedził chorych w szpitalu MSWiA

Poświęcił także akt erekcyjny nowego bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią oraz przewodniczył uroczystej mszy św. w kaplicy szpitalnej.
2017-02-12 08:42:43
miniaturka

Lwowscy katolicy proszą o interwencję

O wsparcie dla swych ponad dwudziestoletnich starań o odzyskanie domu parafialnego przy ul. Łyczakowskiej 53 we Lwowie zwrócili się do prezydenta Polski tamtejsi wierni.
2017-02-12 08:59:57
miniaturka

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

"Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia" jest wydaniem krytycznym, uzupełnionym i poprawionym pierwszej Karty z roku 1994. Została ona oficjalnie zaprezentowana 6 lutego 2017 r. w Watykanie w związku ze Światowym Dniem Chorego.
2017-02-12 10:46:55
miniaturka

Bp Greger: pomoc chorym to Ewangelia przełożona na konkret życia

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.