Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-02-03 11:14
RV/mm

Jasna Góra: otwarto wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”

Z okazji jubileuszowego roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu 2 lutego otwarto wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”. Ekspozycję stanowią wizerunki Matki Bożej z całego kraju koronowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Autor/źródło: M. Mazur/episkopat.pl

Jednym z celów wydarzenia jest przypomnienie, że Najświętsza Dziewica odbiera cześć nie tylko w częstochowskim sanktuarium, ale również w wielu innych miejscach, „wyciągając pomocną dłoń ku wspomożeniu i obronie narodu”.

Prymas Wyszyński doceniając nawet najmniejsze sanktuaria uważał, że mogą one pełnić rolę jakby „małej Jasnej Góry”. Koronował i rekoronował aż 47 wizerunków maryjnych. To fenomen, który został upamiętniony przez wystawę.

„Ekspozycja ukazuje promieniowanie Jasnogórskiej Maryi – podkreśla o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu paulinów. – Królowa Polski ma wiele wizerunków. Jej sposób królowania w naszej Ojczyźnie to nie tylko Jasna Góra, ale również inne sanktuaria, większe czy mniejsze, w miastach czy na wsiach. Jak mówił Prymas Wyszyński, sanktuaria są tymi krynicami łask rozlewającymi się przez Maryję na cały nasz kraj”.

Wystawa w roku jubileuszowym stanowi okazję do refleksji nad znaczeniem kultu maryjnego w naszej Ojczyźnie, który nie jest zwykłą ludową tradycją, lecz dojrzałą pobożnością, opartą o zasady teologiczne. To także sposobność do przypomnienia o znaczeniu koronowania obrazów, które symbolizuje królewskość, władzę i cześć Maryi.

Ekspozycję „Królowa Polski o wielu obliczach” oglądać można w Sali Rycerskiej do 3 maja.

Tyras, Radio Jasna Góra/ rvPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jasna Góra, 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu, Królowa Polski o wielu obliczach