Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-05 17:07
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Anioł Pański: To czyny, a nie słowa pokazują, kim jesteśmy

Każdy z nas ma być światłem i solą we własnym środowisku codziennego życia i prowadzić do odrodzenia ludzkich realiów w świetle Ewangelii i w perspektywie Królestwa Bożego – mówił Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański.

Autor/źródło: pixabay

Papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której przytoczony został kolejny fragment „Kazania na górze”. Jezus nakazuje w nim uczniom, aby byli światłem i solą.

 „Jezus zaprasza nas, byśmy byli odbiciem Jego światła, poprzez świadectwo dobrych uczynków. «Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie» (Mt 5,16). Słowa te podkreślają, że to po naszych uczynkach, a nie słowach zostaniemy rozpoznani jako uczniowie Tego, który jest Światłością świata. W istocie, to przede wszystkim nasze postępowanie, zarówno dobre, jak i złe, pozostawia w ludziach ślad. Powierzone nam więc zostało zadanie i jesteśmy odpowiedzialni za otrzymany dar, jakim jest światło wiary, które jest w nas przez Chrystusa i za sprawą Ducha Świętego. Nie możemy go zatrzymać dla siebie jakby był naszą własnością. Mamy natomiast starać się o to, by jaśniał on w świecie, dawać go innym poprzez dobre uczynki. A jakże bardzo świat potrzebuje światła Ewangelii, które przemienia, uzdrawia i zapewnia zbawienie temu, kto je przyjmuje” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że światło wiary nie gaśnie ani nie słabnie, kiedy dzielimy się nim z innymi, ale przeciwnie, umacnia się. Słabnie natomiast wtedy, gdy brakuje miłości i świadczących o niej uczynków.

Papież przeszedł następnie do drugiego obrazu z dzisiejszej Ewangelii. Jezus mówi uczniom, że mają być solą ziemi.

„Sól jest elementem, który nadając smak, chroni żywność przed rozkładem i zepsuciem. W czasach Jezusa nie było lodówek! Zatem misją chrześcijan w społeczeństwie jest nadawanie «smaku» życiu poprzez wiarę i miłość, które dał nam Chrystus, a jednocześnie, ochrona przed skażeniem bakcylami egoizmu, zazdrości, oszczerstwa i tak dalej. Te bakcyle niszczą tkankę naszych wspólnot, które powinny przecież jaśnieć jako miejsca odznaczające się gościnnością, solidarnością i pojednaniem. Aby wypełnić tę misję, trzeba abyśmy sami jako pierwsi byli wolni od niszczącego zwyrodnienia wpływów światowych, sprzecznych z Chrystusem i Ewangelią. A to oczyszczanie nigdy się nie kończy, musi się dokonywać nieustannie, każdego dnia” – podkreślił Ojciec Święty.

Na zakończenie rozważania Franciszek zapewnił zebranych, że pomocą w stawaniu się światłem i solą świata będzie im Maryja, pierwsza uczennica Jezusa i wzór wszystkich wierzących, którzy we współczesnym świecie wypełniają swe powołanie i misje. „Niech ta nasza Matka zawsze nas wspomaga, byśmy pozwolili Panu nas oczyszczać i oświecać, stając się w ten sposób solą ziemi i światłością świata – powiedział Papież.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-05 16:46:55
miniaturka

Święta Agata uczczona w mikstackiej parafii

Uroczystość odpustowa to ważne wydarzenie w życiu każdej wspólnoty parafialnej. 5. lutego mikstaccy parafianie( diecezja kaliska) uczcili św. Agatę.
2017-02-05 16:49:36
miniaturka

Prymas Polski: parafia jest wspólnotą wiary i miłości

- Parafia jest żywą wspólnotą wiary i miłości - mówił Prymas Polski Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. kończącej obchody 65-lecia istnienia parafii pw. Chrystusa Króla w Chojniku. Metropolita gnieźnieński udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
2017-02-05 17:06:26
miniaturka

Beskidy: tradycja święcenia soli, chleba i wody od św. Agaty

W wielu kościołach katolickich w Beskidach święci się 5 lutego sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty. W tradycji ludowej przetrwał tu kult dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia.
2017-02-05 17:41:09
miniaturka

Bp Wętkowski: być solą ziemi to wnosić w to, co ludzkie odrobinę tego, co Boże

„Być solą ziemi to wnosić we wszystko, co ludzkie odrobinę tego, co Boże. To zachować własną tożsamość i nadawać smak wiary światu wokół nas” – mówił dziś w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski zachęcając, by czynić to nie tyle słowami, co konkretnym i odważnym świadectwem.
2017-02-05 17:43:35
miniaturka

Papież na finał futbolu amerykańskiego Super Bowl

Papież przypomniał Amerykanom o symbolicznym i wychowawczym znaczeniu sportu. Franciszek skierował przesłanie wideo do uczestników i kibiców Super Bowl czyli finałowego meczu zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. Jest to najważniejsze wydarzenie sportowe roku w USA.
2017-02-06 07:06:36
miniaturka

Papież apeluje o odważne wychowanie do obrony życia

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty przypomniał o przypadającym w niedzielę we Włoszech Dniu Obrony Życia. Tym razem jest on obchodzony pod hasłem: „Kobiety i mężczyźni w obronie życia, śladem św. Teresy z Kalkuty”.