Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-01 10:01
Waldemar Wesołowski

W Bolesławcu powiało świętością

28 października w bolesławieckiej Bazylice Maryjnej sprawowana była Eucharystia dla dzieci i rodziców, która poprzedziła kolejny Bal Wszystkich Świętych.

uczestnicy balu

Rzesza dzieci, które przybyły wraz ze swoimi rodzicami do bazyliki ubrana była w stroje przypominające różnych świętych. Mszy św. poprzedzającej bal Świętych przewodniczył ks. Janusz Diament.

W homilii ks. Janusz powiedział, że świętość powinna być dostrzegana w czasach nam współczesnych, jako zwyczajna droga naszego życia. „Wszyscy ci, którzy są już w chwale nieba i cieszą się oglądaniem Boga twarzą w twarz, także się spowiadali, także poprawiali swoje życie, także dbali o to, by w tym życiu nie zagnieździł się grzech. I ta właśnie cierpliwa troska o stan własnego serca, o stan własnej duszy, doprowadziły do tego, że ich życie stało się wzorem dla innych” – mówił ks. Janusz.

Przewodniczący liturgii podkreślił, że uroczystość Wszystkich Świętych to okazja do oddania czci nie tylko tym świętym, których imiona znamy, którzy zapisali się w dziejach Kościoła niezwykłymi czynami. „Jesteśmy świadomi, że wielu świętych pozostaje dla nas nieznanych i dlatego właśnie Kościół czci ich jednego dnia, w uroczystości Wszystkich Świętych” – zaznaczył ks. Janusz.

Zachęcił wszystkich, aby właśnie w taki sposób obchodzić tę uroczystość, a nie podążać za medialną modą na obchodzenie obcego naszej kulturze i tradycji zwyczaju halloween. „Nam chodzi o to, by zachwycić się świętością. Właśnie dlatego uczestniczymy we Mszy św., a potem w Balu Wszystkich Świętych. Eucharystia bowiem doprowadziła wielu ludzi do duchowego piękna, które Bóg nagrodził chwała świętości. Przebierając się dziś w różne stroje, chcemy pokazać, że także i my mamy swoją drogę świętości, drogę która zawsze prowadzi człowieka do tego najważniejszego celu, jakim jest spotkanie z Bogiem” – zakończył ks. Janusz.

Po Mszy św. dzieci w swoich strojach przeszły do pobliskiego Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Dla dzieci przygotowany został Bal Wszystkich Świętych, podczas którego, w poszczególnych kategoriach wiekowych, wyłoniono zwycięzców konkursu na najlepszy, najbardziej oryginalny strój świętego lub świętej. Oczywiście nie chodziło tylko o to, by umieć się dobrze przebrać, ale aby także umieć powiedzieć coś na temat drogi świętości tego człowieka.

Bal prowadziła grupa młodych animatorów CIK, którzy wyśmienicie przygotowali się do tego niełatwego zadania. W każdej kategorii wiekowej wyłoniono zwycięzców. I tak: w kategorii wiekowej dzieci przedszkolnych zwyciężyli: Szymon Ostański za strój św. Jana Pawła II; Alicja Zachar za strój św. Alicji; Kornelia Chrostowska za strój Anioła; Oliwia Pełka (najmłodsza uczestniczka – 18 miesięcy) za strój św. Doroty. W kategorii wiekowej dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej (1-3) zwyciężyli: Wiktoria Parzyszek za strój św. Faustyny Kowalskiej; Julian Czochara za strój św. Sebastiana; w kategorii wiekowej młodzieży starszych klas szkoły podstawowej (4-6) zwyciężyli: Gabriela Dziuba za strój św. Elizy.

Podczas Balu Wszystkich Świętych dla dzieci przygotowany został także słodki poczęstunek. Serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki z panią dyrektor Ewą Lijewską-Małachowską oraz wszystkimi pracownikami Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” z panem Jackiem Dudyńskim, za pomoc w przygotowaniu tego radosnego i formacyjnego wydarzenia dla najmłodszych. Podziękowania dla rodziców i dziadków za wsparcie, by dzień Wszystkich Świętych został upamiętniony Balem Wszystkich Świętych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy