Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-07 07:44
Anna Bajon / Radio Watykańskie

RŚA: konflikt religijny przykrywką dla rabowania diamentów

Konflikt religijny stanowi jedynie przykrywkę mającą zatuszować prawdziwą rzeczywistość, jaką jest chęć nielegalnego wydobywania diamentów. Wskazują na to „trzej święci Bangi”, jak popularnie określa się tamtejszego arcybiskupa, imama i pastora.

Autor/źródło: pixabay

Od lat zaangażowani są oni wspólnie w budowanie porozumienia międzyreligijnego, a co za tym idzie, pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej. Ich wypowiedź związana jest ze wzrostem napięcia w tym kraju, wciąż borykającym się ze skutkami krwawej wojny. We trzech pytają świat: gdzie trafiają grabione w ich kraju diamenty i kto je kupuje? Przypominają jednocześnie, że żadnej korzyści z surowców, które kryje ich ziemia, nie mają najubożsi mieszkańcy tego afrykańskiego państwa. Kard. Dieudonné Nzapalainga i imam Qumar Kobine Layama widzą w nienawiści religijnej wykrwawiającej ich kraj interesy stricte polityczne i ekonomiczne. Tego samego zdania jest pastor Nicolas Guerekoy Gbangou wskazując, że „pewne siły popychają do wojny, by zwyczajnie ukryć rabunkową grabież surowców mineralnych tego kraju”.

Trzej zwierzchnicy religijni przypominają zarazem, że choć wizyta Papieża Franciszka przyniosła Republice Środkowoafrykańskiej powiew pokoju, to konflikt wciąż jednak trwa, a większość terytorium kraju kontrolowana jest nie przez siły pokojowe, tylko przez rebeliantów. Z powodu przedłużającego się napięcia ponad milion Środkowoafrykańczyków wciąż nie może też wrócić do swych domów.   „Papież zaryzykował życiem przybywając do nas i jego odwaga zaowocowała poprawą sytuacji. Teraz trzeba odważnych gestów z naszej strony, ponieważ zbyt wielu zależy na tym, by dalej siać strach i tworzyć podziały, zamiast budować wspólną przyszłość” – podkreśla kard.  Nzapalainga.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-06 21:50:03
miniaturka

Wstań z kanapy... głoś Jezusa! - rekolekcje w Częstochowie

Kiedy organizatorzy rekolekcji wymyślali temat przewodni, nie sądzili, że taki będzie program duszpasterski dla młodzieży - #ZEJDZZKANAPY
2017-02-06 22:37:44
miniaturka

107 lat adoracji Jezusa Eucharystycznego w Kętach

Za charyzmat apostolstwa eucharystycznego dziękowały klaryski w Kętach, które 6 lutego świętowały jubileusz 107-lecia wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego w klasztorze.
2017-02-07 07:13:20
miniaturka

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

Kościół ma nową Kartę Pracowników Służby Zdrowia. Pokazuje ona, jak zgodnie z Ewangelią służyć chorym, z uwzględnieniem nowych wyzwań, które stawia współczesna medycyna.
2017-02-07 08:34:44
miniaturka

Kościół walczy z obrzezaniem kobiet

Kościół katolicki włączył się w dzisiejsze obchody Dnia Walki z Obrzezaniem Kobiet. Szacuje się, że to haniebne zjawisko prowokuje ok. 200 mln ofiar w co najmniej 30 krajach świata, głównie afrykańskich. Stąd też wysiłki Kościoła, by przez edukację zwalczać ten problem.
2017-02-07 08:40:12
miniaturka

Republika Środkowoafrykańska: atak na Bocarangę i tamtejszą misję

18 zabitych i o wiele więcej rannych – to bilans ataku rebeliantów z plemienia Fulani na Bocarangę w Republice Środkowoafrykańskiej.
2017-02-07 11:19:48
miniaturka

Kapituła Generalna Wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca”

W dniach od 3 do 5 lutego odbyła się IV Kapituła Generalna Wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca” - spotkanie 230 osób odpowiedzialnych za 91 wspólnot.