Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-09 12:35
KAI/mm

Moskwa: Putin zwiedził wystawę arcydzieł Pinakoteki Watykańskiej

Prezydent Rosji zwiedził wystawę arcydzieł z Muzeów Watykańskich w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Wystawa „Roma Aeterna. Arcydzieła Pinakoteki Watykańskiej. Bellini, Rafael, Caravaggio” została otwarta w listopadzie ub.r. i będzie czynna do 1 marca.

Autor/źródło: pixabay.com

Na wystawie prezentowane są dzieła od XII do XVIII w., w tym obrazy Rafaela, Caravaggia (słynne „Złożenie do grobu”), Belliniego, Guercina, Perugina, Poussina i Reniego. Architekt Siergiej Czoban zaplanował układ głównej sali wystawy w formie Placu św. Piotra z Kolumnadą Berniniego. Na miejscu fasady Bazyliki Watykańskiej umieszczono dwa wczesne obrazy Rafaela, otoczone przez pozostałe dzieła.


Barbara Jatta, dyrektorka Muzeów Watykańskich powiedziała, że jest to największa ekspozycja dzieł ze zbiorów tych muzeów poza Watykanem.


Ekspozycja „Roma Aeterna” stała się w Rosji ważnym wydarzeniem kulturalnym, gdyż nigdy dotąd z żadnego muzeum świata nie wypożyczono jednocześnie aż tylu bezcennych dzieł sztuki. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl I określił wystawę jako „najważniejsze wydarzenie artystyczne” 2016 roku. Jest to, według niego, dowód na coraz większe zacieśnianie współpracy z Kościołem katolickim.


W rozmowie z „Rossijską Gazietą” dyrektorka Galerii Zelfira Triegułowa podkreśliła, że strona rosyjska otrzymała w praktyce wszystkie obrazy, o które prosiła. Chronologicznie najstarszym dziełem, sprowadzonym z Watykanu, jest obraz-ikona „Święty Franciszek z Asyżu”, namalowany wkrótce po jego kanonizacji w 1228 r., stanowiący – zdaniem Triegułowej – swoisty hołd pod adresem obecnego papieża, który jako pierwszy biskup Rzymu przyjął imię tego świętego.


Dyrektorka Galerii oświadczyła również, że ekspozycja stało się możliwa m.in. w wyniku rozmów Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w 2013 i 2015 r., podczas których uzgodniono m.in. wymianę wystaw między Watykanem a Rosją. Ekspozycja z „Tretiakowki” w Watykanie jest planowana na 2017 rok.

pb, tom (KAI) / Moskwa

--

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-09 10:20:32
miniaturka

Przedłuża się sprawa ujawnienia akt Piusa XII

Przedłuża się sprawa ujawnienia akt watykańskich dotyczących Piusa XII z okresu II wojny światowej. Według biskupa Sergio Pagano, prefekta Tajnego Archiwum Watykańskiego, przygotowania do tego są już w „dobrym punkcie”.
2017-02-09 11:27:58
miniaturka

Nowa książka o. Adama Szustaka

Najnowsza książka popularnego rekolekcjonisty "Oto człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy" to wydanie albumowe rekolekcji, które były publikowane w formie video w 2014 roku, w okresie Wielkiego Postu.
2017-02-09 12:20:48
miniaturka

Kościół opiekuje się chorymi [dane]

Na terenie polskich parafii działa 6,8 tys. organizacji kościelnych podejmujących działalność na rzecz chorych – wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
2017-02-09 13:50:58
miniaturka

Bp Solarczyk: Tylko Bóg zna odpowiedź na pytanie o sens cierpienia

– Tylko Bóg zna odpowiedź na pytanie o sens cierpienia – powiedział bp Marek Solarczyk. W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej odwiedził małych pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.
2017-02-09 14:44:30
miniaturka

Papież u św. Marty: Kobieta to harmonia, poezja, piękno

– Bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii – powiedział papież, komentując czytany dziś fragment z Księgi Rodzaju o stworzeniu kobiety.
2017-02-09 15:05:25
miniaturka

Bielsko-Biała: ponad 200 termosów dla bezdomnych i ubogich

Ponad 200 różnego rodzaju termosów dla bezdomnych otrzymała Caritas diecezji bielsko-żywieckiej w ramach akcji, do której włączyli się mieszkańcy Podbeskidzia.