Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-10 12:08
BP KEP/mm

Przewodniczący Episkopatu Panamy: dzięki wizycie w Polsce lepiej przygotujemy ŚDM

- Przeżyliśmy trzy intensywne dni, podczas których mogliśmy poznać, w jaki sposób zorganizowano Światowe Dni Młodzieży w Polsce – powiedział abp José Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący Konferencji Episkopatu Panamy.

Autor/źródło: M. Mazur/episkopat.pl

Arcybiskup José Domingo Ulloa Mendieta podkreślił, że najważniejszymi zagadnieniami, podjętymi podczas spotkań z organizatorami ŚDM w Krakowie, było omówienie organizacji Dni w diecezjach i wydarzeń centralnych, zwłaszcza logistyka i organizacja noclegów dla pielgrzymów. Ważnym działem była również obsługa medialna. „Widzimy wielkie znaczenie dobrego przygotowania tego wydarzenia pod kątem dziennikarzy. Zależy nam, by ci, którzy nie będą mogli przybyć do Panamy, również mogli współuczestniczyć w tym wydarzeniu” – oświadczył hierarcha.

Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Panamie, ks. Romulo Aguilar opowiedział natomiast o duchowych przygotowaniach do tego międzynarodowego wydarzenia. – Podczas Światowych Dni Młodzieży będziemy się skupiać zarówno na Panamie, jak i na całej Ameryce Środkowej. To region, gdzie szczególnym kultem otoczona jest Maryja Panna. Może właśnie dlatego papież Franciszek wybrał na hasło ŚDM w Panamie maryjne zawołanie „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” – powiedział duchowny.

Przypomniał również, że Panama jest pierwszą diecezją w kontynentalnej części Ameryki Środkowej, gdzie dotarła Ewangelia, a było to w 1513 r. – Stąd Słowo Boże przekazywane było do innych krajów – zauważył ks. Aguilar. Wskazał także, że Panama jest krajem wielu męczenników, krajem, który musiał wiele wycierpieć na swojej drodze chrześcijaństwa.

Z kolei o polskich przygotowaniach do panamskich Światowych Dni Młodzieży mówił dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk. Wskazał, że ważnym elementem przygotowań duchowych polskiej młodzieży będzie obchodzony każdego 22 dnia miesiąca dzień modlitwy za ŚDM w Panamie.

Ks. Parafiniuk zapowiedział również drugą edycję programu „Bilet dla Brata”, w którym zbiórka pieniężna przeznaczona zostanie na dofinansowanie wyjazdów polskiej młodzieży na spotkanie z papieżem. – Doskonale wiemy, że Panama jest daleko, a wyjazd będzie dosyć kosztowny – wyjaśnia dyrektor KBO.

Duchowny przypomniał również, że w najbliższą Niedzielę Palmową, 9 kwietnia, nastąpi przekazanie symboli Światowych Dni Młodzieży delegacji z Panamy. Wtedy też młodzież z Polski przekaże swoim rówieśnikom z Panamy listy ze świadectwami i przeżyciami z Światowych Dni Młodzieży.

Konferencja prasowa z udziałem organizatorów Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 odbyła się 10 lutego w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Obecni na niej byli również: dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ks. Emil Parafiniuk, rzeczniczka ŚDM Kraków 2016 Dorota Abdelmoula oraz zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. Jarosław Mrówczyński.

KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-10 10:47:28
miniaturka

W sobotę 25. Światowy Dzień Chorego

W tym roku decyzją Ojca Świętego Franciszka nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się – tak jak przed 25 laty – w Lourdes.
2017-02-10 11:16:32
miniaturka

Abp Hoser: dziękuję za modlitwę i wsparcie w czasie choroby

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uratowania mi życia - oświadczył abp Henryk Hoser. Zaapelował jednocześnie o przywrócenie chorym należnego im miejsca w społeczeństwie.
2017-02-10 11:32:06
miniaturka

Zbiórka na odbudowę beskidzkiego schroniska na Hrobaczej Łące

Ruszyła zbiórka pieniędzy na rzecz odbudowy domu turystyczno-rekolekcyjnego pod beskidzkim Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Hrobaczej Łące.
2017-02-10 13:08:39
miniaturka

Siedlecka Caritas pomoże rozliczyć podatek

Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej działające przy Caritas Diecezji Siedleckiej od 1.02 do 30. 04 oferuje pomoc przy rozliczaniu podatku. Podobne wsparcie można uzyskać od 1.03 w każdą środę przy ul. Budowlanej 1 w Siedlcach.
2017-02-10 13:50:52
miniaturka

Papież własnoręcznie napisał list do hiszpańskiego małżeństwa

Zdumieni byli małżonkowie Josefa Rodríguez i Amaro Pesquero, gdy otrzymali list napisany własnoręcznie przez Franciszka, w którym podziękował im za darowiznę na rzecz chrześcijan prześladowanych na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.
2017-02-10 14:21:04
miniaturka

Biskup Kopiec poświęcił sztandary szkół im. Jana Pawła II (galeria)

Dziś w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie biskup Jan Kopiec poświęcił sztandary szkoły podstawowej i gimnazjum w Koszęcinie.