Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-08 18:06
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kościół w Salwadorze domaga się zakazu wydobywania metali

O zaprzestanie wydobywania surowców przez ponadnarodowe spółki górnicze zwrócił się do władz Salwadoru tamtejszy Kościół.

Autor/źródło: pixabay.com

Abp José Luis Escobar Alas zauważył, że „prawo dotyczące górnictwa w Salwadorze jest tak przestarzałe, iż czyni go szczególnie narażonym na wyzysk”.

W październiku ubiegłego roku ten terytorialnie najmniejszy kraj Ameryki Środkowej odniósł zwycięstwo w procesie przeciwko międzynarodowej korporacji górniczej Pac Rim Cayman, która żądała 250 mln dol. odszkodowania za to, że rząd Salwadoru nie udzielił jej licencji na wydobywanie złota. Australijski koncern OceanaGold, który zakupił Pac Rim Cayman w 2013 r., został obciążony przez Międzynarodowe Centrum Banku Światowego Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych zapłaceniem państwu 8 mln dol. jako zwrot kosztów sądowych.

Kościół lokalny zawsze wspierał obronę terytorium przed nieodpowiedzialnym wydobywaniem metali szlachetnych. „Jest ono nie do przyjęcia, gdyż może spowodować nieodwracalne szkody dla ludzi i ekosystemu” – pisali już w 2008 r. biskupi Salwadoru.

Kraj ten liczy ponad 6 mln mieszkańców, z czego połowa to katolicy. Według ONZ ma on najwyższy w regionie stopień degradacji środowiska po Haiti. W Salwadorze jest tylko 3 proc. naturalnych lasów, a tereny zniszczone są przez niewłaściwe uprawianie rolnictwa. Z badań przeprowadzonych w 2015 r. wynika, że 79,5 proc. mieszkańców miejscowości zagrożonych wydobywaniem metali uznaje Salwador za nieodpowiednie miejsce dla tego typu działalności gospodarczej. A 77 proc. ludności żąda od władz, aby podjęły natychmiastowe kroki, by jej zakazać.

mh/ fides.org, cnbc.com, abcnews.go.com, mining.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-08 16:03:16
miniaturka

Bp Zadarko o niesieniu pomocy ofiarom handlu ludźmi

– Kościół ma do spełnienia w tej kwestii olbrzymie zadanie, przede wszystkim budując zaufanie, a także poprzez wykorzystanie swoich struktur i wrażliwości – przypomniał bp Krzysztof Zadarko.
2017-02-08 17:14:46
miniaturka

Audiencja ogólna: nadziei nie można się nauczyć samemu

Trudniej jest mieć nadzieję niż wierzyć. Wszyscy musimy się wspierać nawzajem w ożywianiu nadziei. Rozpacz prowadzi do strasznych czynów – mówił Franciszek na audiencji ogólnej.
2017-02-08 17:39:11
miniaturka

Madryt: 5000 biletów dla potrzebujących

Madryckie metro przekazało pozarządowej organizacji Mensajeros de la Paz - Posłańcy Pokoju - 5 tys. biletów dla potrzebujących.
2017-02-08 18:39:58
miniaturka

Indie: demonstracja w New Delhi o uwolnienia porwanego księdza

Kościół w Indiach intensyfikuje modlitwy i wysiłki o uwolnienie porwanego już prawie przed rokiem, 4 marca 2016 r., w Jemenie hinduskiego salezjanina.
2017-02-09 07:09:29
miniaturka

Rozwój poradnictwa rodzinnego w diecezji legnickiej

Minął drugi rok działalności Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Lubinie. Jest to jedna z placówek diecezjalnych świadcząca anonimową i bezpłatną pomoc.
2017-02-09 09:50:25
miniaturka

Polski kapucyn o napadzie na misję w RŚA: to prawdziwa apokalipsa

"To była prawdziwa apokalipsa ognia; oenzetowskie siły pokojowe nie stanęły w obronie bezbronnej ludności” - tak o. Robert Wnuk OFM Cap opisuje atak 60 uzbrojonych muzułmańskich rebeliantów na miasto Bocaranga.