Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-09 17:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ukraina: Kościół wciąż troszczy się o ofiary konfliktu zbrojnego

Kościół katolicki na Ukrainie nie ustaje w modlitwie i działaniach mających na celu ograniczenie skutków konfliktu zbrojnego, jaki toczy się we wschodniej części tego kraju.

Autor/źródło: pixabay.com

Wobec silnych mrozów na wschodniej Ukrainie dramatyczna jest sytuacja ludności cywilnej, która najbardziej odczuwa zniszczenie linii energetycznych i przerwy w dostawie żywności.

Troska Kościoła na terenach objętych działaniami zbrojnymi obejmuje wszystkich ludzi potrzebujących pomocy bez względu na ich wyznanie. Regularnie pracuje tam dwóch kapłanów rzymskokatolickich, jeden Ługańsku na terenie samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, a drugi w Doniecku na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Na linię frontu dojeżdżają również kapelani wojskowi: rzymsko- i greckokatoliccy oraz prawosławni, a także pastorzy wspólnot protestanckich. Niebezpieczeństwo wojny jednoczy wszystkich chrześcijan.

„Kiedy świat milczy, separatyści czują się bezkarni i zaczynają swoje manewry, bardzo smutne w skutkach dla ludności cywilnej – mówi biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. – Mamy wielką nadzieję, że Stolica Apostolska, poprzez swojego przedstawiciela nuncjusza apostolskiego, pomoże nam w wydostaniu się z tej trudnej sytuacji. To bardzo ważne, że nuncjusz jeździ na tereny przyfrontowe, do Doniecka i do Ługańska. Uważam, że Stolica Apostolska zrobiła bardzo dużo. To, że konflikt nie eskaluje na wysunięte bardziej na zachód obszary Ukrainy, to zasługa działań Stolicy Apostolskiej i troski Ojca Świętego o tych, którzy ucierpieli w czasie tego konfliktu”.

Ale tym, czego najbardziej potrzebuje dziś Ukraina, jest modlitwa i to o nią apelują nieustannie biskupi katoliccy tego kraju.

M. Krawiec SSP, Lwów/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-09 16:11:26
miniaturka

EIO Mama, Tata i Dzieci – wciąż potrzebne podpisy

Jak podała Europejska Inicjatywa Obywatelska - Mama Tata i Dzieci, zebrano już ponad 600 tys. podpisów, ale wciąż brakuje jeszcze ok. 400 tys. Milion podpisów trzeba zebrać do 3 kwietnia.
2017-02-09 16:23:37
miniaturka

Papież: W Watykanie jest korupcja, ale zachowuję spokój

– W Watykanie też mamy do czynienia z korupcją i innymi nadużyciami, ale ja osobiście jestem spokojny – przyznał Franciszek w czasie ponad 3-godzinnego spotkania z wyższymi przełożonymi zakonnymi w Watykanie.
2017-02-09 17:09:42
miniaturka

Maroko: zniesiono karę śmierci za apostazję z islamu

W Maroku została zniesiona kara śmierci za przestępstwo apostazji z islamu, czyli zmiany wyznawanej dotychczas religii.
2017-02-09 18:10:20
miniaturka

Papież: szkoły katolickie mają służyć wzrastaniu tego, co ludzkie

„Katolickie szkoły i uczelnie dają wielki wkład w misję Kościoła wtedy, gdy przez dialog i z nadzieją służą wzrastaniu tego, co ludzkie” – powiedział Papież do uczestników sesji plenarnej Kongregacji Edukacji Katolickiej.
2017-02-09 18:40:49
miniaturka

Papież świętuje z pracownikami La Civiltà Cattolica

„Czasopismo jest naprawdę «katolickie» tylko wtedy, gdy posiada spojrzenie Chrystusa na świat i je przekazuje oraz o nim świadczy” – wskazał Papież podczas spotkania z redakcją dwutygodnika La Civiltà Cattolica.
2017-02-09 20:40:58
miniaturka

W mikstackiej parafii trwają Warsztaty Muzyczne

Można miło i pożytecznie spędzić kilka dni zimowych ferii... gdzie na Warsztatach Muzycznych w mikstackiej parafii.