Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-02-04 08:42
rk

Kościół w Puńcowie odzyskał gotycki blask.

Zabiegi konserwatorsko-restauratorskie przywróciły pierwotny blask gotyckiego kościoła pw. św. Jerzego w Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim. Specjaliści zakończyli prace we wnętrzu prezbiterium.

Gotyckie sklepienie w kościele w Puńcowie.
Autor/źródło: diecezja.bielsko.pl

Zabiegi konserwatorsko-restauratorskie przywróciły pierwotny blask gotyckiego kościoła pw. św. Jerzego w Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim. Zakończono prace we wnętrzu prezbiterium.

Konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz wyjaśnił, że ten jednofilarowy, gotycki kościół parafialny, wzniesiony ok. 1518 r., należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej.

„Przeprowadzona konserwacja przywróciła pierwotny blask gotyckiego, unikatowego w tej części Polski sklepienia sieciowego, utworzonego z gotyckich, ceglanych kształtek. To było sensacyjne odkrycie, kiedy spod grubych warstw zaprawy wapienno-gipsowej odsłoniły się gotyckie kształtki” – zauważył duchowny. Wskazał, że na podstawie tego znaleziska można przypuszczać, że także w korpusie nawowym średniowieczne sklepienie trójpodporowe o rysunku gwiazdy ośmioramiennej, posiada żebra wykonane z cegły.

Konserwacji poddano kamienne gotyckie maswerki okienne, w których znajdują się wysokiej klasy artystycznej witraże z 1906 r. Pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Delegatury w Bielsku-Białej dokonano w prezbiterium precyzyjnej konserwacji unikatowego, późnogotyckiego, przyściennego sakramentarium.

Spod późniejszych przemalowań odsłonięto na ścianie prezbiterium wykonane z piaskowca późnobarokowe epitafium Jakuba Dworzaka (zm. 1778), urzędnika Komory Cieszyńskiej, ujęte profilowanym obramieniem i zdobione herbem Rosen oraz późnogotycki portal prowadzący do zakrystii.

W wyniku prac wszystkie kamienne elementy zostały właściwie odczyszczone i zabezpieczone specjalistycznymi impregnatami. Dodatkowo na ścianach prezbiterium położono w specjalnej technice farbę, dzięki czemu uzyskano fakturę powierzchni zbliżonej do późnogotyckiej, co dobrze koresponduje z odsłoniętymi ceglanymi żebrami i kamiennym detalem.

„Wykonawcą tych mozolnych działań był zespół konserwatorski kierowany przez naszego diecezjanina Tadeusza Kalfasa. Dopełnieniem całości jest nowa marmurowa posadzka, która zastąpiła szpecące to miejsce bezmyślnie położone współczesne płytki ceramiczne” – poinformował diecezjalny konserwator i zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie jeszcze nowy ołtarz soborowy i ambonka. Ma to być ostateczne zakończenie prac w tej części zabytkowej świątyni, przygotowującej się do planowanego w 2018 r. jubileuszu 500-lecia istnienia.

Decyzję o zmianie posadzki w prezbiterium oraz wykonaniu nowego ołtarza i ambonki podjęli proboszcz parafii św. Jerzego w Puńcowie ks. Dariusz Kowala wraz z parafinami wiosną ub. roku. Wkrótce po rozpoczęciu prac okazało się, że późnogotycki kościół parafialny skrywa niezwykłą tajemnicę. Odkryto, że żebra unikalnego sklepienia sieciowego nakrywającego prezbiterium kościoła zostały utworzone z profilowanej cegły gotyckiej tzw. kształtki.

Prezbiterium jest najstarszą częścią puńcowskiego kościoła. W bocznej ścianie prezbiterium wykuto kamienne sakramentarium, służące do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Do prezbiterium przylega poszerzona nawa główna, wzniesiona na planie kwadratu, połączona z nim za pomocą ostrego łuku tęczowego.Podziel się tym materiałem z innymi: