Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-02 06:21
Waldemar Wesołowski

III Krzeszowska Noc Wszystkich Świętych

31 października w pocysterskim opactwie w Krzeszowie odbyła się III Noc Wszystkich Świętych.

krzeszowska Noc Świętych

Obchody rozpoczęły się od balu u ss. Benedyktynek, w którym brały udział dzieci i młodzież. Zabawa niecodzienna, bo uczestnicy mieli za zadanie, przebrać się za postać ulubionego świętego. Kolejnym momentem było nabożeństwo różańcowe oraz Msza św., po której do Mauzoleum Piastów Śląskich w uroczystej procesji wprowadzono relikwie świętych. Byli tam: św. Walenty i Fortunat, także Apostołowie: Jakub Mniejszy, Bartłomiej, Tomasz, Szymon, Juda Tadeusz czy też inni święci, jak np. św. Ojciec Pio, św. Bernard z Clairvaux oraz św. Scholastyka. Orędowników Bożej Łaski wierni mogli adorować do północy.

Po Mszy Św. rozpoczęła się również gra terenowa pt. „Rozpoznaj Świętego po atrybucie Jego”, w której brały udział całe rodziny. Uczestnicy mieli za zadanie  rozpoznać 18 postaci świętych po charakterystycznych znakach, a których wizerunki zostały uwiecznione w kościele Wniebowzięcia NMP czy w Mauzoleum Piastów Świdnicko - Jaworskich. Dla osób, które poprawnie wypełniły plansze gry, czekały drobne upominki.

Również turyści nie poczuli się zawiedzeni. Dla grup zwiedzających, odbyło się I Nocne Zwiedzanie Opactwa. W czasie 2 godzinnej trasy, grupa mogła zobaczyć między innymi Studnię Książęcą, podziemia i strychy kościoła klasztornego czy wejść na empory kościoła św. Józefa. Nie były to jedyne atrakcje czekające na zwiedzających. Chętni mogli poznać historię powstawania opactwa - od napisania cudownej Ikony przez pustelnika Krzesza, najazd Husytów z XV w. czy obserwować „trudy” współpracy opata Bernarda Rosy z Michałem Willmannem przy przyozdabianiu ścian kościoła brackiego.

Obchody wigilijne zakończyły się o godzinie 24 uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w Mauzoleum Piastów, przy ołtarzu Wszystkich Świętych.
 

Foto Przemysław Groński


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy