Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-11 19:24
Waldemar Wesołowski

Dzień Chorego w legnickim „Samarytaninie”

11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w legnickim ośrodku opiekuńczo – leczniczym „Samarytanin”, prowadzonym przez Caritas, Mszy św. w intencji chorych przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.

Mszy św. przewodniczył bp Stefan Cichy

Na wspólnej modlitwie w kaplicy ośrodka zgromadzili się podopieczni, personel medyczny, pracownicy oraz księża, z dyrektorem legnickiej Caritas ks. Czesławem Włodarczykiem i dyrektorem domu ks. Arturem Trelą na czele. Pensjonariusze, którzy nie mogli przybyć do kaplicy, uczestniczyli w modlitwie dzięki bezpośredniej transmisji za pośrednictwem kamer i monitorów w swoich pokojach.

W homilii mszalnej Ksiądz Biskup podkreślił, że Lourdes jest miejscem objawień maryjnych, ale też celem pielgrzymek wielu ludzi, zwłaszcza chorych i cierpiących. To tam doznają umocnienia duchowego, niejednokrotnie też uzdrowienia fizycznego. Biskup Stefan zaznaczył, że zarówno w Lourdes, jak i w naszym życiu ważne są zwłaszcza dwie postaci – Jezus i Jego Matka – Maryja. Ona zawsze prowadzi nas do swojego Syna, chce, abyśmy pełnili Jego wolę.

Odnosząc się do fragmentu Ewangelii mówiącej o rozmnożeniu chleba, biskup Cichy zaznaczył, że była to zapowiedź Eucharystii, która jest pokarmem na życie wieczne. Podkreślił też, że zwłaszcza w chorobie zanosimy nasze prośby za wstawiennictwem Maryi, aby nas wspierała i umacniała. Powinniśmy pamiętać również o adoracji Najświętszego Sakramentu, w którym obecny jest Jezus Chrystus. „Podczas ziemskiej wędrówki nauczał, uzdrawiał, umacniał. Sam jednak nie unikał cierpienia. Swoją miłość do nas wyraził zwłaszcza w swojej śmierci krzyżowej” – mówił ks. Biskup.

Przypominając postać św. Jana Pawła II zaznaczył, że to właśnie z jego inicjatywy już po raz 25 obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. „Papież, wcześniej również jako biskup, wiele razy zwracał się do chorych i cierpiących z prośbą o modlitwę, prosił też o ofiarowanie cierpień w intencji jego pasterskiej posługi, czy też odbywanych pielgrzymek. Wielokrotnie spotykał się z chorymi, udzielał sakramentu namaszczenia. Wreszcie sam doświadczył słabości, choroby i cierpienia, które ofiarował za Kościół” – mówił ks. Biskup. Jego nauczenie i postawa ukazują także nam wartość cierpienia i choroby, które możemy ofiarować Bogu za Kościół, za naszych bliskich, jednocząc się w ten sposób z samych Chrystusem.

Po homilii biskup Stefan udzielił sakramentu chorych osobom modlącym się w kaplicy, natomiast ks. Artur udał się do chorych przebywających w swoich pokojach.

Po wspólnej modlitwie jeszcze był czas na rozmowę i umacnianie się swoją obecnością.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że legnicka Caritas prowadzi dwa ośrodki opiekuńczo – lecznicze. W Samarytaninie przebywa obecnie blisko 40 podopiecznych, natomiast w podobnym ośrodku w Jeleniej Górze 90 osób. Pensjonariusze otoczeni są fachową opieką medyczną i rehabilitacyjną oraz duszpasterską. Wysiłki personelu wspierają także wolontariusze.


Ks. Waldemar WesołowskiWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-02-11 18:06:27
miniaturka

Warsztaty Muzyczne w mikstackiej parafii zakończone

Czas szybko mija. Dopiero rozpoczynał się warsztatowy czas, a tu już koniec...
2017-02-11 18:08:56
miniaturka

Zamieszki we Francji to konflikt z państwem, a nie z chrześcijaństwem

Zamieszki na północnych przedmieściach Paryża to nie konflikt islamu z chrześcijaństwem, lecz młodych muzułmanów z policją – zapewnia katolicki proboszcz w Aulnay-sous-Bois.
2017-02-11 18:22:33
miniaturka

Papieski legat na Światowy Dzień Chorego: naśladujmy „tak” Maryi

„Chciałbym zachęcić wszystkich do kontemplowania w Maryi, Uzdrowieniu Chorych, tej, która zapewnia czułość Boga wobec każdego człowieka”. Tak pisze na Twitterze Papież 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
2017-02-12 07:27:51
miniaturka

Włochy: przygotowania do wizyty Franciszka w Mediolanie

"Spotkać się twarzą w twarz z Papieżem to coś niezwykłego” powiedział kard. Angelo Scola podczas spotkania 11 lutego z 800 osobami, które pomagają w organizacji mszy w trakcie wizyty Franciszka w Mediolanie.
2017-02-12 07:40:36
miniaturka

Poznań: abp Gądecki odwiedził chorych w szpitalu MSWiA

Poświęcił także akt erekcyjny nowego bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią oraz przewodniczył uroczystej mszy św. w kaplicy szpitalnej.
2017-02-12 08:05:03
miniaturka

Episkopat USA: solidarność z Bliskim Wschodem

„Chrześcijanie i wszyscy ludzie na Bliskim Wschodzie potrzebują solidarności amerykańskiego Kościoła katolickiego” – czytamy w oświadczeniu episkopatu USA, wydanym 10 lutego.