Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-08 12:51
rk

Ruszyły „Rozmowy poświęcone” w bielskiej katedrze

Budynkowi kościoła i wypełniającym go elementom poświęcona była pierwsza z cyklu „Rozmów poświęconych” w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Bp Piotr Greger i ks. Jacek Pędziwiatr
Autor/źródło: rk

Budynkowi kościoła i wypełniającym go elementom poświęcona była pierwsza z cyklu „Rozmów poświęconych”, która 7 lutego odbyła się w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Rozmawiali biskup pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger i redaktor radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr. Zgromadzeni w katedrze słuchacze mieli okazję do zadawania pytań.

Biskup cytował m.in. soborowy dokument o liturgii świętej, zwracając uwagę na wymiary naturalne i dostrzegalne znaku. „Kościół, jako świątynia, jest znakiem” – stwierdził, przypominając, że usytuowanie pierwszych kościołów na górach, w widocznym z daleka miejscu, podyktowane było tradycją inspirowaną Biblią.

Biskup zwrócił uwagę na przepisy z przeszłości, dotyczące precyzyjnego usytuowania ołtarza w kościele i dawny wymóg orientacji świątyni na wschód. Przypomniał o wymownym sąsiedztwie baptysteriów przy kościołach katedralnych, zachęcając, by przypatrzeć się poszczególnym przestrzeniom świątyni: prezbiterium i nawom kościoła.

„Każdy kościół w środku odzwierciedla pewien model rozumienia Wspólnoty Kościoła. W zależności od tego, jak w danym czasie Kościół był rozumiany - w kategoriach społecznych, wspólnotowych, eklezjalnych - takie znajdowało to odzwierciedlenie w bryle kościoła. Ta budowla nabiera konkretnego kształtu, gdy gromadzi się w niej żywy, Chrystusowy Kościół” – dodał, zwracając uwagę na to, że relacja między prezbiterium a nawą w świątyniach posoborowych symbolizuje dialog Chrystusa ze swoim Kościołem.

Inspiracją do podjęcia pomysłu „Rozmów poświęconych” są już od kilku lat rozmowy bp. Piotra Gregera i ks. Jacka Pędziwiatra na antenie radia diecezjalnego „Anioł Beskidów”. Ich uczestnicy postanowili wyjść ze studia radiowego i zaprosić do aktywnego udziału we wspólnej rozmowie szersze grono odbiorców. Jako miejsce spotkania wybrano katedrę – pierwszy kościół w diecezji.

Publiczne rozmowy w katedrze będą kontynuowane co miesiąc. Kolejne spotkanie 7 marca o godz. 19:00.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy