Na wystawie prezentowane są dzieła od XII do XVIII w., w tym obrazy Rafaela, Caravaggia (słynne „Złożenie do grobu”), Belliniego, Guercina, Perugina, Poussina i Reniego. Architekt Siergiej Czoban zaplanował układ głównej sali wystawy w formie Placu św. Piotra z Kolumnadą Berniniego. Na miejscu fasady Bazyliki Watykańskiej umieszczono dwa wczesne obrazy Rafaela, otoczone przez pozostałe dzieła.
Barbara Jatta, dyrektorka Muzeów Watykańskich powiedziała, że jest to największa ekspozycja dzieł ze zbiorów tych muzeów poza Watykanem.
Ekspozycja „Roma Aeterna” stała się w Rosji ważnym wydarzeniem kulturalnym, gdyż nigdy dotąd z żadnego muzeum świata nie wypożyczono jednocześnie aż tylu bezcennych dzieł sztuki. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl I określił wystawę jako „najważniejsze wydarzenie artystyczne” 2016 roku. Jest to, według niego, dowód na coraz większe zacieśnianie współpracy z Kościołem katolickim.
W rozmowie z „Rossijską Gazietą” dyrektorka Galerii Zelfira Triegułowa podkreśliła, że strona rosyjska otrzymała w praktyce wszystkie obrazy, o które prosiła. Chronologicznie najstarszym dziełem, sprowadzonym z Watykanu, jest obraz-ikona „Święty Franciszek z Asyżu”, namalowany wkrótce po jego kanonizacji w 1228 r., stanowiący – zdaniem Triegułowej – swoisty hołd pod adresem obecnego papieża, który jako pierwszy biskup Rzymu przyjął imię tego świętego.
Dyrektorka Galerii oświadczyła również, że ekspozycja stało się możliwa m.in. w wyniku rozmów Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w 2013 i 2015 r., podczas których uzgodniono m.in. wymianę wystaw między Watykanem a Rosją. Ekspozycja z „Tretiakowki” w Watykanie jest planowana na 2017 rok.
pb, tom (KAI) / Moskwa
--
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: