Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-10 10:31
BP KEP/mm

W sobotę 25. Światowy Dzień Chorego

W tym roku decyzją Ojca Świętego Franciszka nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się – tak jak przed 25 laty – w Lourdes.

Autor/źródło: pixabay.com

W tym roku mija 25 lat od pierwszych obchodów Światowego Dnia Chorego, które miały miejsce w Lourdes 11 lutego 1992 roku. Z tej okazji zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka najbliższy Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony w sposób nadzwyczajny. Główne obchody, tak jak 25 lat temu, będą miały miejsce 11 lutego w Lourdes. Legatem na te uroczystości Ojciec Święty mianował kard. Pietro Parolina.

W programie krajowych obchodów zaplanowano m.in. Międzynarodową Konferencję na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która rozpocznie się 27 lutego i potrwa dwa dni. Tytuł konferencji brzmi: „Fides et ratio” w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny.

W ramach obchodów 25-lecia Światowych Dni Chorego we wrześniu br. zaplanowano też I Ogólnopolską Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes. Pielgrzymka pociągiem z Warszawy do Lourdes rozpocznie się 17 a zakończy 24 września 2017 r. Wezmą w niej udział również osoby starsze i opiekunowie chorych i niepełnosprawnych. Pielgrzymkę organizuje Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.

***

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia sprawuje opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej. Od 2016 roku krajowym duszpasterzem służby zdrowia jest ks. Arkadiusz Zawistowski z diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Stanisława Warzeszaka. Opiekunem Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Polsce jest bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Ważna inicjatywą na rzecz chorych jest również Apostolstwo Chorych, którego duszpasterzem krajowym jest ks. Wojciech Bartoszek. Mieszczący się w Katowicach Sekretariat Apostolstwa prowadzi działalność zachęcającą chorych z całej Polski do wejścia na duchową drogę ofiarowania cierpienia w łączności z Chrystusem za Kościół Święty. Środkiem duszpasterstwa chorych jest m.in. wydawany od 1930 r. miesięcznik „Apostolstwo Chorych”, rekolekcje, Dni Chorych i konferencje dla kapłanów. 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odbywa się Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku listem do kard. Fiorenzo Angeliniego, pierwszego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Papież postanowił, że obchody tego dnia będą miały miejsce we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego dnia odbywają się w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku, z racji ich 25-lecia, odbędą się w Lourdes, jako obchody nadzwyczajne.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-10 08:32:28
miniaturka

Handel organami do przeszczepów zbrodnią przeciwko ludzkości

Handel organami do przeszczepów to ciężka zbrodnia przeciwko ludzkości. Taki zapis znalazł się w deklaracji wydanej na zakończenie watykańskiego szczytu o tym dochodowym procederze.
2017-02-10 09:50:28
miniaturka

Papież na 150-lecie dziennika La Stampa

– Opisując świat, w którym żyjemy, oddawajcie całą jego złożoność, nie zapominając nigdy o oceanie dobra, który pozwala nam patrzeć w przyszłość z nadzieją – napisał papież do dziennikarzy La Stampy.
2017-02-10 10:14:40
miniaturka

Jasna Góra: modlitwa delegacji komitetu organizacyjnego ŚDM z Panamy

Abp José Domingo Ulloa Mendieta wraz najbliższymi współpracownikami przybył z na Jasną Górę w czwartek 9 lutego. Arcybiskup Panamy jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019. Gości w Polsce w dniach 6-10 lutego.
2017-02-10 11:16:32
miniaturka

Abp Hoser: dziękuję za modlitwę i wsparcie w czasie choroby

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uratowania mi życia - oświadczył abp Henryk Hoser. Zaapelował jednocześnie o przywrócenie chorym należnego im miejsca w społeczeństwie.
2017-02-10 11:32:06
miniaturka

Zbiórka na odbudowę beskidzkiego schroniska na Hrobaczej Łące

Ruszyła zbiórka pieniędzy na rzecz odbudowy domu turystyczno-rekolekcyjnego pod beskidzkim Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Hrobaczej Łące.
2017-02-10 12:15:54
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu Panamy: dzięki wizycie w Polsce lepiej przygotujemy ŚDM

- Przeżyliśmy trzy intensywne dni, podczas których mogliśmy poznać, w jaki sposób zorganizowano Światowe Dni Młodzieży w Polsce – powiedział abp José Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący Konferencji Episkopatu Panamy.