Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-07 18:02
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Watykański szczyt o handlu organami do przeszczepu

W Watykanie trwa szczyt poświęcony nowym formom niewolnictwa. W jego centrum znalazło się haniebne zjawisko handlu organami do przeszczepu, które, jak się podkreśla, przyjmuje wręcz formę „turystyki przeszczepów”.

Autor/źródło: pixabay

Spotkanie organizowane jest przez Papieską Akademię Nauk i ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na tę formę współczesnego niewolnictwa, jak o niej wielokrotnie mówił Papież Franciszek.

W szczycie biorą udział przedstawiciele 20 państw, w tym także Chin, gdzie jeszcze niedawno rynek przeszczepów koncentrował się w więzieniach, ponieważ narządy pobierano od skazanych na karę śmierci, nawet jeśli nie wyrażali na to zgody. Podobne praktyki mają miejsce w zakładach karnych Ameryki Łacińskiej. Wskazuje się, że największym „rynkiem” narządów do przeszczepu pozostają mieszkańcy ubogich krajów, takich jak m.in. Indie, Pakistan, Egipt czy Meksyk, gdzie podróżują „kupcy” ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy. Celem watykańskiego spotkania jest wypracowanie międzynarodowej strategii zwalczania tego procederu, z każdym rokiem rosnącego.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-07 17:02:33
miniaturka

Arcybiskup Panamy: przygotowania do ŚDM zawierzamy św. Janowi Pawłowi II

Świętemu Janowi Pawłowi II, zawierzamy nasze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Panamie – powiedział w Krakowie abp Jose Domingo Ulloa, który wraz z najbliższymi współpracownikami rozpoczął dziś roboczą wizytę w Polsce.
2017-02-07 17:34:33
miniaturka

Jasna Góra: duszpasterze ludzi pracy modlą się za Polskę

Praca służy zdobywaniu nieba - przypominają zgromadzeni na Jasnej Górze duszpasterze. Kapłani posługujący wśród ludzi pracy uczestniczą w dorocznych rekolekcjach, polecając Maryi nade wszystko sprawy naszej Ojczyzny.
2017-02-07 17:59:42
miniaturka

Kraków: misjonarze miłosierdzia spotkają się w Łagiewnikach

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach 26-27 lutego odbędzie się drugie spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia.
2017-02-07 18:13:06
miniaturka

Papież na Wielki Post: otwórzmy nasze drzwi słabym i ubogim

„Módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy (...) umieli otworzyć nasze drzwi dla osób słabych i ubogich” – zachęca Papież Franciszek w opublikowanym dziś w Watykanie orędziu na Wielki Post. Nosi ono tytuł: „Słowo jest darem. Druga osoba jest darem”.
2017-02-08 09:52:24
miniaturka

Watykan zachęca do modlitwy za dzieci-niewolników

Watykan zachęca do włączenia się w obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
2017-02-08 10:14:38
miniaturka

Przewodniczacy Episkopatu: Depresja jest zawsze doświadczeniem duchowym [tekst homilii]

– Depresja jest zawsze doświadczeniem duchowym. Ci, którzy opiekują się osobami cierpiącymi na depresję, a nie spełniają funkcji terapeutycznych, winni przede wszystkim dopomagać im w odzyskaniu szacunku dla samych siebie – powiedział abp Stanisław Gądecki.