Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 14:48
KAI/mm

Ostrów Wielkopolski: noworodek w Oknie Życia

Dziś rano w Oknie Życia w budynku Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka. Chłopiec trafił do szpitala pod opiekę specjalistów.

Autor/źródło: photogenica.pl

O godz. 5.30 w zgromadzeniu sióstr elżbietanek odezwała się sygnalizacja alarmowa. Gdy siostra Teresa dotarła do okna zobaczyła w nim chłopca. To pierwsze dziecko znalezione w Oknie Życia w Ostrowie.

Zgodnie z procedurą siostry wezwały karetkę pogotowia i przekazały dziecko służbom medycznym. Zakonnice roboczo nadały chłopcu imię Błażej, ponieważ patronem dzisiejszego dnia jest św. Błażej.

Obecnie dziecko przebywa na oddziale noworodków w ostrowskim szpitalu. Lekarze określili stan niemowlęcia jako średni. Na miejscu stwierdzono, że chłopczyk jest wyziębiony, dlatego od razu zespół pogotowia podał tlen i ogrzał małego pacjenta.

Okno Życia w Ostrowie Wielkopolskim, które powstało pod patronatem Caritas Diecezji Kaliskiej, poświęcił 8 grudnia 2015 r. biskup kaliski Edward Janiak.

Procedura funkcjonowania Okna Życia jest następująca. W momencie kiedy dziecko zostanie pozostawione w oknie, automatycznie uruchamia się alarm, na który od razu reagują siostry. Pomieszczenie jest rodzajem inkubatora, w którym muszą być zapewnione odpowiednie warunki: stała temperatura 35 stopni, wentylacja i klimatyzacja, tak żeby służyło temu maleńkiemu człowiekowi w sposób właściwy. Pozostawiony noworodek zostaje zabrany przez pogotowie, a następnie ma szansę trafić do adopcji i zyskać nową rodzinę. Matka, która zachowuje anonimowość, ma jednak trzy miesiące na zmianę swojej decyzji.

Ostrowskie Okno Życia jest trzecim w diecezji kaliskiej. Pierwsze zostało otwarte w marcu 2009 r. w Kaliszu w Domu Sióstr Nazaretanek, gdzie do tej pory pozostawiono w nim troje dzieci. Kolejne powstało 24 marca 2015 r. w budynku Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie.

ek / Ostrów Wielkopolski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-03 12:22:06
miniaturka

Ofiarami handlu ludźmi są także Polacy

- Proceder handlu ludźmi dotyka ok. 27 mln osób na świecie. Wśród nich jest wiele osób z Polski, zwłaszcza kobiet, wywożonych zagranicę i wykorzystywanych - mówi s. Ewa Jachimek, pasterzanka, związana z Siecią Bakhita.
2017-02-03 13:26:01
miniaturka

Warszawa: Caritas pomaga codziennie [Raport z 2016 r.]

W 2016 r. Caritas Archidiecezji Warszawskiej pomagała na co dzień chorym, bezdomnym, dzieciom, migrantom i uchodźcom. Było to możliwe dzięki 115 Parafialnym Zespołom Caritas i 35 szkolnym kołom, w których działa ok. 1,5 tys. wolontariuszy.
2017-02-03 13:48:12
miniaturka

XIV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży poświęcone przygotowaniom do ŚDM w Panamie

Przygotowania do ŚDM w Panamie w oparciu o doświadczenia spotkania w Polsce będą jednym z tematów XIV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które rozpoczyna się dziś w Drohiczynie. Spotkanie z udziałem duszpasterzy i delegatów młodzieży potrwa do niedzieli.
2017-02-03 15:13:12
miniaturka

Wyspy Oceanii znikają

- Coraz więcej wysp znika. Mamy powodzie, susze, nieprzewidywalne pory roku, zakwaszanie oceanów. Cały region jest zagrożony wzrostem poziomu morza - alarmuje kard. John Ribat.
2017-02-03 15:46:21
miniaturka

Papieskie przesłanie do laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Ojciec Święty popiera dążenia laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do „zrozumienia i dialogu między narodami”.
2017-02-03 16:14:46
miniaturka

Metropolia warszawska istnieje od 200 lat. Ustanowił ją papież Pius VII

Choć o metropolii warszawskiej mówi się ostatnio w kontekście planów powiększenia granic stolicy, struktura o takiej nazwie istnieje już od dawna w Kościele. Metropolia warszawska jest jedną z 15 metropolii ustanowionych przez papieża w Kościele katolickim w Polsce.