Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-08 14:10
KAI/mm

Kraków: trzy medale papieża Franciszka dla fundacji "Mimo wszystko"

12 lutego w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się 9. koncert charytatywny organizowany przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Podczas aukcji zlicytowane zostaną trzy medale przekazane przez papieża Franciszka.

Autor/źródło: Benhur Arcayan/Wikimedia Commons

Tegoroczny koncert zorganizowany zostanie, by wesprzeć trzech artystów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jednym z nich jest Andrzej Brandstatter, muzyk walczący ze stwardnieniem rozsianym, który od lat krzewi kulturę góralską. Za wieloletnią działalność społeczną założyciel zespołów Krywań i Hawrań został uhonorowany Orderem Uśmiechu. Dziś potrzebne są środki na jego rehabilitację i nowy wózek inwalidzki.


Kolejnym potrzebującym artystą jest Adam Moszumański, członek zespołu Anawa oraz Wawele, zmagający się z chorobą Parkinsona. Choroba przerwała jego karierę, kiedy był 48-latkiem. Razem z żoną utrzymują się jedynie z emerytur, a zasiłek pielęgnacyjny nie starcza nawet na wszystkie leki.


Koncert wesprze również Macieja Negreya, kompozytora i muzykologa. Jego utwory wykonywane były m.in. w Holandii, Szwajcarii, Czechach, na Ukrainie i Słowacji. Dwa lata temu zdiagnozowano u niego nowotwór trzustki. Obecnie, lecząc się onkologicznie, sam opiekuje się dwoma chorymi synami.


Niedzielny koncert odbędzie się pod hasłem „Groj, muzycko, groj! Miłość ceko na nos!”, a na scenie dla potrzebujących artystów wystąpią: Zakopower, Białcanki i Hajlandery, a także Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej.


Tradycyjnie już koncert połączony będzie z licytacją przedmiotów podarowanych przez znanych artystów, polityków, sportowców i osoby duchowne. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się m.in. trzy papieskie medale – srebrny i brązowy, upamiętniające Rok Miłosierdzia oraz jeden brązowy upamiętniający jego podróż apostolską do Polski na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.


Oprócz darów Ojca Świętego pulę aukcyjną zasili m.in. rysunek „Warszawa, Pałac Prezydencki” autorstwa Alicji Pochopień-Kuźniarz przekazany przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz zegar stojący marki „Bulova” ofiarowany przez kard. Stanisława Dziwisza.


Podczas aukcji wylicytować będzie można również certyfikowaną filiżankę, którą, specjalnie na tę okazję, przekazała premier Beata Szydło, kombinezon narciarski i puchar Kamila Stocha oraz pióro wieczne ofiarowane przez Andrzeja Sapkowskiego z dołączoną do niego wiadomością: „Pióro jest mało używane, bom dawał nim wyłącznie magiczne autografy i to nielicznym, wybranym osobom. Zawartą w piórze Magiczną Energią proszę posługiwać się bez skrępowania, z moim przyzwoleniem i błogosławieństwem”. W akcję włączył się też prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który przekazał porcelanowego krakowskiego gołąbka wraz z dedykacją dla nabywcy.


Pod młotek pójdą również czerwone korale Ewy Błaszczyk oraz okulary Krzysztofa Cugowskiego. Do licytacji przyłączył się też bp Grzegorz Ryś, który przekazał swoją książkę „Moc słowa” opatrzoną dedykacją oraz sześciopłytowy audiobook „Hiob. Księga nadziei”.


Koncert charytatywny rozpocznie się 12 lutego o godz. 17.00 w Filharmonii Krakowskiej. Bilety można nabyć w kasach filharmonii oraz na platformie Ebilet. Aukcję poprowadzi Anna Dymna razem z Bronisławem Majem. Cały dochód z licytacji zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację artystów.

ps / Kraków


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy