Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 11:39
rk

Mistyczka z XVII wieku, Teresa Marchocka OCD bliżej chwały ołtarzy.

Dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Teresy od Jezusa zwanej „polską Teresą od Jezusa” wydała Stolica Apostolska.

Marianna Marchocka (1603-1652)

Dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym służebnicy Bożej Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej, 1603-1652) zwanej „polską Teresą od Jezusa” wydała Stolica Apostolska . Kandydatka na ołtarze była mniszką należącą do pierwszego pokolenia karmelitanek bosych w Polsce.

Jak poinformowało Biuro Postulatorskie Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, dekret ‘de validitate inquisitionis dioecesanae’, który 2 lutego br. dotarł do Krakowa” pozwala na dalsze postępowanie procesu w jego etapie rzymskim, tj. na opracowanie stosownej „Positio”, która stanie się przedmiotem analizy specjalistów .

Postulator krakowskiej prowincji karmelitów bosych, o. dr. hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD wyjaśnił, że opierając się na opinii teologów konsultorów oraz biskupów i kardynałów, Ojciec Święty będzie mógł podjąć ostateczną decyzję w sprawie heroiczności cnót tej polskiej karmelitanki bosej.

Marianna Marchocka urodziła się w 1603 r. w Stróżach koło Zakliczyna. W klasztorze przybrała imię Teresa od Jezusa na cześć św. Teresy z Avila. Była fundatorką klasztorów we Lwowie i w Warszawie, gdzie zmarła w 1652 r. Jest autorką pierwszej w Polsce kobiecej autobiografii mistycznej. Wielokrotnym próbom rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego stawały na przeszkodzie wojny, zabory, upadek państwa i czasy komunistyczne. Formalnie, jako proces historyczny, rozpoczął się on dopiero w 2007 r.Podziel się tym materiałem z innymi: