Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-11 15:54
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak do chorych: Wy jesteście skarbem Kościoła

- Nie złoty kielich, piękne szaty ani wspaniałe budowle, ale Wy jesteście skarbem Kościoła – mówił bp Edward Janiak do chorych, niepełnosprawnych i starszych z okazji Światowego Dnia Chorego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Zgromadzonych na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego powitał ks. prałat Paweł Kostrzewa, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski wskazał, że papież Leon XIII w 1891 r. ustanowił lokalne święto Objawienia Matki Bożej z Lourdes, a św. Pius X w 1907 r. rozciągnął je na cały Kościół. Dodał, że św. Jan Paweł II w 1992 r. wybrał dzień 11 lutego na Światowy Dzień Chorego. Biskup przypomniał historię objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous w Lourdes i wskazał na przypadki uzdrowień w tym miejscu. Zaznaczył, że Światowy Dzień Chorego zwraca uwagę na obecność w świecie cierpienia fizycznego i duchowego. – Choroby i cierpienie istnieją w świecie od czasów rajskich. Historia każdego narodu i każdego człowieka zawiera karty zapisane cierpieniem. Cała Biblia jest wypełniona tekstami dotyczącymi cierpienia – powiedział celebrans. Dodał, że przykładem cierpienia niezawinionego jest Hiob. – Na przykładzie Hioba okazało się, że nie jest prawdą, iż każde cierpienie jest następstwem winy i ma charakter kary za grzeszne życie. Jednakże bywało i tak jak w przypadku Hioba, że cierpienie miało charakter próby. Warto o tym pamiętać, że cierpienie ma niekiedy charakter próby i Bóg zsyła je na człowieka, by go wewnętrznie pogłębić i oczyścić – tłumaczył kaznodzieja. Podkreślał, że Chrystus poprzez swoją mękę i śmierć na krzyżu nadał sens każdemu ludzkiemu cierpieniu, a prawdę tę przypomniał św. Jan Paweł II w liście apostolskim „Salvifici doloris” ogłoszonym 11 lutego 1984 r. Ubolewał, że dla mediów cierpienie jest nieatrakcyjne i mało miejsca poświęca się mu. – Żyjemy w świecie wypełnionym cierpieniem. Niewiele mówi się o tym w mediach, gdyż tam promuje się młodość, ukazuje się ludzi zdrowych, wysportowanych, silnych i atrakcyjnych. Samo ukazywanie takich ludzi nie jest czymś złym, ale uczciwość jednak wymaga, aby nie zatajać trudnej i głębokiej prawdy o cierpieniu, by nie usuwać na margines ludzi chorych i cierpiących, których tak wielu jest wśród nas – mówił hierarcha. Przekonywał, że chorzy są szczególnie ważną cząstką Kościoła. – Ojciec Święty Jan Paweł II często nazywał chorych skarbem Kościoła. Nie złoty kielich, piękne szaty ani wspaniałe budowle, ale Wy jesteście skarbem Kościoła. Papież Benedykt XVI powiedział, że bez Chrystusa nie potrafimy godnie przeżywać naszego cierpienia, naszej choroby, naszych dolegliwości – podkreślał ordynariusz diecezji kaliskiej. Wskazał, że sakrament chorych, w którym Chrystus niesie umocnienie jest wielkim darem dla ludzi starszych i chorych. – Przyjmujcie z wiarą dar namaszczenia. Przyjmijmy z wiarą Ciało Chrystusa. Prośmy Maryję, którą nazwano Uzdrowieniem Chorych o opiekę nad nami. Prośmy z wiarą, a zostaniemy wysłuchani – powiedział bp Janiak.

W czasie Mszy św. biskup kaliski i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po Mszy św. ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej zaprosił wszystkich na kawę i ciasto. Każdy otrzymał obrazek przedstawiający papieża Franciszka podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu 29 lipca 2016 r. Eucharystię poprzedziła konferencja dla chorych, którą wygłosił ks. Artur Kułton, kapelan szpitala w Kaliszu. Chorzy mieli też okazję przystąpić do spowiedzi św. i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy