Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-11 07:30
ek / Radio Watykańskie

Nigeria: działania Boko Haram potęgują liczbę głodujących

120 tys. tysiącom dorosłych Nigeryjczyków i 400 tys. dzieci grozi śmierć głodowa, a 11 mln cierpi na chroniczne niedożywienie.

Autor/źródło: pixabay

Jest to skutek uboczny krwawych działań prowadzonych w tym afrykańskim kraju przez islamskich fundamentalistów z Boko Haram.


Z powodu powszechnego braku bezpieczeństwa ludzie nie mogą uprawiać ziemi, a niewielkie zapasy żywności zostały złupione przez islamistów, tak samo jak stada bydła. Wiele terenów służących pod uprawę znajduje się w rejonie totalnie opanowanych przez Boko Haram; ich mieszkańcy musieli opuścić swe domy i salwować się ucieczką. Według kościelnych i oenzetowskich raportów w najgorszej sytuacji są najmłodsi. Jeśli nie otrzymają szybko odpowiedniej pomocy, w najbliższych miesiącach śmierć głodowa grozi aż 400 tys. dzieci.


Najtrudniejsza sytuacja panuje w trzech północnych stanach – Borno, Yobe i Adamawa – opanowanych przez rebeliantów. W pierwszym z nich w wyniku trwających od kilku lat walk zniszczonych zostało 75 proc. wszystkich studni i 30 proc. wszystkich placówek służby zdrowia.


bz/ rvWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy