- Na wielu wyspach buduje się falochrony przeciwko falom wezbraniowym, ale są nieskuteczne. Niszczeją pola, woda pitna jest coraz bardziej słona - ubolewa metropolita Port Moresby.
Jego zdaniem „musimy chronić oceany i lasy deszczowe”. - Chcą tego odważne i przewidujące rządy. Obecny model gospodarczy musi zostać zmieniony w najbliższych dziesięcioleciach, w przeciwnym razie cenę zapłacą następne pokolenia. Przywódcy gospodarczy i polityczni powinni pamiętać, że dyskusja o klimacie dotyczy przetrwania - zauważa pierwszy kardynał z Papui Nowej Gwinei.
Podkreśla on, że zrzucanie płacenia rachunków za obecne zmiany klimatyczne na następne pokolenia „jest nieodpowiedzialne”. - Wzywamy światowych przywódców do natychmiastowej realizacji Porozumień Paryskich, ponieważ im dłużej zwlekamy, tym wyższe będą koszty społeczne, gospodarcze i polityczne - zaznacza przewodniczący Federacji Konferencji Katolickich Biskupich Oceanii (FCBCO).
Wzywa też Kościoły lokalne do konkretnego działania na rzecz dobra naszego wspólnego domu, Matki Ziemi, i wszystkich jej mieszkańców.
Wspomniane Porozumienie Paryskie zostało zawarte na zakończenie oenzetowskiego szczytu klimatycznego COP21 w stolicy Francji w grudniu 2015 r. Przewiduje ono m.in. "utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur o 1,5 stopnia". Państwa mają osiągnąć ten cel "tak szybko, jak to możliwe".
pb (KAI/SIR) / Port Moresby
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: