Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 11:14
RV/mm

Jasna Góra: otwarto wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”

Z okazji jubileuszowego roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu 2 lutego otwarto wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”. Ekspozycję stanowią wizerunki Matki Bożej z całego kraju koronowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Autor/źródło: M. Mazur/episkopat.pl

Jednym z celów wydarzenia jest przypomnienie, że Najświętsza Dziewica odbiera cześć nie tylko w częstochowskim sanktuarium, ale również w wielu innych miejscach, „wyciągając pomocną dłoń ku wspomożeniu i obronie narodu”.

Prymas Wyszyński doceniając nawet najmniejsze sanktuaria uważał, że mogą one pełnić rolę jakby „małej Jasnej Góry”. Koronował i rekoronował aż 47 wizerunków maryjnych. To fenomen, który został upamiętniony przez wystawę.

„Ekspozycja ukazuje promieniowanie Jasnogórskiej Maryi – podkreśla o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu paulinów. – Królowa Polski ma wiele wizerunków. Jej sposób królowania w naszej Ojczyźnie to nie tylko Jasna Góra, ale również inne sanktuaria, większe czy mniejsze, w miastach czy na wsiach. Jak mówił Prymas Wyszyński, sanktuaria są tymi krynicami łask rozlewającymi się przez Maryję na cały nasz kraj”.

Wystawa w roku jubileuszowym stanowi okazję do refleksji nad znaczeniem kultu maryjnego w naszej Ojczyźnie, który nie jest zwykłą ludową tradycją, lecz dojrzałą pobożnością, opartą o zasady teologiczne. To także sposobność do przypomnienia o znaczeniu koronowania obrazów, które symbolizuje królewskość, władzę i cześć Maryi.

Ekspozycję „Królowa Polski o wielu obliczach” oglądać można w Sali Rycerskiej do 3 maja.

Tyras, Radio Jasna Góra/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-03 11:01:33
miniaturka

POGRZEB ŚP. LEOKADII URADZIŃSKIEJ - MAMY KSIĘDZA KANONiKA STANISŁAWA

We wtorek (31.01) o godz.10.30 w Augustowie odbył się pogrzeb śp. Leokadii Uradzińskiej - mamy ks.kan. Stanisława,który jest jednocześnie dziekanem i proboszczem parafii św. Anny w Kolnie (woj.podlaskim). Mszy pogrzebowej przewodniczył Biskup Łomżyński - Janusz Stepnowski.
2017-02-03 11:06:30
miniaturka

Podaruj puszkę mleka

Sekcja polska Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” rozpoczęła nową akcją na rzecz syryjskich matek z małymi dziećmi. Inicjatywa nosi nazwę „Podaruj puszkę mleka”.
2017-02-03 11:11:43
miniaturka

Bp Pindel na Dzień Życia Konsekrowanego: odkrywajmy swoje powołanie w powołaniu

Do odkrywania nowego powołania w swoim dotychczasowym powołaniu zakonnym zachęcił bp Roman Pindel podczas Eucharystii w bielskim kościele.
2017-02-03 11:48:09
miniaturka

Mistyczka z XVII wieku, Teresa Marchocka OCD bliżej chwały ołtarzy.

Dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Teresy od Jezusa zwanej „polską Teresą od Jezusa” wydała Stolica Apostolska.
2017-02-03 11:59:37
miniaturka

Papież zaprasza młodych stażem biskupów na rekolekcje

Ojciec Święty pragnie, aby co roku organizowano rekolekcje połączone z możliwością spotkania dla biskupów obchodzących piątą i szóstą rocznicę swej sakry – informuje Kongregacja ds. Biskupów. W tym roku odbędą się one w dniach 21.08- 4.09.
2017-02-03 12:22:06
miniaturka

Ofiarami handlu ludźmi są także Polacy

- Proceder handlu ludźmi dotyka ok. 27 mln osób na świecie. Wśród nich jest wiele osób z Polski, zwłaszcza kobiet, wywożonych zagranicę i wykorzystywanych - mówi s. Ewa Jachimek, pasterzanka, związana z Siecią Bakhita.