Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-08 15:17
BP KEP/mm

Poznań: wielkopostne kościoły stacyjne

W Środę Popielcową, 1 marca, w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki zainauguruje wielkopostną inicjatywę kościołów stacyjnych. Zostanie ona podjęta w Poznaniu po raz pierwszy.

Autor/źródło: pixabay.com

Poznaniacy będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach stacyjnych w 34 świątyniach parafialnych, zakonnych i rektoralnych stolicy Wielkopolski. Wydarzenie to nawiązuje do starożytnej tradycji Kościoła w Rzymie, która do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem.


Wśród 34 kościołów stacyjnych w Poznaniu będą świątynie położone w centrum miasta, powszechnie rozpoznawalne i mające bogatą historię, jak fara czy kościół pw. Bożego Ciała, ale też nowe świątynie, gromadzące młode i żywe wspólnoty, m.in. kościół pw. św. o. Pio na Strzeszynie, kościół pw. Objawienia Pańskiego na Ławicy czy kościół pw. św. Karola Boromeusza na Winogradach. Kościołami stacyjnymi będą też sanktuaria, jak Miłosierdzia Bożego na Piątkowie, kościół oo. Karmelitów pw. św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha czy kościół św. Rocha – sanktuarium bł. s. Sancji.


Każdego dnia w wyznaczonym kościele będzie obowiązywać ten sam program. O godz. 15 rozpocznie się wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie będzie możliwość adoracji w ciszy i w tym samym czasie przystąpienia do sakramentu pokuty. O godz. 17 rozpocznie się nabożeństwo Drogi krzyżowej, w przygotowanie której zaproszone są grupy duszpasterskie działające na terenie danej parafii. Ci, którzy nie mogą osobiście być w kościele stacyjnym,


mogą duchowo towarzyszyć inicjatywie, na wzór duchowego pielgrzymowania, które podejmowane jest co roku podczas Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.


Wydarzenie będzie trwało w Poznaniu we wszystkie dni tygodnia, oprócz niedziel. Ostatnim kościołem stacyjnym będzie ponownie poznańska katedra. „Inicjatywa zakończy się w Niedzielę Palmową, podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.


Szczegółowy spis kościołów stacyjnych oraz intencje towarzyszące modlitwie stacyjnej zostaną opublikowane na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej (www.archpoznan.pl).


na pdst. KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy