Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-05 18:05
Anna Bajon / KAI

Bp Wętkowski: być solą ziemi to wnosić w to, co ludzkie odrobinę tego, co Boże

„Być solą ziemi to wnosić we wszystko, co ludzkie odrobinę tego, co Boże. To zachować własną tożsamość i nadawać smak wiary światu wokół nas” – mówił dziś w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski zachęcając, by czynić to nie tyle słowami, co konkretnym i odważnym świadectwem.

Autor/źródło: wikipedia commons/Grzegorz Polak

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył rocznicowej Mszy św. z okazji 60-lecia gnieźnieńskiej parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana. To jedyna wspólnota parafialna w archidiecezji gnieźnieńskiej ustanowiona i jednocześnie konsekrowana przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstała w 1957 roku dla rozrastające się wówczas południowej części Gniezna. Przypominając krótko jej początki i historię bp Wętkowski wskazał także na funkcję i zadania parafii jako wspólnoty ludzi wierzących.

„Parafia to nie jest grupa anonimowych ludzi. To nie miejsce realizowania usług religijnych. To wspólnota ludzi wierzących, którzy chcą w jednym duchu karmić się Słowem Bożym i przyjmując Chrystusa, wzajemnie się wspierać modlitwą, słowem i uczynkami. Jeśli ktoś inaczej postrzega parafię, to znaczy, że nie rozumie sensu jej istnienia, nie rozumie wiary i swojego miejsca w Kościele” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Duchowny nawiązał też do czytanej dziś w Ewangelii przestrogi Jezusa o soli tracącej smak i świetle schowanym pod korcem. I jedno i drugie – powtórzył – na nic się nie zdają. Trzeba zatem, aby sól zachowała swój smak, a światło było widoczne dla wszystkich.

l to nasza tożsamość – tłumaczył bp Wętkowski. – Świadomość tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi i jak ludzie wierzący chcemy żyć i postępować. Uczy nas św. Paweł, aby wiara nasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, ale na mądrości Bożej. To właśnie oznacza być solą ziemi. Wnosić we wszystko, co ludzkie odrobinę tego, co Boże. Nadawać smak wiary światu wokół nas” – tłumaczył biskup pomocniczy gnieźnieński.

W dziękczynnej Mszy św. uczestniczyli także gnieźnieńscy kapłani, posługujące w parafii siostry pallotynki oraz liczni parafianie. Wszystkim za obecność i wspólną modlitwę dziękował proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Grzelak.

Parafia pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana została powołana dekretem kard. Stefana Wyszyńskiego 2 lutego 1957 roku. Pierwszym proboszczem wspólnoty został profesor gnieźnieńskiego seminarium ks. dr Stanisław Sobczak. Początkowo życie religijne koncentrowało się wokół tymczasowej kaplicy utworzonej w części jednego z poniemieckich budynków dawnego obozu jenieckiego. Dopiero po 17 latach wspólnota otrzymała zgodę na budowę kościoła. Wzniesiono go w zaledwie sześć lat. Przy budowie pomagali niemal wszyscy parafianie. Świątynię konsekrował 7 października 1980 roku Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

bgk / Gniezno

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-05 16:49:36
miniaturka

Prymas Polski: parafia jest wspólnotą wiary i miłości

- Parafia jest żywą wspólnotą wiary i miłości - mówił Prymas Polski Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. kończącej obchody 65-lecia istnienia parafii pw. Chrystusa Króla w Chojniku. Metropolita gnieźnieński udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
2017-02-05 17:06:26
miniaturka

Beskidy: tradycja święcenia soli, chleba i wody od św. Agaty

W wielu kościołach katolickich w Beskidach święci się 5 lutego sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty. W tradycji ludowej przetrwał tu kult dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia.
2017-02-05 17:13:36
miniaturka

Anioł Pański: To czyny, a nie słowa pokazują, kim jesteśmy

Każdy z nas ma być światłem i solą we własnym środowisku codziennego życia i prowadzić do odrodzenia ludzkich realiów w świetle Ewangelii i w perspektywie Królestwa Bożego – mówił Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański.
2017-02-05 17:43:35
miniaturka

Papież na finał futbolu amerykańskiego Super Bowl

Papież przypomniał Amerykanom o symbolicznym i wychowawczym znaczeniu sportu. Franciszek skierował przesłanie wideo do uczestników i kibiców Super Bowl czyli finałowego meczu zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. Jest to najważniejsze wydarzenie sportowe roku w USA.
2017-02-06 07:06:36
miniaturka

Papież apeluje o odważne wychowanie do obrony życia

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty przypomniał o przypadającym w niedzielę we Włoszech Dniu Obrony Życia. Tym razem jest on obchodzony pod hasłem: „Kobiety i mężczyźni w obronie życia, śladem św. Teresy z Kalkuty”.
2017-02-06 07:47:15
miniaturka

Papież na Twitterze

Papież Franciszek na swoim koncie napisał o niepokoju i świadectwie.