Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 15:05
KAI/mm

Wyspy Oceanii znikają

- Coraz więcej wysp znika. Mamy powodzie, susze, nieprzewidywalne pory roku, zakwaszanie oceanów. Cały region jest zagrożony wzrostem poziomu morza - alarmuje kard. John Ribat.

Autor/źródło: pixabay.com

 - Na wielu wyspach buduje się falochrony przeciwko falom wezbraniowym, ale są nieskuteczne. Niszczeją pola, woda pitna jest coraz bardziej słona - ubolewa metropolita Port Moresby.

Jego zdaniem „musimy chronić oceany i lasy deszczowe”. - Chcą tego odważne i przewidujące rządy. Obecny model gospodarczy musi zostać zmieniony w najbliższych dziesięcioleciach, w przeciwnym razie cenę zapłacą następne pokolenia. Przywódcy gospodarczy i polityczni powinni pamiętać, że dyskusja o klimacie dotyczy przetrwania - zauważa pierwszy kardynał z Papui Nowej Gwinei.

Podkreśla on, że zrzucanie płacenia rachunków za obecne zmiany klimatyczne na następne pokolenia „jest nieodpowiedzialne”. - Wzywamy światowych przywódców do natychmiastowej realizacji Porozumień Paryskich, ponieważ im dłużej zwlekamy, tym wyższe będą koszty społeczne, gospodarcze i polityczne - zaznacza przewodniczący Federacji Konferencji Katolickich Biskupich Oceanii (FCBCO).

Wzywa też Kościoły lokalne do konkretnego działania na rzecz dobra naszego wspólnego domu, Matki Ziemi, i wszystkich jej mieszkańców.

Wspomniane Porozumienie Paryskie zostało zawarte na zakończenie oenzetowskiego szczytu klimatycznego COP21 w stolicy Francji w grudniu 2015 r. Przewiduje ono m.in. "utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur o 1,5 stopnia". Państwa mają osiągnąć ten cel "tak szybko, jak to możliwe".

pb (KAI/SIR) / Port Moresby


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-03 13:26:01
miniaturka

Warszawa: Caritas pomaga codziennie [Raport z 2016 r.]

W 2016 r. Caritas Archidiecezji Warszawskiej pomagała na co dzień chorym, bezdomnym, dzieciom, migrantom i uchodźcom. Było to możliwe dzięki 115 Parafialnym Zespołom Caritas i 35 szkolnym kołom, w których działa ok. 1,5 tys. wolontariuszy.
2017-02-03 13:48:12
miniaturka

XIV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży poświęcone przygotowaniom do ŚDM w Panamie

Przygotowania do ŚDM w Panamie w oparciu o doświadczenia spotkania w Polsce będą jednym z tematów XIV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które rozpoczyna się dziś w Drohiczynie. Spotkanie z udziałem duszpasterzy i delegatów młodzieży potrwa do niedzieli.
2017-02-03 14:55:22
miniaturka

Ostrów Wielkopolski: noworodek w Oknie Życia

Dziś rano w Oknie Życia w budynku Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka. Chłopiec trafił do szpitala pod opiekę specjalistów.
2017-02-03 15:46:21
miniaturka

Papieskie przesłanie do laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Ojciec Święty popiera dążenia laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do „zrozumienia i dialogu między narodami”.
2017-02-03 16:14:46
miniaturka

Metropolia warszawska istnieje od 200 lat. Ustanowił ją papież Pius VII

Choć o metropolii warszawskiej mówi się ostatnio w kontekście planów powiększenia granic stolicy, struktura o takiej nazwie istnieje już od dawna w Kościele. Metropolia warszawska jest jedną z 15 metropolii ustanowionych przez papieża w Kościele katolickim w Polsce.
2017-02-03 17:29:14
miniaturka

Rachunek sumienia z posoborowej muzyki sakralnej

Brakuje nam dzisiaj muzyki sakralnej na wysokim poziomie. Również na tym polu Kościół powinien bardziej zabiegać o dialog wiary i kultury – przypomina kard. Gianfranco Ravasi w związku z przypadającą za miesiąc 50. rocznicą ogłoszenia posoborowej instrukcji „Musicam sacram”.