Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-10 09:38
RV/mm

Papież na 150-lecie dziennika La Stampa

– Opisując świat, w którym żyjemy, oddawajcie całą jego złożoność, nie zapominając nigdy o oceanie dobra, który pozwala nam patrzeć w przyszłość z nadzieją – napisał papież do dziennikarzy La Stampy.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

 Z pismem tym związany jest wpływowy włoski watykanista Andrea Tornielli.  W artykule, który okazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika, Franciszek pisze o różnych aspektach zła we współczesnym świecie: wojnach, migracji, ubóstwie, głodzie, zacofaniu gospodarczym, skażeniu środowiska. Podkreśla jednak, że wszystko to nie powinno nam odbierać nadziei, bo obok zła istnieje też dobro, ocean dobra. Czynią je ci, którzy pomagają ofiarom bombardowań w Syrii, przyjmują migrantów i nie ulegają pokusie zamknięcia, dbają o przyszłość dzieci i młodzieży w krajach ubogich, pracują jako wolontariusze w szpitalach czy spędzają czas z ludzi w podeszłym wieku. 

Franciszek zauważa dalej, że stoimy dziś wobec dwóch wyzwań. Pierwszym jest globalizacja obojętności, która prowadzi nas do narcyzmu, tak iż stajemy się niezdolni do współczucia. Drugie wyzwanie to realizm, który każe nam uznać, że ubóstwo, zacofanie gospodarcze, migracje i zanieczyszczenie środowiska to powiązane ze sobą zjawiska. Dlatego wymagają one integralnych rozwiązań.

Na zakończenie papieskiego artykułu pojawia się wątek religijny. Franciszek pisze o Wszechmogącym, który w Betlejem stał się dzieckiem. Postanowił przyjść na świat w ubóstwie, z dala od blasku reflektorów, pokus władzy, pozornego splendoru. Rewolucja czułości Boga, który „strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych”, nadal zmusza nas do zastanowienia – napisał Franciszek.

kb/ rv, la stampa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-10 07:36:17
miniaturka

Ujawniono zapis rozmowy Papieża z generałami zakonów męskich

Rozeznanie powinno być z większą mocą wprowadzone do życia Kościoła – powiedział Franciszek podczas spotkania z przełożonymi generalnymi zakonów męskich. Odbyło się on 25 listopada. Jednakże wtedy zapis rozmowy Papieża z generałami został utajniony.
2017-02-10 08:25:05
miniaturka

Papież na Mszy: bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii

„Bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii” – powiedział Papież na Mszy w Domu św. Marty. Komentując czytany dziś fragment z Księgi Rodzaju o stworzeniu kobiety, Franciszek stwierdził, że wnosi ona w życie bogactwo, którego ani mężczyźni, ani żadne inne stworzenia nie posiadają.
2017-02-10 08:32:28
miniaturka

Handel organami do przeszczepów zbrodnią przeciwko ludzkości

Handel organami do przeszczepów to ciężka zbrodnia przeciwko ludzkości. Taki zapis znalazł się w deklaracji wydanej na zakończenie watykańskiego szczytu o tym dochodowym procederze.
2017-02-10 10:14:40
miniaturka

Jasna Góra: modlitwa delegacji komitetu organizacyjnego ŚDM z Panamy

Abp José Domingo Ulloa Mendieta wraz najbliższymi współpracownikami przybył z na Jasną Górę w czwartek 9 lutego. Arcybiskup Panamy jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019. Gości w Polsce w dniach 6-10 lutego.
2017-02-10 10:47:28
miniaturka

W sobotę 25. Światowy Dzień Chorego

W tym roku decyzją Ojca Świętego Franciszka nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się – tak jak przed 25 laty – w Lourdes.
2017-02-10 11:16:32
miniaturka

Abp Hoser: dziękuję za modlitwę i wsparcie w czasie choroby

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uratowania mi życia - oświadczył abp Henryk Hoser. Zaapelował jednocześnie o przywrócenie chorym należnego im miejsca w społeczeństwie.