Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 09:41
RV/mm

Szef watykańskiej dyplomacji w Tokio: kultura pokoju

Wizja pokoju w nauczaniu Kościoła nie pokrywa się w pełni z jego obiegowym rozumieniem w życiu międzynarodowym - powiedział abp Paul Gallagher w wykładzie o kulturze pokoju wygłoszonym 2 lutego na tokijskim uniwersytecie Sophia.

Autor/źródło: pixabay.com

Uczelnię noszącą imię Stolicy Mądrości od 1913 r. prowadzą w stolicy Japonii jezuici.

Przebywający z wizytą w Kraju Kwitnącej Wiśni sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami przytoczył słowa Papieża wygłoszone w zeszłym miesiącu na spotkaniu z dyplomatami. Franciszek mówił wtedy, że „wszelka władza polityczna nie może ograniczać się tylko do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom”, ale musi rzeczywiście promować pokój. Wymaga to współpracy każdego człowieka i całego społeczeństwa.

Abp Gallagher przypomniał, że począwszy już od Benedykta XV, który kierował Kościołem podczas pierwszej wojny światowej i bezpośrednio po niej, stanowisko takie zajmują też stale wszyscy jego następcy na Stolicy Piotrowej. Wyrażają je w momentach kryzysów międzynarodowych, przy okazji oficjalnych spotkań czy odwiedzając instytucje międzyrządowe, takie jak ONZ. Chodzi tu o budowanie kultury pokoju poprzez spotkania między ludźmi i pojednanie poszczególnych grup oraz całych narodów. Wymaga to równocześnie konkretnego zaangażowania w integralny rozwój człowieka – zaznaczył szef watykańskiej dyplomacji. Nawiązał przy tym do nauczania Papieża Franciszka. Podkreśla on, że ogromne wydatki przeznaczane na zbrojenia winno się zainwestować w oświatę, służbę zdrowia i walkę z ubóstwem.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-03 08:23:43
miniaturka

Wyzwania stojące przed życiem konsekrowanym w Hiszpanii

Średnio każdego miesiąca w Hiszpanii zamyka się jeden klasztor. Takie dane podała tamtejsza Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER. Kraj ten ma jeszcze 41.974 osób zakonnych, choć to mniej, niż rok temu (42.292). 75 proc. stanowią kobiety.
2017-02-03 08:47:04
miniaturka

Matka Boża Łaskawa z Krzeszowa wyrusza w drogę

Z okazji 20. rocznicy koronacji Ikony, której dokonał św. Jan Paweł II w Legnicy, kopia cudownego wizerunku będzie peregrynować po diecezji legnickiej.
2017-02-03 08:48:16
miniaturka

Ukraina: cierpienia bombardowanego miasta Awdiejewki

Miasto Awdiejewka na Ukrainie już od czterech dni cierpi pod ostrzałem prorosyjskich separatystów. Biskupi tego kraju, a także chrześcijańskie organizacje humanitarne apelują o modlitwę i pomoc dla 35-tysięcznej miejscowości.
2017-02-03 10:14:33
miniaturka

Rosja: osiem lat posługi patriarchy Cyryla

Jubilat przewodniczył 1 lutego liturgii dziękczynnej w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela. Na zakończenie zwrócił się do zebranych, napominając szczególnie duchowieństwo, które powinno być przykładem dla ludu Bożego.
2017-02-03 10:18:10
miniaturka

Misjonarz na Post - edycja 2017

W tym roku już po raz czwarty rozpocznie się ogólnopolska inicjatywa „Misjonarz na Post”. Jej celem jest wsparcie duchowe polskich misjonarzy.
2017-02-03 10:28:11
miniaturka

ABECADŁOWA BALONIADA W OLSZTYNIE

Pod takim hasłem odbędą się warsztaty dla dzieci w sobotę (18.02) w Aura Centrum Olsztyn. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 14.00. Organizatorem jest ,,Abecadło" biblioteka dla dzieci, filia numer 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (woj.warmińsko-mazurskim).