Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 12:14
KAI/mm

Ofiarami handlu ludźmi są także Polacy

- Proceder handlu ludźmi dotyka ok. 27 mln osób na świecie. Wśród nich jest wiele osób z Polski, zwłaszcza kobiet, wywożonych zagranicę i wykorzystywanych - mówi s. Ewa Jachimek, pasterzanka, związana z Siecią Bakhita.

Autor/źródło: pixabay.com

Siostra Jachimek podkreśla, że problem handlu ludźmi często na pierwszy rzut oka jest niewidoczny, a jego ofiary nierozpoznawalne. Dlatego modlitwa jest ważną pomocą dla ofiar i drogą do poruszania sumień tych, którzy mogą pomóc im także w inny sposób.

- Jako chrześcijanie, którzy obejmują sercem cały świat i jego problemy, nie możemy pozostać obojętni (…) Możemy się modlić i jest to ogromna siła. To prośba o to, aby Bóg zesłał tym osobom pomoc, ale też o to, by one same nie straciły nadziei na uwolnienie i na nowe życie – przypomina pasterzanka. Jak mówi, dzięki wspólnej modlitwie, osoby, które chcą włączyć się w przeciwdziałanie handlowi ludźmi nie czują się bezsilne i nie popadają w obojętność wobec tego problemu.

Z inicjatywy Sieci Bakhita dziś w nocy w warszawskiej bazylice pw. Świętego Krzyża odbędzie się czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi. Jak tłumaczy s. Jachimek, nocna pora modlitwy jest nieprzypadkowa.

„Często wyzysk, który dotyka szczególnie kobiet, odbywa się właśnie nocą. Wówczas dochodzi do wielu tragedii i cierpienia tych osób. Dlatego modlimy się w godzinę miłosierdzia: o 3.00 nad ranem, w geście solidarności i nieobojętności.” - mówi siostra.

Pytana o to, do jakich procederów oprócz prostytucji, zmuszane są ofiary, s. Ewa podkreśla, że handel ludźmi obejmuje różnego rodzaju formy zniewolenia i wykorzystywania.

„ Istnieją dwie główne metody werbowania ofiar. Pierwsza, to werbunek na pracę. Tworzone są obozy pracy, w których te osoby są przetrzymywane warunkach poniżej godności człowieka, gdzie nie otrzymują wynagrodzenia, są zastraszani, często pozbawiani dokumentów i możliwości interwencji. Takie osoby często przebywają zagranicą, gdzie nie są pewne języka i nie wiedzą, gdzie mogą uzyskać pomoc, dlatego często trudno wyrwać im się z tej siatki i walczyć o swoje prawa” - opowiada pasterzanka.

Drugą z wymienianych przez nią metod jest werbunek „na miłość”, którego ofiarami najczęściej padają kobiety, uwiedzione i umieszczane w agencjach towarzyskich. Wśród innych form handlu ludźmi, siostra wylicza także handel dziećmi i handel organami, oraz zmuszanie ofiar do popełniania przestępstw lub żebrania. Do tego ostatniego procederu często zmuszane są samotne matki albo całe rodziny.

Sieć Bakhita powstała przy Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych z inicjatywy sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, dla których pomoc ofiarom handlu ludźmi jest bliskim i ważnym tematem. Dziś sieć zrzesza wiele osób działających na rzecz ratowania ofiar i przeciwdziałania procederowi.

Istotną częścią działalności Sieci Bakhita jest animowanie wspólnej modlitwy. W każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 3.00 nad ranem osoby związane z siecią łączą się we wspólnej modlitwie. Każdorazowo towarzyszy im szczegółowa intencja, wyznaczana na poszczególne miesiące.

Czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi zorganizowane w nocy z piątku na sobotę w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża, poprzedzi III Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i jest obchodzony 8 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienie św. Józefiny Bakhity.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-03 11:28:35
miniaturka

Jasna Góra: otwarto wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”

Z okazji jubileuszowego roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu 2 lutego otwarto wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”. Ekspozycję stanowią wizerunki Matki Bożej z całego kraju koronowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego.
2017-02-03 11:48:09
miniaturka

Mistyczka z XVII wieku, Teresa Marchocka OCD bliżej chwały ołtarzy.

Dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Teresy od Jezusa zwanej „polską Teresą od Jezusa” wydała Stolica Apostolska.
2017-02-03 11:59:37
miniaturka

Papież zaprasza młodych stażem biskupów na rekolekcje

Ojciec Święty pragnie, aby co roku organizowano rekolekcje połączone z możliwością spotkania dla biskupów obchodzących piątą i szóstą rocznicę swej sakry – informuje Kongregacja ds. Biskupów. W tym roku odbędą się one w dniach 21.08- 4.09.
2017-02-03 13:26:01
miniaturka

Warszawa: Caritas pomaga codziennie [Raport z 2016 r.]

W 2016 r. Caritas Archidiecezji Warszawskiej pomagała na co dzień chorym, bezdomnym, dzieciom, migrantom i uchodźcom. Było to możliwe dzięki 115 Parafialnym Zespołom Caritas i 35 szkolnym kołom, w których działa ok. 1,5 tys. wolontariuszy.
2017-02-03 13:48:12
miniaturka

XIV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży poświęcone przygotowaniom do ŚDM w Panamie

Przygotowania do ŚDM w Panamie w oparciu o doświadczenia spotkania w Polsce będą jednym z tematów XIV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które rozpoczyna się dziś w Drohiczynie. Spotkanie z udziałem duszpasterzy i delegatów młodzieży potrwa do niedzieli.
2017-02-03 14:55:22
miniaturka

Ostrów Wielkopolski: noworodek w Oknie Życia

Dziś rano w Oknie Życia w budynku Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka. Chłopiec trafił do szpitala pod opiekę specjalistów.