Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-10 07:03
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież do Ligi Przeciw Zniesławianiu: obrona życia, nie przemocy

„Jeśli kultura spotkania i pojednania rodzi życie i nadzieję, to anty-kultura nienawiści sieje śmierć i rozpacz” – powiedział Ojciec Święty, przyjmując przedstawicieli Ligi Przeciw Zniesławianiu.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Papież przypomniał, że ta żydowska organizacja, z której delegacjami spotykali się także jego poprzednicy św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, utrzymuje relacje ze Stolicą Apostolską już od czasów Soboru Watykańskiego II. Papież nawiązał do swej ubiegłorocznej wizyty w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau podkreślając, że nie ma odpowiednich słów ani myśli wobec tak strasznego okrucieństwa i grzechu. Pozostaje „modlitwa, aby Bóg zmiłował się i aby takie tragedie się nie powtórzyły. Dlatego pomagajmy sobie nawzajem, jak pragnął Ojciec Święty Jan Paweł II, uzdalniać pamięć do «odegrania nieodzownej roli w procesie kształtowania przyszłości, w której nieopisane zło Szoah nigdy już nie stanie się możliwe» (List wprowadzający do dokumentu „Pamiętamy: refleksje nad Szoah, 12 marca 1998 r.)” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał raz jeszcze potępienie przez Kościół wszelkich form rozpowszechnionego niestety jeszcze nadal antysemityzmu. Zwrócił uwagę, że dziś walka z nim może korzystać bardziej niż w przeszłości ze skutecznych narzędzi, jakimi są informacja i formacja. Wyraził wdzięczność Lidze Przeciw Zniesławianiu za to, że w swojej działalności angażuje się również na rzecz wychowania, jak też poszanowania dla wszystkich oraz ochrony najsłabszych.

„Strzec świętego skarbu każdego ludzkiego życia, od poczęcia aż do kresu, chroniąc jego godność, to najlepsza droga, aby zapobiegać wszelkim formom przemocy. Wobec jej nadmiernego szerzenia się na świecie jesteśmy wezwani do większego wyrzeczenia się przemocy, co nie oznacza bierności, ale aktywne promowanie dobra. Jeśli bowiem konieczne trzeba wykorzeniać chwasty zła, to jeszcze pilniejsze jest, by zasiewać dobro: niestrudzenie kultywować sprawiedliwość, szerzyć zgodę, wspierać integrację. Tylko w ten sposób będzie można zebrać owoce pokoju. Do tego was zachęcam w przekonaniu, że oddawać do dyspozycji środki potrzebne do godnego życia, promować kulturę i popierać wszędzie wolność kultu, chroniąc również wierzących i religie przed wszelkimi przejawami przemocy czy instrumentalizacji, to najlepsze środki do zapobiegania nienawiści” - powiedział Papież.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-09 20:45:17
miniaturka

KONCERT "PRZYJACIELE GRAJĄ DLA ARKA"

Już jutro (10.02) o godz. 18.30 w Centrum Kultury w Łomży (woj. podlaskim) niezwykły koncert muzyczny ,,Przyjaciele grają dla Arka". Wstęp wolny!
2017-02-09 21:17:23
miniaturka

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OBRONY ŻYCIA

27 lutego o godzinie 18.00 w parafii św. Wojciecha w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) odbędzie się Msza Święta w intencji obrony życia i jego godności.
2017-02-09 21:35:22
miniaturka

RECITAL KRYSTYNY ŚWIĄTECKIEJ

24 lutego o godz. 19 w sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim) odbędzie się recital Krystyny Świąteckiej ,,Nie przechodź obok mnie".
2017-02-10 07:36:17
miniaturka

Ujawniono zapis rozmowy Papieża z generałami zakonów męskich

Rozeznanie powinno być z większą mocą wprowadzone do życia Kościoła – powiedział Franciszek podczas spotkania z przełożonymi generalnymi zakonów męskich. Odbyło się on 25 listopada. Jednakże wtedy zapis rozmowy Papieża z generałami został utajniony.
2017-02-10 08:25:05
miniaturka

Papież na Mszy: bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii

„Bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii” – powiedział Papież na Mszy w Domu św. Marty. Komentując czytany dziś fragment z Księgi Rodzaju o stworzeniu kobiety, Franciszek stwierdził, że wnosi ona w życie bogactwo, którego ani mężczyźni, ani żadne inne stworzenia nie posiadają.
2017-02-10 08:32:28
miniaturka

Handel organami do przeszczepów zbrodnią przeciwko ludzkości

Handel organami do przeszczepów to ciężka zbrodnia przeciwko ludzkości. Taki zapis znalazł się w deklaracji wydanej na zakończenie watykańskiego szczytu o tym dochodowym procederze.