Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-06 22:33
rk

107 lat adoracji Jezusa Eucharystycznego w Kętach

Za charyzmat apostolstwa eucharystycznego dziękowały klaryski w Kętach, które 6 lutego świętowały jubileusz 107-lecia wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego w klasztorze.

Najświętszy Sakrament w kęckim klasztorze
Autor/źródło: rk

Za charyzmat swego apostolstwa eucharystycznego dziękowały siostry klaryski w Kętach, które obchodziły 6 lutego jubileusz 107-lecia wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego w klasztorze. Pierwszego wystawienia Najświętszego Sakramentu w kęckim sanktuarium do publicznej adoracji, trwającej w dzień i w nocy, dokonał 6 lutego 1910 roku ówczesny sufragan krakowski bp Anatol Nowak.

Rocznicę zakonnice przeżywały, dziękując Bogu za dar wieczystej adoracji. Siostry w modlitwach wspominają wszystkich, którzy przyczynili się do zainicjowania dzieła wieczystej adoracji w Kętach, szczególnie służebnicę Bożą, założycielkę klasztoru Matkę Marię od Najświętszego Serca Jezusa (Walentynę Łempicką) oraz fundatorkę Zakonu Klarysek od Wieczystej Adoracji w Polsce, służebnicę Bożą Matkę Marię od Krzyża Morawską.

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX wieku we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Początkowo siostry próbowały założyć klasztor w Granowie, a następnie w Gnieźnie. Na skutek germanizacji i kulturkampfu musiały opuścić Wielkopolskę i osiedliły się we Lwowie. Stamtąd wyszły kolejne fundacje. Obecnie na całym świecie istnieje 29 autonomicznych domów Klarysek od Wieczystej Adoracji – m.in. we Francji, w Niemczech, w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Bangladeszu. W Polsce jest osiem takich domów: w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich.

Do Kęt siostry przybyły w 1910 roku, dzięki swej fundatorce, służebnicy Bożej matce Marii Walentynie Łempickiej. 6 lutego 1910 roku bp Anatol Nowak dokonał w kęckim klasztorze uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu. W 1999 roku ówczesny ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Siostry modlą się nieustannie przed Jezusem Eucharystycznym w intencjach przynoszonych przez parafian, pielgrzymów i tych, którzy przysyłają prośby za pomocą internetu. W klasztorze funkcjonuje jeden z najbardziej obleganych konfesjonałów stałych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2017-02-06 18:11:49
miniaturka

Papież do niemieckich ewangelików: współodpowiedzialni za jedność

Mamy ten sam Chrzest; musimy niestrudzenie iść razem ku coraz pełniejszej jedności – wskazał Papież, przyjmując w Watykanie delegację Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
2017-02-06 18:34:37
miniaturka

Cyryl: Współczesne mini-rewolucje echem rewolucji październikowej

Rosyjska Cerkiew prawosławna wspominała 5 lutego nowych męczenników i wyznawców, którzy oddali życie za wiarę w czasach sowieckich.
2017-02-06 21:50:03
miniaturka

Wstań z kanapy... głoś Jezusa! - rekolekcje w Częstochowie

Kiedy organizatorzy rekolekcji wymyślali temat przewodni, nie sądzili, że taki będzie program duszpasterski dla młodzieży - #ZEJDZZKANAPY
2017-02-07 07:13:20
miniaturka

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

Kościół ma nową Kartę Pracowników Służby Zdrowia. Pokazuje ona, jak zgodnie z Ewangelią służyć chorym, z uwzględnieniem nowych wyzwań, które stawia współczesna medycyna.
2017-02-07 07:48:00
miniaturka

RŚA: konflikt religijny przykrywką dla rabowania diamentów

Konflikt religijny stanowi jedynie przykrywkę mającą zatuszować prawdziwą rzeczywistość, jaką jest chęć nielegalnego wydobywania diamentów. Wskazują na to „trzej święci Bangi”, jak popularnie określa się tamtejszego arcybiskupa, imama i pastora.
2017-02-07 08:34:44
miniaturka

Kościół walczy z obrzezaniem kobiet

Kościół katolicki włączył się w dzisiejsze obchody Dnia Walki z Obrzezaniem Kobiet. Szacuje się, że to haniebne zjawisko prowokuje ok. 200 mln ofiar w co najmniej 30 krajach świata, głównie afrykańskich. Stąd też wysiłki Kościoła, by przez edukację zwalczać ten problem.