Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-04 08:15
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Św. Błażej czczony przez Hiszpanów i Latynosów

Wczorajsze wspomnienie św. Błażej cieszy się dużą popularnością w Hiszpanii, gdzie jest patronem licznych miejscowości. Z jego czcią łączy się wiele lokalnych tradycji. Wszyscy proszą, by chronił on ich przed bólem gardła.

Autor/źródło: wikipedia commons

Z Hiszpanii kult św. Błażeja przeniesiono do Ameryki Łacińskiej, gdzie jest on m. in. patronem Paragwaju.

Według tradycji Błażej urodził się w III w. Cezarei Kapadockiej i był lekarzem. Po pewnym czasie udał się na pustynię, aby całkowicie poświęcić się modlitwie i ascezie. Jednak mieszkańcy Sebaste (dzisiejsze Sivas w Turcji) wybrali go na swojego biskupa. Podczas prześladowań za cesarza Licyniusza został wtrącony do więzienia. Tutaj w cudowny sposób uzdrowił syna pewnej kobiety, któremu ość przebiła  gardło. Pomimo tortur Błażej nie wyrzekł się wiary. Zginął ścięty mieczem.

Kult św. Błażeja bardzo szybko rozszerzył się na Wchodzie, a stąd przyszedł na Zachód. W Hiszpanii Błażej jest patronem wielu miejscowości. Oprócz Mszy i uroczystej procesji z figurą świętego istnieje  jeszcze cały szereg lokalnych tradycji. I tak np. w miejscowości Banaocaz k. Kadyksu od XVII w. procesji towarzyszą tańce „ferigonza” i „abandolao”. W ich rytm „tańczy” również św. Błażej. W ostatniej części procesji figurę niosą tzw. „quintos”, czyli młodzieńcy, którzy idą do wojska. W Lijar (Ameria) św. Błażeja obchodzi się dwa razy w roku: 3 lutego i 29 września. Lekarz z Sebaste miał uchronić mieszkańców od zarazy, która dziesiątkowała okoliczne miejscowości, i do dzisiaj są mu oni za to wdzięczni. Czciciele św. Błażeja proszą go o uwolnienie od bólu gardła. Nie zapominają też, aby zgodnie z tradycją spróbować słodkich „obwarzanków św. Błażeja”.

Dla Paragwajczyków dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Św. Błażej jest patronem ich kraju. W Madrycie gromadzą się w kościele pod jego wezwaniem. 3 lutego 1539 r. hiszpańscy żołnierze z fortu Corpus Christi pokonali Indian, którzy niespodziewanie na nich napadli. Według tradycji na wieży ujrzano mężczyznę w białej szacie i z błyszczącą szablą. Żołnierze uznali, że to sam Błażej przybył im na pomoc. Dzisiaj na ulice Paragwaju wychodzą barwne procesje, w których uczestniczą tysiące osób.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-03 18:22:29
miniaturka

Krajowe Śniadanie Modlitewne w Waszyngtonie

„Duchowy sukces jest dla Stanów Zjednoczonych bardziej precyzyjną jednostką miary niż dobrobyt” – stwierdził prezydent Donald Trump podczas Krajowego Śniadania Modlitewnego w Waszyngtonie, organizowanego przez członków amerykańskiego Kongresu.
2017-02-03 18:35:25
miniaturka

Francja: mniej ataków na żydów i muzułmanów więcej na chrześcijan

W roku 2016 we Francji doszło do prawie 1000 aktów wandalizmu przeciw placówkom chrześcijańskim, czyli o 17,4% więcej niż rok wcześniej.
2017-02-04 08:04:10
miniaturka

Nursja: papieska pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi

W zniszczonej przez trzęsienie ziemi Nursji miał miejsce wyjątkowy mini koncert. Na gruzach miasta zaśpiewał wczoraj dla jego mieszkańców Claudio Baglioni, włoski artysta, który już w grudniu wystąpił na zorganizowanym przez Papieża koncercie charytatywnym w Watykanie.
2017-02-04 08:55:39
miniaturka

Kościół w Puńcowie odzyskał gotycki blask.

Zabiegi konserwatorsko-restauratorskie przywróciły pierwotny blask gotyckiego kościoła pw. św. Jerzego w Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim. Specjaliści zakończyli prace we wnętrzu prezbiterium.
2017-02-04 12:04:38
miniaturka

Warszawa: dziś Msza św. za zmarłych ludzi bezdomnych

W warszawskim kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła zostanie dziś odprawiona msza św. w intencji zmarłych osób bezdomnych
2017-02-04 12:23:32
miniaturka

Człowiek wiary konsekwentnej - rekolekcje o ks. Blachnickim

Od 8 do 12 lutego 2017 roku będą trwały rekolekcje o ks. F. Blachnickim dla wszystkich uczestników formacji Ruchu Światło-Życie, ale nie tylko...